Başkan Ahmet Cin’den İBB Başkanı İmamoğlu’na Gönderme: “Saygı Gösterir Saygı Bekleriz!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin arasındaki gerginlik her geçen gün büyüyor. Son olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Pendik’teki Kiptaş projesinin temel atma töreninde Pendik Belediye Başkanına yönelik söylemlerde bulunmuş, Belediye Başkanı Ahmet Cin de bu söylemlere karşılık cevap hakkını bir basın toplantısında kullanacağını ifade etmişti. Ve o basın toplantısı yapıldı. İşte öne çıkan başlıklar…

“PENDİK’İ YOK SAYAMAZSINIZ
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin: “İşte Belediyemizden Kiptaş ve İBB tarafından alınan bütün ruhsatlar burada. Çamçeşmedeki lüks proje, sosyal konut olmadığına göre bu projenin de ruhsatını bizden almalılar. Almadılar. Bu, istismardır, hakka tecavüzdür. Bütün ruhsatlar Pendik’ten bu niye değil? Bu işin peşini bırakmayacağız.”


“Başkan bey dertlenecekse, 2,5 yılda, hazır teslim aldıkları hâlde, vatandaşa teslim etmedikleri hazır konutlarla ilgili dertlensin. Teslim edin vatandaşlarımızın hakkını. Başkan bey, ilçelere eşit hizmetten bahsediyor. Hizmet yok ki neyin eşitliği olsun. Daha yapılanlar teslim edilmemiş.”

NE OLMUŞTU?
Pendik ilçe sınırlarında, 42 bin metrekare alanda yapılan 140 bin metrekare inşaat projesiyle ilgili Pendik Belediyesinden ruhsat alınmamasına Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, İSKİ Genel Kurulu’nda tepki göstermişti.

27 Kasım Cumartesi günü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Çamçeşme’deki proje alanında temel atma töreni düzenlemiş, temel atma töreninde Başkan Ahmet Cin’i hedef alan bir konuşma yapmıştı.

Başkan Ahmet Cin 29 Kasım’da bir video mesajla Ekrem İmamoğlu’na cevap vermiş, sosyal medya hesaplarında yayınladığı videonun sonunda, konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceğini ilan etmişti.

Bütün Ruhsatlar Pendik’ten Bu Niye Değil
Düzenlediği basın toplantısında; Pendik sınırlarında yapılan projeyle ilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Pendik Belediyesi’ni yok saydığını, KİPTAŞ’ın kendilerine ruhsat almak için müracaat etmediğini, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden teamüle aykırı bir şekilde ruhsat aldığını ifade etti.

Başkan Cin; “KİPTAŞ Pendik sınırlarında 17 proje gerçekleştirdi ve bunların ruhsatlarını Pendik Belediyesinden aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken Müdürlüğü de Pendik sınırlarında yapılan bütün inşaatlarının ruhsatlarını belediyemizden aldı. Sayın İmamoğlu döneminde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizden 2 ruhsat aldı. Bunlar, mevzuata uygun olarak düzenlenip kendilerine verildi. Gelir getirici bu işte bizden ruhsat almadılar. İstemediler bile. Bu Pendik’i yok saymaktır. Pendik’in hakkını yemektir.  Buna müsaade edemeyiz, etmeyeceğiz. Başkan bey rahatsız olsa da Pendik’in hakkını her ortamda arayacağız. İşte Belediyemizden Kiptaş ve İBB tarafından alınan bütün ruhsatlar burada. Çamçeşmedeki lüks proje, sosyal konut olmadığına göre bu projenin de ruhsatını bizden almalılar. Almadılar. Bu, istismardır, hakka tecavüzdür. Bütün ruhsatlar Pendik’ten bu niye değil? Bu işin peşini bırakmayacağız.” ifadelerinde bulundu.

Saygı Gösterir Saygı Bekleriz
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı konuşmada, kendisinin itibarına yönelik bir saldırı yapıldığını iddia etmesini de değerlendiren Başkan Ahmet Cin; “Sayın Belediye başkanının hem başkan hem kişi olarak itibarı yanımızda saklıdır. Ancak, söz konusu olan kişisel bir mesele değil, kişisel bir itibar meselesi hiç değildir. Sayın Başkan’ın itibarı gibi bizim de kurumumuzun da itibarı var. Saygı isteyen öncelikle saygı gösterecek. Pendik’te 140 bin metrekare inşaat projelendireceksiniz ve biz bunu zabıta denetiminde öğreneceğiz. Saygı bunun neresinde?! Pendik’i yok sayarak Pendik’e ve Belediyemize saygısızlık yapılmasını sineye çekemeyiz.” dedi.

İş Birliklerini Suç Gibi Söylüyorlar
İBB Başkanı İmamoğlu’nun vakıflarla ilgili yaptığı göndermeye de değinen Ahmet Cin; ”Başkan bey, AK Parti döneminde yapılan yatırımlar arasında tercihler kullanıyor, bazılarını sahipleniyor, kendisi yapmış gibi anlatıyor. Bazılarını ise suçmuş gibi gösteriyor. Kiptaş, İBB, Pendik Belediyesi ve bir vakıf arasında, halkın doğrudan faydalandığı bir hizmet için iş birliği yapıldı. Başkan bu iş birliğinden rahatsız olmuş. Bu iş birliğini bir suçmuş gibi söylüyor. Bu iş de dönemimizde yapılan bütün diğer işler gibi vatandaşımızın menfaati için yapılmıştır. Ortadadır, gizlisi saklısı yoktur. Başkan beye tavsiye ediyorum, bu işbirliklerine de sahip çıksın. Suçmuş gibi göstermekten vazgeçsin.” söyleminde bulundu.

2,5 Yılda 432 Konutu Teslim Edemediler
Pendik’te gecekondu sahiplerine verilmek üzere yapıldığı halde teslimleri yapılmayan sosyal konutlarla ilgili İBB icraatının anlaşılamaz olduğunu, seçimin üzerinden 2,5 yıl geçtiği halde, bu konutların teslim edilmemiş olmasının kasıt değilse iş bilmezlik olduğunu ifade eden Ahmet Cin; AK Parti döneminde, Pendik’teki gecekondu sahiplerine verilmek üzere 432 konutun inşaatı tamamlandı. Bu konutların hak sahiplerine teslimi gerekiyor. Sayın başkanın, başkanlığının üzerinden 2,5 yıl geçti, hiçbir hak sahibine evini teslim etmediler. Üstelik bu konutları, kiraya vermek istediklerini biliyoruz. Buna itiraz ediyoruz. Bu arada, başkan bey dertlenecekse, 2,5 yılda, hazır teslim aldıkları halde, vatandaşa teslim edemedikleri hazır konutlarla ilgili dertlensin. Teslim edin vatandaşlarımızın hakkını. Başkan bey, ilçelere eşit hizmetten bahsediyor. Hizmet yok ki neyin eşitliği olsun. Daha yapılanlar teslim edilmemiş.” dedi.Tablo: Pendik İlçesinde Yer Alan İstanbul Büyükşehir Belediyesine Ait Sosyal Konutlar

NoTapu MahallesiAda/ParselSosyal Konut AdresiToplam Konut / Boş Konut Sayısı
1Dolayoba3529/33Velibaba Mah. Ak Sokak No:130 / 30
2Yayalar0/4689Yayalar Mah. Yorum Sok. No:6379 / 30
3Kurtköy3977/5Yenişehir Mah. Beydağı Sok. No:160 / 60
4Yayalar9381/6Kavakpınar Mah. Alacataş Sok. No:29104 / 104
5Esenyalı10312/5Ahmet Yesevi Mah. Son Yol Sok. No:32208 / 208

Belediye Başkanı Pendikli TV’nin paylaştığı o projeye dikkat çekti.
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Samet Övüç’e verdiği röportajda başka bir konuya daha vurgu yaptı. Pendik İlçesi’nin en büyük sorunlarından biri hâline gelen Kavakpınar tünel bağlantı yolu çalışmalarına dikkat çeken Başkan Cin; Projenin bitiş tarihiyle ilgili Ekrem İmamoğlu’nun Pendik ilçesi ziyaretinde, müteahhit firma ile sözleştiğini ve normalde projenin 2020 yılının ocak ayında bitmesi gerektiğini vurguladı. Bu anlara dair görüntüleri paylaşan Pendikli TV’yi de unutmayan Başkan Cin, konuya dair değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bıraktı.

Samet Övüç – Pendikli TV