Ayasofya Camii 86 Yıl Sonra Yeniden İbadete Açılıyor | İşte Detaylar…

Ayasofya Camii kılınacak cuma namazıyla, bugün ibadete açılıyor. Tarihi gün için İstanbul ve Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir ucundan bu mabede akın bekleniyor.

Ayasofya Camii, cuma namazını dışarıda kılanların daha sonra içeriyi ziyaret edebilmesi için sabaha kadar ibadete açık olacak.

Ayasofya Camii’nin içindeki freskler de perde ile kapatıldı.


Ayasofya; yeni adıyla ‘Ayasofya-i Kebir Cami-i’ bugün cuma namazıyla birlikte ibadete açılıyor. 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii tarihi gün için artık hazır.
Ayasofya Camii içerisinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın davet gönderdiği kişiler cuma namazı kılacak. Bu kişilerden Koronavirüs testleri negatif çıkanlar içeri alınacak. İstanbul’dan, yurtiçinden ve yurtdışından gelecekler için ise dışarıda namaz alanları belirlenmiş durumda.

Ayasofya Camii ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere toplamda 5 farklı açık alan hazırlandı. Pandemi önlemleri kapsamında, namaz kılınacak alanlarda saf düzeni işaretlemesi yapıldı. Namaz kılınacak alanlara girişler bugün saat 10.00’dan itibaren başladı. Namaz kılınacak alanlara ulaşım Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı’dan yapılıyor.

SABAHA KADAR AÇIK OLACAK

Cuma namazı ve öğle namazını dışarıda kılmak zorunda kalanlar için Ayasofya Camii sabaha kadar açık olacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya; “Ayasofya’ya vatandaşlarımızın yanlarında dört şey getirmelerini rica ediyoruz: Maske, seccade, sabır ve anlayış. Bütün misafirlerimizin arzularının, Ayasofya’da namaz kılmak olduğunu biliyoruz. Ayasofya Camimiz sabaha kadar açık olacak. Tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Bütün kurumlarımızla birlikte, görevimizin başında ve sahada olacağız. Bu alana gelip de ‘içeri görmeden döndüm’ diyen kimse olmayacak. 3 binerli gruplar halinde sabaha kadar herkesi içeri alacağız” dedi.

Ayasofya Camii’nde namaza gelenlerin nasıl abdest alacağı sorusuna yanıt veren Yerlikaya, “İmkânı olan abdestli gelirse iyi olur. Etrafta 13 camimiz var. Oralarda da abdest alınabilir” dedi. Yerlikaya ayrıca Yenikapı’da da var olan abdest alanlarının da kullanılacağını söyledi.

MOZAİK VE FRESKLER ÖZEL PERDE İLE ÖRTÜLDÜ


Ayasofya Camii’nin içerisindeki mozaik ve fresklerin kapatılması işlemi tamamlandı. Mozaiklerin üzerine beyaz perdeler çapraz şekilde gerilerek konuldu. Namaz sırasında mozaik ve resimleri örtecek olan perdeler, diğer zamanlarda açık kalacak.ERKEKLERE 3 ALAN AYRILDI

Cuma namazını Ayasofya Camii dışında kılacak erkekler için Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi tahsis edildi.

KADINLARA 2 ALAN AYRILDI

Namazlarını Ayasofya Camii dışında kılmak isteyen kadınlar için de Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ile Mehmet Akif Parkı ayrıldı.
Ayasofya Camii’nin dışında namaz kılacaklar için sosyal mesafe kuralına uygun olarak yerler belirlenirken, içeride de namaz kılınacak alanlar da halıyla kaplandı.


101 AMBULANS GÖREVLENDİRİLDİ

Namaza gelenlere ateş ölçümü ve maske kontrolü yapılıyor. Alanda 736 sağlık personeli, biri helikopter ambulans olmak üzere toplam 101 ambulans görev yapıyor. Ayrıca alana girişlerde polis kontrolü olacağı için ‘çanta getirilmemesi’ istendi.


Ayasofya’da bugün okunacak hutbede, özetle “Ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya cemaatine kavuşuyor. Bir caminin yapılması ve varlığını koruması için gayret gösteren kimseleri Peygamberimiz cennetle müjdeler. Ayasofya, fethin nişanesi ve kıyamete kadar cami olması kaydıyla onu vakfeden Fatih’in emanetidir” denilecek.

İETT TAŞIYACAK

İstanbul dışından otobüsle gelenler için Yenikapı Etkinlik Alanı park yeri olarak belirlendi. Otobüslerden inenler İETT’nin tahsis ettiği otobüslerle, gün boyu Çatladıkapı’ya kadar ücretsiz taşınacak. Gruplar buradan namaz kılınacak alanlara kadar yaklaşık 200 metrelik mesafeye yürüyecek.

BAZI YOLLAR KAPATILDI

Ayasofya Camii’nin açılışı nedeniyle, tarihi yarımadada Atatürk Bulvarı Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden Tarihi Yarımada istikametine giden tüm yollar ve Galata Köprüsü dün saat 20.00’den itibaren trafiğe kapatıldı. Kennedy, Reşadiye, Ragıp Gümüşpala Caddeleri de gün boyu trafiğe kapalı olacak. Avrasya Tüneli açık olacak, deniz, metro ve Marmaray seferleri devam edecek. Tramvay seferleri de sürecek, sadece Beyazıt- Eminönü durakları arasında, pazartesi sabah saat 06.00’ya kadar sefer yapılmayacak.

AYASOFYA CAMİİ TABELASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Ankara’daki YAŞ toplantısının ardından İstanbul’a geçti. Erdoğan havalimanından Ayasofya’ya gelerek son hazırlıkları yerinde inceledi. Ayasofya-i Kebir Camii yazılı tabelanin açılışı da Emine Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy tarafından gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık 1 saat süren incelemeleri sırasında ses sistemi de test edildi.KİMLER OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün cuma namazını Ayasofya’da kılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, HDP hariç Meclis’teki tüm siyasi parti liderleri ve milletvekillerine davetiye gönderdi. Ayasofya’nın açılışına Azerbaycan, Katar gibi birçok ülkeden de katılım bekleniyor.

BAHÇELİ AYASOFYA İÇİN İSTANBUL’DA


Dün Ankara’dan İstanbul’a gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Ayasofya Camii’ne yakın bir otelde dinlenmeye çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii’ni ziyaret ederken, otelinden çıkan Bahçeli, Ayasofya Camii’nin arka duvarına bitişik yoldan yürüyerek akşam yemeğini yemek için yakındaki bir restorana geçti.ÖZEL PARA BASILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, darphanede basılan ‘Ayasofya Camii’ özel parasının fotoğrafına yer verdi. Albayrak paylaşımında “Darphanemiz tarafından basılan ‘Ayasofya Camii’ özel paramızla tarihe bir not daha düşüyoruz.” ifadesini kullandı.