Bursa’da Düşen Uçağın Pilotu Pendik’te Toprağa Verilecek

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde dün sokak ortasına düşen tek motorlu eğitim uçağının iki pilotu hayatını kaybetmişti. Vefat eden Eğitmen Pilot Furkan Otkum’un Pendikli olduğu ve bugün ikindi namazına müteakip Pendik’te toprağa verileceği öğrenildi.

Olay, dün 15.00 sıralarında Osmangazi ilçesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Sarıgül Sokak’ta meydana geldi. Yenişehir Havalimanı‘na gitmek için Yunuseli Havaalimanı‘ndan kalkış yapan tek motorlu eğitim uçağı, kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra kırıma uğradı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında uçağın eğitim sırasında düştüğü tespit edildi. Vefat eden Furkan Otkum özel bir havacılık şirketinde pilot olarak çalışıyor ve pilot olmak isteyenlere eğitim veriyordu. Vefat eden bir diğer isim olan Murat Avşar’ın ise uçuş eğitimi aldığı tespit edildi. Savcılık koordinesinde soruşturmayı sürdüren emniyet güçleri, uçağın bağlı olduğu şirket sahibi Yenal Ahmet T., uçakların sivil havacılık uçuş kurallarını denetleyen Fevzi A. ve uçak teknisyeni Mustafa K.’nin ifadelerine başvurdu. Ankara’dan yola çıkan kaza kırım ekibi de olay yerine gelerek, inceleme yaptı. İncelemenin ardından kırıma uğrayan uçağın enkazı, çekici ile bölgeden kaldırıldı.

Olayda yaşamını yitiren Furkan Otkum’un Pendikli olduğu ve 26 Nisan 2022 Salı günü (bugün) ikindi namazına müteakip Pendik’te toprağa verileceği öğrenildi. Bir diğer bilgi ise 26 Nisan havacılık sektöründe Dünya Pilotlar Günü olarak kutlanıyor.

Pendikli TV ailesi olarak vefat eden pilotlara Allahtan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.