Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Kenan Şahin Koronavirüs’e Dikkat Çekti

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin: “Koronavirüs evde kalırsanız yayılmamış olur.”

Pendik Eski Belediye Başkanı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Salih Kenan Şahin; 24 Mart Salı günü sosyal medya hesabı üzerinden, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir paylaşımda bulundu.

Koronavirüsten korunmak için #EvdeKal uyarısı yapan Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin’in paylaşımı şu şekilde:

“Ülkemizde vaka artış hızının istikrarlı bir şekilde düştüğü gözüküyor. #Evdekal mak, el yıkamak ve sosyal izolasyon ( #aramızda1metre ) ile temastan kaçınmak tedbirlerinin işe yaradığını gösteriyor. Uymayan azınlık hepimizi rahatsız etse de, toplumun büyük çoğunluğu tedbirlere uyuyor. Evden çıkma politikasından taviz vermeden, bu haftayı da geçirebilirsek, Cumartesiden sonra çok daha iyi sonuçlar görebileceğiz.

İtalya olmamanın tek yolu evde kalma ve sosyal izolasyondaki başarımızdır. Ülkemizin sıkı tedbirleri erkenden, daha ilk vaka görülür görülmez alması en önemli güvencemiz. Kaygı ve paniğe gerek yok. Ancak tedbirleri daha da sıkıca uygulamaktan vazgeçmemek gerekir. Siz evde iken virüs sizi bulamaz. Siz onu bulmak için lütfen dolaşmayın.

Tespit edilen her vakanın, temas riskli yakınlarının takibi, kaynağın aranması ve temaslıların bulunması (filyasyon), Sağlık Bakanlığı tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor ve aile hekimlerimiz düzenli arıyor. Bu evde kal politikası ve tedavi kadar önemli bir çalışmadır. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Bulaşta, artık sağlık tesisleri de risklidir. Çin’de yapılan çalışmada, %41 vakanın hastanede enfekte olduğu tespit edilmiştir. Zorunlu olmadıkça hastane başvurunuzu erteleyin. Şikâyetiniz yokken, sırf test için hastaneye gitmek son derece gereksiz ve tehlikeli. Onun yerine, her birimizin, bulaştırma potansiyeli olduğunu varsayarak, ateş kuru öksürük ve nefes darlığı yoksa, evde sosyal izolasyon uygulaması en etkili tedbirdir ve yeterlidir.

Sağlık Bakanlığımız, bilim kurulu ve tüm sağlık çalışanlarının gereksiz tartışmalar ile morallerini bozmak ve dikkatlerini dağıtmak hepimizin zararına olur. Rabbim hepsini ve ailelerini korusun. Dualarımız onlarla”

Uzm. Dr. Salih Kenan Şahin

Pendikli TV
Pendikli’nin Medya Kanalı