İBB’den Pendik’e Yatırım Yağmuru Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pendik’e yeni yatırımlar kazandırmak için çalışmalarına hız verdi. İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kentte devam eden çalışmalar ve hayata geçirilecek projeler hakkında görüşmek için bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin Pendik’te yapılacak yatırımlar için bir araya geldi. Belediye binasında gerçekleşen toplantıda Pendik’te devam edilen çalışmalar ve hayata geçirilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda metrodan yol çalışmalarına, otoparklardan eğitime kadar birçok konu ele alındı. Teknik ekibin de yer aldığı toplantıda en çok kentsel dönüşüm ve metro çalışmaları üzerinde duruldu.

“Projeleri şehrimize kazandırmak için özenle çalışacağız”

İBB Başkanı Uysal, yürütülen çalışmaları ve yapılacak yatırımları gözden geçirdiklerini belirterek, “İlçemiz için önemli işleri ortaya koymanın gayreti içerisindeyiz. Öncelik sırasına göre projeleri ele alıyoruz. Vatandaşı memnun edecek projeleri şehrimize kazandırmak için özenle çalışacağız. Hemşerilerimizin gönlünün bizle beraber olduğunu biliyoruz. Yatırımlarımızı Pendik Belediyemizle birlikte koordineli bir şekilde devam ettireceğiz.”dedi.

“Gelir getirici usulle metro ihaleleri yapacağız”

Kentte en çok merak edilen konuların başında gelen Kaynarca Tuzla Metro hattının iptaline bir açıklık getiren İBB Başkanı Uysal, şöyle konuştu: “Aralarında Kaynarca Metro hattı da olmak üzere 6 metro ihalesini iptal ettik. Taahhüt ettiğimiz metro inşalarının daha erken bitirilmesi için yeni usuller belirlemek durumundayız. Hedefimiz metro inşalarını daha hızlı nasıl bitirebiliriz? Bugüne kadar en erken bitirdiğimiz metro inşası Kaynarca – Kartal metrosu oldu. Onu da 4 yılda bitirdik. Yeni bir anlayış getiriyoruz. Bunu şekillendirmek için çalışmalarımız sürüyor. Çalışmamızı tamamladıktan sonra önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyuracağız.”dedi.

Gecekondu sorunu sıfıra düşecek

Yatırımlar konusunda İBB Başkanı Uysal’a bilgiler veren Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, ilçede gecekondu probleminin çözümünde çok ciddi mesafeler aldıklarını kaydetti. 2009 yılında 9 bin 382 olan gecekondu sayısının 2018 yılının ilk ayı sonunda 1.967’ye düştüğünü belirten Başkan Şahin, “İBB ile işbirliği içerisinde önümüzdeki bir yılda gecekondu sorununu sıfıra düşürmeyi hedefliyoruz. Orhangazi-Esenyalı-Ahmet Yesevi Mahalleleri boyunca uzanan Kemiklidere Sanat Vadisi Projesi’nin yapımına mülkiyet problemini ortadan kaldırdıktan sonra başlayacağız. Yine Keltepe Rekraasyon Alanı’na da bir an önce başlamak istiyoruz. Üzerinde gecekondu bulunan 9 okul alanını tasfiye ederek buralarda okul inşalarını başlatmayı planlıyoruz.”dedi.

Toplantıda ele alınan projeler şunlar:

Kaynarca Metro Tuzla Hattı Metro istasyonları dönüşüm alanları
Yeni Belediye Hizmet Binası
Fevzi Çakmak Metro İstasyonu Zemin Altı Otopark ve Meydan
Yayalar Metro İstasyonu Zemin Altı Otopark ve Meydan
Kurtköy Metro İstasyonu Zemin Altı Otopark ve Meydan
Fuar Alanı
Harmandere Kentsel Dönüşüm
Gülyalı Caddesi Çevresi 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli İmar Planı
D-100 Karayolu – Ankara Cadde Arası 1/5000 Ölçekli İmar Planı
Gecekondu Durumu ve Sosyal Konut Projeleri
Çınardere Keltepe Rekreasyon Alanı
9 Okul Alanları
Sahil Meydanı ve 937 Araçlık Otopark
Kemal Kalkuz Parkı ve Zemin Altı Otopark
Muhsin Yazıcıoğlu Prestij Cadde Projesi
Kavakpınar Tünel ve Dere Yolu Projesi
Mahmut Bayram Caddesi Ulaşım Projesi
Batı Mahallesi Açık Spor Alanları ve Zemin Altı Otopark
Doğu Mahallesi Tahsin Arcan Parkı Zemin Altı Otopark Projesi
Güzelyalı Yatçılık ve Fuar Alanı
Orhangazi-Fatih-Ahmet Yesevi Mahalleleri Kemiklidere Sanat Vadisi
Çınardere Kapalı Spor Salonu