32. Ahilik Haftası Etkinlikleri Pendik’te Tertiplendi

Ahisiad’ın girişimleriyle Pendik’te organize edilen 32. Ahlik Haftası etkinlikleri gerçekleşti.

İstanbul Valiliği himayesinde Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı ve Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) işbirliğinde 32. Ahilik Haftası, Atatürk Kültür Merkezi`nde düzenlenen törenle kutlandı. Tören kapsamında ahilik beratları takdim edilirken, şed kuşanma merasimi düzenlendi.

İstanbul Valiliği himayesinde Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı ve Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) işbirliğinde 32. Ahilik Haftası, Atatürk Kültür Merkezi`nde törenle kutlandı. Törene Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam, İYİ Parti ilçe Başkanı Süleyman Turan,İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, İlçe Müftüsü Hüseyin Baş, İlçe Emniyet Müdür Yardımcı Mansur Bayraktar, meslek odaları temsilcileri ve geleceğin zanaatkarı olacak çok sayıda Meslek Lisesi öğrencisi katıldı.

“Esnaf haram yemeyecek”

Mehter Takımının gösterisiyle başlayan etkinlikte Kaymakam İlhan Ünsal, Belediye Başkanı Ahmet Cin ve AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam temsili olarak örste demir dövdüler. Belediye Başkanı Ahmet Cin, kalkınmanın bir sembolü olan Ahiliğin toplumların sağlam temeller üzerine oturtulması açısından önemini kaydetti. Bir ve beraber olmanın gerekliliğinin altını çizen Başkan Ahmet Cin, “Her konuda gelişmemizi sağlamamız lazım. Esnaf zanaatını yapacak ama manevi egitimini de alacak. Haram yemeyecek, yanlış tartmayacak, fazla kar etmeyecek. Esnaf komşusuna destek verecek. Ahiliğin düsturu olarak bunları mutlaka sağlamamız gerekir.”dedi.

Ahilik toplumu erdemli bir nesil olarak değiştirmeli

Kaymakam İlhan Ünsal, Ahilikle birlikte yerleşik hayata geçen Türklerin Anadoluya yerleşmeye başladığına vurgu yaparak Osmanlının temellerinin de bu şekilde atıldığını belirtti. Kaymakam Ünsal, Ahiliğin sadece esnaf teşkilatı olmadığını, toplumu erdemli bir nesil olarak değiştirmesi gerektiğini ifade etti. AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam ise, Anadoluda sanayi devrimini başlatan Ahiliğin dürüstlük, saygı, güleryüzlü olma ilkelerini esas aldığını söyledi. AHİSİAD Başkanı Çam, derneğin 2014 yılında Pendikte kurulduğunu belirterek yurtiçi ve yurtdışında teşkilanma faaliyetlerine hızlı bir şekilde devam ettiklerini belirtti.

2019 yılının Ahisine şed kuşatma töreni

Etkinlikte 2019 yılının Ahisi seçilen İşadamı Ali Kemal Adıkalana şed kuşatma töreni düzenlendi. Yine etkinlikte Pendik Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve ilgili odaların şahitliğinde işadamı, sanat ve spor dünyasından toplam 9 kişiye Ahilik Beratı takdim edildi. Etkinlikte ayrıca Dr. Şaban Kızıldağın Ahimeddah Gösterisi ve Pendik Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü sporcularının karate gösterisi gerçekleşti.