Belediye Başkanı Ahmet Cin’den İBB Başkanı İmamoğlu’na Ağır Eleştiriler…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kasım ayı İSKİ Genel Kurulu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Genel kurulda AK Parti Grubu adına söz alan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, İSKİ’nin işleyişine dair bazı eleştirilerde bulunduktan sonra, belediye başkanı olduğu ilçeye dair de konuştu. Başkan Ahmet Cin, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ağır eleştiriler yöneltti.

2019 seçimlerinden bu yana, Pendik Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimleri arasında buzlar bir türlü erimedi. Herkes tarafından bilinen bu duruma ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, İBB Kasım ayı İSKİ Genel Kurulu’nda, partisi adına söz aldı. Eleştirilerini sıralayan Başkan Cin, son olarak sözü Pendik ilçesindeki çalışmalara getirdi. Islah edilmeyen derelere dikkat çeken Başkan, sorumluluğun İSKİ’de, dolayısıyla İBB’de olduğunu vurguladı. İBB yönetiminin Pendik’teki mevcut projelere gerekli hassasiyeti göstermediğini ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Cin, bu anlara ilişkin görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Pendik’te dereler ıslah edilmiyor mu?
Pendik sınırları içerisinde 9 dere bulunduğunu hatırlatan Başkan Ahmet Cin, derelerin AK Parti döneminde rehabilitasyonun yapıldığını ancak yeni yönetim tarafından ilçedeki derelerin ıslahının yapılmadığını ifade etti.
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Bu derelerin toplam uzunluğu 37 kilometre. AK Parti döneminde, bu dere aksları üzerinde bulunan müştemilatlar, fabrikalar, kaçak yapılar, uzun bir mücadeleden sonra kamulaştırıldı, dere çevreleri temizlendi. Derelerimizin 17 kilometresinin ıslahı da bu süreçte yapıldı. Islaha hazır hâle getirilen ya da yeni şartlar nedeniyle ıslahının yenilenmesi gereken toplam 20 kilometre uzunluğunda deremiz var. Hazırlık çalışmaları, plan ve projeleri dönemimizde yapılan bu 20 kilometrelik derenin ıslahı, yeni yönetimin ilk gününden beri kendilerinden talebimiz. Bizlerin bu taleplerine karşılık maalesef sadece ve sadece 150 metre ıslah yapılmıştır. İSKİ bu hızla devam ederse bırakın bizleri, torunlarımızın çocukları dahi 20 kilometre derenin ıslahını göremeyecek. Ziya Paşa ‘Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.’ diyor.
Pendik’ten İSKİ’ye ayna tuttuğumuzda, görülen maalesef budur. İstirham ediyoruz, Pendik’in bu ihtiyacını ciddiye alınız, dere ıslahlarımızı bir an önce tamamlayınız. Biliyorsunuz; Kurbağalıdere’de AK Parti döneminde yapılan çalışmaları nihayetlendirdiniz. Bu dönemde başlamış, bu dönemde bitirmiş gibi reklamlarını yapıyorsunuz. Yapabilirsiniz, yapınız. Hiç sözümüz yok. Ancak, bizim dereler gibi İstanbul’un Ambarlı, Ayamama, Eşkinoz ve benzeri dereleri de Billboardlarla ıslah olmaz. Nitekim Marmara Denizi müsilaj olarak bu dereleri kustu. Hep beraber gördük.”

Kiptaş meselesi…
Pendik’te KİPTAŞ’a ait 42 bin metrekarelik bir alanın olduğunu ifade eden Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, bu alan için KİPTAŞ’ın özel bir firmayla anlaştığını ve hasılat paylaşımı şeklinde bir inşaat yapma çalışmasının olduğunu iddia etti. Ayrıca konuya ilişkin KİPTAŞ’ın Pendik Belediyesinden ruhsat alması gerektiğini ifade eden Pendik Belediye Başkanı, bu alan için başka bir formülle burada inşaat yapmak istendiğini ifade etti. Bunun neticesinde Başkan Ahmet Cin, Pendik Belediyesi ile bilgi paylaşımı olmazsa hukuki süreci başlatacaklarını açıkladı.

Ahmet Cin: “İBB, Pendik’te 432 konutu hak sahiplerine teslim etmiyor.”
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AK Parti döneminde İBB’nin Pendik’te gecekondu sahiplerine 432 konut yaptığını ancak konutların CHP döneminde hak sahiplerine teslim edilmediğini ifade etti. İnsanların hâla gecekondularda mağdur olduklarını söyleyen Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, gecekondu sahipleri için yapılan konutların CHP’li İBB yönetimi tarafından kiraya verilmeye çalışıldığını iddia etti.
Başkan Ahmet Cin, Pendik’e döndüğünde bu konutların kimlere tahsis edilmesi gerektiğini açıklayacağını dile getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Pendik’teki temel atma töreninde cevap verdi.
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in eleştirilerine cevap gecikmedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Pendik’te yapımına başlanan Kiptaş Arkatlı Projesi’nin temel atma töreninde Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’e cevap verdi.
Konuya ilişkin görüntüleri CHP Pendik İlçe Başkanlığı sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Öyle görünüyor ki bu süreç daha da uzayacak. Zira Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in yakın zamanda bir basın toplantısı yaparak, sürece ilişkin yaşananları vatandaşa anlatması bekleniyor.

Bugünden sonra İBB yönetimi ile Pendik Belediyesi yönetimi arasında buzlar erir mi bilinmez ama umarız bu işten zararlı çıkan vatandaş olmaz.