Batı Mahallesi’nde Dönüşüm Son Sürat

Batı Mahallesi’nde dönüşüm hız kazandı. Mülk sahipleri, deprem riski taşıyan 530 konutunu yenileme imkanına kavuştu. Uygulamadan faydalanarak inşaat ruhsatı alan parsel sayısı da 100’e ulaştı.

Pendik’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Batı Mahallesi’ni hem depreme dayanıklı hale getirmek, hem de ulaşım ve otopark sorununu çözmek üzere hazırlanan imar planları çerçevesinde vatandaşlar binalarını parsel bazında yenilemeye başladı. İnşaat ruhsatı alan parsel sayısı 100’e ulaşırken, deprem riski taşıyan 52 binada yaşayan 530 malik dönüşümden faydalanarak konutlarını yenileme imkanına kavuştu. Batı Mahallesi Riskli Alan İmar Planlarının ilk olarak 12 Şubat 2015’te onaylanmasıyla başlayan dönüşüm çalışmaları kapsamında yenilenen bina sayısı giderek artıyor.

Riskli alandan güvenli alana

Batı Mahallesi, 13 Ağustos 2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Riskli Alan olarak ilan edilmiş, 12 Şubat 2015 tarihinde İmar Planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştı. Danıştay’ın yürütmeyi Durdurma Kararı sonrası yeniden çalışmalara başlayan Pendik Belediyesi, 12 Aralık 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla yeniden Riskli Alan Kararı alınmasını sağladı. Riskli alana ilişkin hazırlanan Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı’nın 22 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2. Kez onaylanmasının ardından Batı Mahallesi kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.