Bakan Murat Kurum Pendik’teki Crowne Plaza Istanbul Asia’da Erzurumlular ile Buluştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Pendik’teki en önemli otel ve kongre merkezlerinin başında gelen Crowne Plaza Istanbul Asia’da Erzurumlular ile bir araya geldi. Bakan Kurum burada yaptığı konuşmada; “İstanbul’un 39 ilçesinde, 963 mahallesinde, 7 tepenin tamamında çalışıyoruz.” dedi.

İstanbul’da süren seçim çalışmaları kapsamında, Pendik Crowne Plaza İstanbul Asia’da “Erzurumlular Buluşması” programına katıldı. Bakan Kurum’a Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ile Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı da eşlik etti.

Via Grup çatısı altında faaliyetlerine devam eden Crowne Plaza Istanbul Asia’da tertiplenen programa Via Grup Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ev sahipliği yaptı. Programa çok sayıda Erzurumlu iş insanı, siyasetçi ve sivil toplum temsilcisi katıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Yahya Çelik, Bakan Kurum’a Erzurumspor forması hediye etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, İstanbul Pendik’te Erzurumlular Buluşması Programına katılarak, “Deprem bölgesinde bir yıl içerisinde ilk etapta 319 bin konutu inşa edeceğiz, bu güçlü Türkiye’nin, yüzyılın mimarı Cumhurbaşkanımızın sözüdür.. İstanbul’da 1.5 milyon konutluk büyük dönüşüm” ve ‘Yarısı Bizden’ diyoruz, hedefimiz net, el ele gönül gönüle İstanbul’umuzu dönüştüreceğiz, biz başka acılar, başka ocaklara ateş düşsün istemiyoruz.. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 379 bin bağımsız bölüm için şimdiden 66 bin binamız başvuru yaptı ve Pendik’te de 1.723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı.. Erzurum’da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırım gerçekleştirdik, bu aziz şehri tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, kentli kimliği ve değerleriyle geleceğe taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmanın devamında “Erzurum’un yiğit dadaşlarını, mert insanlarını, güzel insanlarını sevgiyle, saygıyla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün; Erzurumlu Abdurrahman Gazi’nin, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, Nene Hatun’un torunlarıyla, sizlerle bir aradayız, beraberiz, gönül gönüleyiz. Her şeyin en güzeline layık Erzurumlu kardeşlerimizle, Türkiye Yüzyılı’nın mimarı liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini, muhabbetlerini iletiyorum. Bugün şairin ’Erzurum’un kışı zorludur balam, Buz tutar yiğitlerin bıyığı, Erzurum’da kaskatı dimdik ölür adam, Kabullenmez yılgınlığı’ dediği yiğit insanların, Erzurumlu kardeşlerimizin misafiriyiz. 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin hüznünü hala yüreğimizde hissediyoruz. Bu hüznü, bu acıyı o gün tüm Türkiye, Aşkale, İspir, Horasan, Pasinler hissetti. O acı günde, 50 bini aşkın canımızı toprağa verdik. Nice hanemizin ocağı söndü. Afetin ilk anından itibaren depremzede kardeşlerimizin yaralarını sarmak, hayatlarını normale döndürmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz.” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yıldır bu aziz şehrimize aşkla, sevdayla hizmet ediyoruz. Her noktasına eser kazandırıyor, her sokağına hizmet götürüyoruz”

İstanbul’un, büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzün başladığı ve medeniyetimizin başkenti kadim şehri olduğunu kaydeden Bakan Kurum, “ Ayasofya’nın, Süleymaniye’nin, Çamlıca Camisinin semalarını süslediği kutlu şehir. İstanbul bizim hem istikbalimizdir, hem istiklalimizdir. İşte biz de İstanbul sevdalısı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yıldır bu aziz şehrimize aşkla, sevdayla hizmet ediyoruz. Ve bu hizmetleri yapmaktan da şeref, gurur duyuyoruz. Bu anlayışla İstanbul’umuzu her türlü afetlere karşı dirençli hale getirmek için canla başla çalışıyoruz. Herkesin İstanbul’u için, Eserlerin İstanbul’u için, hepimizin güven içerisinde mutluluk içerisinde yaşayacağı istanbul için gayret gösteriyoruz. Bugün aziz İstanbul’un hangi ilçesine giderseniz gidin 39 ilçesinde, 963 mahallesinde, 7 tepenin tamamında çalışıyoruz. Her noktasında eser kazandırıyor, her sokağına hizmet götürüyoruz.” diye konuştu.

“İstanbul’da 1.5 milyon konutluk büyük dönüşüm” ve ‘Yarısı Bizden’ diyoruz, hedefimiz net, el ele gönül gönüle İstanbul’umuzu dönüştüreceğiz, biz başka acılar, başka ocaklara ateş düşsün istemiyoruz”

2022 yılında “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm diyerek Gaziosmanpaşa’da ilk kazmayı vurduklarını anımsatan Bakan Kurum, “ Şimdi de İstanbul’da 1,5 milyonluk büyük dönüşüm ve “Yarısı Bizden” dedik. 2012 yılında “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm diyerek Gaziosmanpaşa’dan ilk kazmayı vurmuştuk. Şimdi de İstanbul’da 1.5 milyon konutluk büyük dönüşüm” ve “Yarısı Bizden” diyoruz. Hedefimiz net. 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa yakasında olan iki rezerv alan belirledik. Kalan 500 bin konutu da yerinde dönüştürüp, İstanbul’da riskli 1.5 milyon yapıyı yavrularımızın istikbali için yenileyeceğiz. Ve birinci yılda 200 bini yerinde, 100 bini konutu da rezerv alanda olmak üzere 300 bin konutu hızlıca inşa edeceğiz. Ve orada vatandaşlarımızın rızasıyla hızlı, yerinde ve gönüllü anlayışıyla TOKİ’miz gidecek konutlarımızın inşaatını yapacak ve maliyetinin yarısını devletimiz karşılayacak. Kalan tutarı da vatandaşlarımız 2+1 dairelerimiz için aylık 5 bin 525 liradan taksitle 10 yılda ödeyecekler. Ve inşallah el ele gönül gönüle İstanbul’umuzu dönüştüreceğiz. Biz başka acılar yaşamak istemiyoruz. Başka ocaklara ateş düşsün istemiyoruz.. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 379 bin bağımsız bölüm için şimdiden 66 bin binamız başvuru yaptı. Ve Pendik’te de 1.723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı. İnşallah hep birlikte, sizlerle beraber 1 ay içerisinde 1.5 milyon konutluk başvuruyu alacak ve 5 yıl içinde bu dönüşümü vatandaşlarımızla el ele bitireceğiz. Bunu sizlerle, Pendikli kardeşlerimizle birlikte, kadınlarımızla, gençlerimizle birlikte yapacağız. Annelerimiz, babalarımız bu dönüşümde bizlere her zaman olduğu gibi destek verecek. Erzurum’un yiğit insanlarıyla birlikte yapacağız, birlikte dönüştüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“Erzurum’da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırım gerçekleştirdik, bu aziz şehri tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, kentli kimliği ve değerleriyle geleceğe taşıyoruz”

İşgale karşı başlayan millî mücadelenin ilk kıvılcımının yakıldığı yerin Erzurum olduğunu ifade eden Bakan Kurum,”Dadaşlar şöyle söylemiş: “Dağ ne kadar yüce olsa, yol onun üstünden aşar.” Biz Dadaşlı kardeşlerimizle birlikte nice zorlukları aştık, nice engellerin üstesinden, nice badirelerden geçtik. Ama hiçbir zaman durmadık, yılmadık, Her zaman davamızın da, gayemizin de, hedeflerimizin de peşinden koştuk, büyük ve güçlü dedik. Erzurum da her zaman büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzde yanımızda oldu, Cumhur İttifakı dedi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekçisi oldu, dimdik arkasında durdu, Allah tüm dadaşlarımızdan, tüm Erzurumlu kardeşlerimizden razı olsun. Bizler de şanlı Erzurum’umuzun her zaman yanında olduk. Bu aziz şehri tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, kentli kimliği ve değerleriyle geleceğe taşıyoruz. Ve bugüne kadar hep bu gayeyle yürüyen AK Parti iktidarları olarak Erzurum’da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırım gerçekleştirdik. Tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar 10 milyar liralık yatırımı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz gerçekleştirdik. Ve şu anda yatırımımız tüm hızıyla Erzurum’da devam ediyor. Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımızla Erzurum’da yatırım değeri 3.5 milyar lira olan 10 bin konutu kardeşlerimize armağan ettik. Yavrularımız için yaptık, Okullar, camile yaptık. Dükkânlarımız, kamu binalarımızı onlarca eserimizi hizmete açtık.” dedi.

“Erzurum’a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı kazandırıyoruz, sağlıksız yapı stoğunu tamamen temizleyene kadar durmayacağız”

Yapılan hizmetlerin paket değil gerçek olduğunu belirten Bakan Kurum, “Bunlar, o muhalefetin millete sunmuş olduğu boş vaatler, hayaller değil. Biz orada belediyemizle, vatandaşlarımızla birlikte Yakutiye’de, Palandöken’de ve Narman’da 2.5 milyon metrekarelik alanda bu çalışmaları yapıyoruz. Allah’ın izniyle kentsel dönüşüm çalışmalarıyla; şehrimizi, sağlıksız yapı stokunu tamamen temizleyene kadar da durmayacağız. Erzurum’a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı kazandırıyoruz. Son zamanlarda gittiniz mi Erzurum’a. Erzurum’un meydanını o eski ihtişamıyla, kalesiyle, orada kale etrafı millet bahçesi, çifte minareli medresemiz, ulu camimiz, Narmanlı camimizden oradaki Hacı Cuma’ya kadar birleştiriyoruz. Ve yeşil ile tarihi buluşturduk. Bu aksın çevresindeki görüntü kirliliğini tamamen ortadan kaldırdık. Ve Erzurumlu kardeşlerimiz tarihi kent meydanına yeniden kavuşuyor. Buraya gelen her misafirimiz, büyük bir meydandan başlayarak adeta bir tarih ve kültür yolculuğuna çıkacak. Orada milli mücadelenin ilk fişeğinin yakıldığı destanlar yazılacak. Ve orada işte atalarımızın, ecdadımızın bize bıraktığı Ulu Camimizle, oradaki tescilli yapılarımızla, çifte minaremizle o meydan Erzurum’a inşallah çok daha fazla değer katacak. Ve millet bahçemizi de bitiriyoruz. Meydanımız Erzurum’umuza, dadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu işin birebir peşinden koştuk. Belediyemizle birlikte orada ne kadar görüntü kirliliğine sebebiyet veren bina varsa belediyemizle kaynağımızı gönderdik. Bakanlığımızla birlikte hem oradaki eski binaları kaldırdık, şimdi aslına uygun bir şekilde buradaki binaları yapıyoruz” dedi.

“Erzurumluların yaşam kalitesini arttıracak şehrin hemen hemen her yerinde her ilçesinde 12 millet bahçemizi olanca hızıyla çalışmalarımızı yapıyoruz”

Erzurumluların yaşam kalitesini arttıracak şehrin hemen hemen her yerinde, her ilçesinde 12 millet bahçesinin yapıldığını kaydeden Bakan Kurum, “Eski yeni görüntüleri. Bu meydanla birlikte Ulu camimizin arkasındaki bahçemizi parkımızı birleştiriyoruz. Oradaki tarihi yapıların restorasyonlarını yapıyoruz, hemen az ileri deki dönüşüm konutlarımızın inşaatları tamamlanma aşamasında. Orada ne kadar kötü yapı varsa, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde bu alanlara başlayacağız. Yine Erzurumluların yaşam kalitesini arttıracak şehrin hemen hemen her yerinde her ilçesinde 12 millet bahçemizi olanca hızıyla çalışmalarımızı yapıyoruz. Burası Erzurum Yüzüncu Yıl millet bahçesi. Az önce meydandaki millet bahçemizi söyledim. Yine şehrimizin diğer ilçelerinde de bu projelerle Erzurum’un çevresini doğasını koruyor, evlerini dükkanlarını yeniliyor, ekonomisine istihdamına da katkı sunuyoruz. Çünkü milletimiz bizden ne isterse onun peşinden koştuk. Milletimiz ne zaman onların yanında olmamızı istediyse hemen yanlarında soluk aldık.” ifadelerini kullandı.