Belediye Başkanı Ahmet Cin Pendik’teki 3 Yılın Değerlendirmesini Yaptı

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin Pendik’te hizmet veren basın mensuplarıyla Aydos Spor Merkezi’nde bir araya geldi. 2019 yerel seçimlerinin üzerinden geçen 3 yılı değerlendiren Belediye Başkanı Ahmet Cin, “İlçemiz İstanbul’daki belediyeler arasında yatırım konusunda zirvede yer alıyor. Pendik; havaalanı, AVM’leri, sahil şeridi ve hizmet kalitesi göz önüne alındığında tam manasıyla bir marka. O nedenle biz; ‘Ne Varsa Pendik’te Var’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.
Devam eden yatırımlar, projeler ve gündemdeki siyasi başlıklara da değinen belediye başkanı, sözü CHP’li meclis üyelerine de getirdi. Detaylar yazımızda…

Belli aralıklarla basın mensuplarıyla bir araya gelen Pendik Belediye Başkanı Admet Cin, 16 Ağustos 2022 Salı günü de bu toplantılara bir yenisini ekledi. 2019 yerel seçimlerinden bu yana geçen sürede ilçede yapılan, yapımı devam eden ve bazı nedenlerle yapılamayan projelere dair düşüncelerini ileten Belediye Başkanı Ahmet Cin, “Yerel yönetimler, insani ve mali kaynakları iyi yönetmeyi gerektirir. Biz bu konuda çok iyi durumdayız. Pandemi gibi sıkıntılı bir dönemde; gerek yatırımlarımızla, gerek sosyal belediyecilik manasında oldukça aktif bir belediye olarak çizgimizi koruduk. Bu dönemde kültür ve sanat faaliyetlerimizi aksatmadık, sportif faaliyetlerimize devam ettik. Bu güne kadar 750 Milyon Lira yatırım yaparak, Anadolu Yakası’nda en fazla yatırım yapan birinci ilçe olduk. 200 bin haneye yardımda bulunduk. 60 km asfalt yol inşaatını peyzaj düzenlemeleriyle tamamladık. 9 okul ihalesi yaptık. Ek olarak 4 okulun ihalesini tamamladık. 20 okulun bahçesine de basketbol sahası yaptık.” dedi.

“Pendik’te Gönül Belediyeciliği Var”
“Gönüllere girme gayesiyle yola çıktık. Pendik’te diğer belediyelere de örnek olacak çok güzel projeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu projeleri Pendikliler’e danışarak, birlikte karar alıyoruz. Haftada en az 2-3 gün esnafı, vatandaşları, STK’ları ve muhtarları ziyaret ediyoruz. Gün içinde de çat kapı ziyaretler yapıyoruz. Her kimden gelirse gelsin, öneri ve eleştirileri alıyoruz. Biz gönüllere girmeyi hedefliyoruz.”

Gençlerin Ahmet Abi’si…
Toplumumuzda ağabey kavramı büyük yer tutmakta… Bunun bilincinde olan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, kendi deyimiyle gençlerin Ahmet Abi’si olmaktan büyük mutluluk duyuyor.
Gençleri önemsediklerini ve onlar için yeni projeler yaptıklarını aktaran belediye başkanı, “Her bölgeye spor kompleksi yapıyoruz. Şu an 14 tane spor kompleksimiz oldu. Bu komplekslerin içinde; fitness salonu, yüzme havuzu, basketbol sahası, voleybol sahası, masa tenisi, tekvando ve güreş gibi faaliyetlerin yapıldığı alanlar mevcut. Ayrıca Pendik Belediye Gençlik Kampı da gençlerin çok sevdiği bir alan oldu. Hedefimiz bu alanı da büyütmek ve gençlerimizin kullanımına kazandırmak.” ifadelerini kullandı.
“Pendik’te oturan ve ilk defa üniversiteyi kazanmış öğrencilerin de ilk harçlıkları bizden… Geçen yıl 750 TL olan bu desteği bu yıl artırmayı planlıyoruz.”

“En düşük belediye personeli maaşı 9.300 TL oldu.”
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AK Parti’li belediyeler olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telkinleri sonucu AK Parti İstanbul İl Başkanlığı bünyesinde alınan yeni kararla, belediye personeline yüzde 80 oranında zam yapıldığını belirtti.
Bazı CHP’li belediye meclis üyelerinin, kendilerini belediye personeliyle karşı karşıya getirmek için söylemlerde bulunduğunu da ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Cin, sonuç itibarıyla Pendik Belediyesindeki en düşük personel maaşının 9.300 TL olduğunu ifade etti.

“Pendik’teki yeşil alan miktarını artırıyoruz.”
“Pendik’te toplam 209 adet parkımız oldu. Kaydıraklı oyun grubu, salıncak ve tahterevallinin de yer aldığı parklarda; oturma ve dinlenme alanları da mevcut. Bunun yanı sıra 170 bin metrekare alana sahip olan Pendik Çamlık Korusu şu an yapım aşamasında. 175 bin metrekare olan 3 ana arterdeki yolumuz 25 km’den 30 km’ye çıkarılacak. Bu sayede Pendik’in yeşil alan miktarı 1 Milyon 250 Bin metrekare olacak.”

“Mali durumumuz çok iyi.”
Basın mensuplarının soruları üzerine Pendik Belediyesinin mali durumu ile ilgili de açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Cin, “15 Ağustos itibari ile gider bütçemiz yüzde 80 gerçekleşti. Yatırım bütçesinin de yüzde 88’ini bitirdik. Yani şu ana kadar 308 milyon TL yatırıma para ayırdık. Yıl sonuna kadar yatırım bütçemizin 500 milyon olmasını bekliyoruz. Özetle, Pendik Belediyesinde israfa karşı olduğum için bazı yakıştırmalara maruz kalsam da bütçemiz çok iyi durumda çok şükür.” dedi.

“Durmak yok, yatırımlara devam.”
“Pendik Belediyesinin devam eden yatırımları arasında; belediye binası, Orhangazi Kitap Kafe, Esenyalı Kütüphanesi, Sanayi Mahallesi’nde bulunan spor kompleksi ve sanayi merkezi projesi, Kaynarca Gençlik ve Gelecek Merkezi, Ballıca Köy Konağı, Velibaba Semt Konağı ve Kurtköy Kültür Sokağı gibi projeler bulunuyor. Bu projelerimizin sayısı artarak devam edecek. Artık biz Pendik’te altyapı ve üstyapı noktasında belli bir ivme yakaladığımız için daha sosyal alanlara yöneliyoruz. Yeni etkinlikler ve vatandaşa dokunan faaliyetler yapmak istiyoruz.”

Yüz Yüze 100 Gün Projesi
Belediye Başkan Ahmet Cin, “AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın ‘Yüz Yüze 100 Gün’ isimli projesi kapsamında; hiçbir ayrım gözetmeden toplumun tüm kesimleri ile sahada bir araya geliyoruz. Vatandaşların sorunlarını dinliyor ve çözümler üretmeye çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

“Milletimiz 2024’te İBB yönetimini yeniden AK Parti’ye verecektir.”
Metro meydanlarının da Pendik ilçesine yakın zamanda kazandırılacağını belirten belediye başkanı, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinesinde Tavşantepe’den Sabiha Gökçen’e giden 4 tane metro durağı var. Burada yeni meydanlar oluştu. Bu meydanları da Pendik Belediyesi olarak yaşam merkezleri hâline getireceğiz. Pendik’te İBB’nin de metro yatırımları var. Kimisi durmuş, kimisi atıl durumda. İnanıyorum ki milletimiz 2024 yılındaki yerel seçimlerde İBB yönetimini yeniden AK Parti kadrolarına teslim edecektir.” ifadelerini kullandı.

“Kentsel dönüşümde iyi noktadayız.”
“Pendik kentsel dönüşüm bakımından iyi noktada olan bir ilçe. Örneğin; Taşlıbayır bölgesinde, %95 anlaşma sağlanan konutların %60’ını Pendik Belediyesi olarak yıkımını biz gerçekleştirdik. Bu sayede bakanlık yoluyla yeni yapılan konutlar hak sahiplerine belirlenen süre zarfında teslim edilecek. Özel firmalarla anlaşılan ve dönüşen konutlar da söz konusu…”

Eski belediye binasının olduğu arsaya ne yapılacak?
Belediye Başkanı Ahmet Cin, 23 Nisan Caddesi’ndeki eski belediye binasının arsasıyla ilgili de konuştu. Şuan otopark olarak kullanılan alanla ilgili, halkın istekleri doğrultusunda, bölgeye değer katacak, vizyon bir projeyi hayata geçirmek istediklerini dile getirdi.

Toplantı, basın mensuplarının sorduğu sorulara cevap verilmesinin ardından, çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Samet Övüç – Pendikli TV