Ahmet Cin: “Pendik Bizim Göz Bebeğimiz”

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, göreve geldiklerinden bu yana geçen süreci basın mensuplarına değerlendirdi.
Yapılan basın toplantısında Başkan Cin: “Pendik’in marka değerini her geçen gün arttırmamız gerekiyor. Bunun için 25 – 50 yıl sonrasının hedeflemesini yapıyoruz.” dedi

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, yerel basın mensuplarıyla kahvaltı programında buluştu. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren kahvaltılı basın toplantısında belediye başkanı önemli konulara temas etti.

Slayt gösterimi ile başlayan toplantının birinci bölümünde, Başkan Cin Pendik’te yapımı devam eden ve yapılması planlanan projelere değindi. Sunumun ardından basın mensupları sormak istedikleri soruları, Başkan Ahmet Cin’e yönlendirdi. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin tüm samimiyetiyle soruları cevaplarken, ara ara ortamın keyifli havası da arttı.

Başkan Cin yaptığı sunumda: “Mazbatayı 31 Mart seçimlerinden sonra aldık. 23 Haziran’da yenilenen seçimden ötürü, fiili olarak yaklaşık 5 ay gibi bir zamandır görev başındayız. 23 Haziran seçimleri ile birlikte ortaya çıkan sonuçları değerlendirdik ve Pendik ile ilgili projelerimizde bazı revizyonlarımız oldu. Pendik Belediye’miz geçmiş yönetimlerin miras bıraktığı kurumsal bir yapıya sahip, oturmuş bir belediye.

Pendik, Türkiye’nin en önemli ilçelerinden biri konumundadır. Kara, hava, deniz, demir yolu ve metro ulaşımına sahip; ticari potansiyeli yüksek, sanayi, eğitim, sağlık ve de sosyokültürel alanlardaki aktivitesi gözle görülebilir konumdadır.

Pendik’i uluslararası bir cazibe merkezi haline nasıl getirebiliriz?” diye düşündük ve sadece önümüzdeki 5 yılı değil, gelecek 25 – 50 yılı düşünerek hareket ettik. Hazırlamış olduğumuz projeler, malesef sadece yerel bir belediyenin bütçesiyle hallolacak işler değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve hükümetin desteği de mutlaka gerekmektedir. Sayın Binali Yıldırım ile seçim öncesi gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde İstanbul için planlanan 80 – 85 milyarlık bütçenin 8.5 milyarı Pendik için kullanılacaktı. Sayın Yıldırım seçimi kazanamayınca yeni bir durum söz konusu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığımız görüşmede, planladığımız vizyon projeleri kendisine aktardık. Bazı büyük projelere mesafeli yaklaşımları olduğunu anlamış olduk. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi, biz vaatlerimizin hiçbirinden tamamen vazgeçmiş değiliz.

İlgili bakanlıklarımızla temas halinde olarak onların desteklerini de alıp vizyon projelerimizi hayata geçirmenin peşindeyiz” sözlerine yer verdi.

Başkan Ahmet Cin ilçe genelinde an itibarı ile 150 – 160 milyon TL civarında bir yatırım sürdürüldüğünü de ifade ederek “Pendik’te yaşam kalitesini yükseltecek işler yapacağız. Fakat altını çizerek belirtmek isterim ki önceliğimiz; yaptığımız işler, kurduğumuz ilişkilerle vatandaşlarımızın gönüllerini kazanmak olacaktır” dedi.