15. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Koronavirüs Tedbirleriyle Bugün Başlıyor

Pendik Belediyesi, Kültür Sanat Sezonunu 15. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Sergisiyle açıyor. Bu sene “tezhip” anabaşlığı düzenlenecek buluşma kapsamında başta tezhip olmak üzere farklı sanat dallarından eserlerin yer alacağı sergi düzenlenecek.

Bu yıl 15.si gerçekleştirilecek Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması için Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde sergi düzenlenecek. 9 Ekim Cuma açılışı gerçekleştirilecek sergi, 9’u yabancı 59 sanatçının katılımıyla düzenlenecek. Sergide, tezhip sanatıyla yazılmış sure ve ayetler, hat sanatıyla nakşedilmiş cami motifleri gibi onlarca eser yer alacak.

Sergiye girişler HES koduyla yapılacak

Bu yıl “tezhip” anabaşlığı düzenlenen 15. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Özel Sergisindeki eserler, hafta sonu dahil her gün 09.00-19.00 saatleri arasında görülebilecek. Sergiye pandemi süreci nedeniyle HES koduyla giriş yapılacak. 9 Ekim Cuma, Saat 14.00’te açılış düzenlenecek.

Türk Tezyini Sanatçısı Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver anılacak

15. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Özel Sergisi, Türk Tezyini Sanatlarının Unutulmaz Üstadı Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’e ithaf edilerek gerçekleştirilecek. Birbirinden değerli eserleriyle Türk-İslam Sanatının Osmanlı’dan Cumhuriyet’e aktarılmasına vesile olan merhum sanatçının hayatı, özellikle geleneksel sanatlara olan katkıları ziyaretçilere anlatılacak.