Yeniden Refahlı Meclis Üyesi Adayı A. Salih Baltacı: “Önce Ahlak ve Maneviyat”

Yeniden Refah Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Adayı Abdurrahman Salih Baltacı, Pendikli TV’den Samet Övüç’e özel açıklamalarda bulundu. “Önce ahlak ve maneviyat” diyen Baltacı, belediye meclisine girmeleri hâlinde, bu anlayışla vatandaşlara hizmet etmek istediklerini ifade etti.

Pek çok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenen A. Salih Baltacı, yerel seçimlere sayılı günler kala Pendikli TV Genel Yayın Yönetmeni Samet Övüç’ün sorularını yanıtladı.

Abdurrahman Salih Baltacı

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

-“Kars Sarıkamışlı bir ailenin evladıyım. 1978 yılında doğdum. Babam Orhan Baltacı’nın memuriyet hizmetinden dolayı ilkokul ve liseyi Denizli’de tamamladım. Denizli İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra, babamın görevi gereği Pendik ilçesine geldik. 2002 tarihinde Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldum. Merkezi Pendik’te bulunan Erdem Mühendislik Mimarlık İnşaat firmasının kurucu ortağı ve şirket müdürüyüm. Evli ve bir çocuk babasıyım.”

Siyasete ne zaman başladınız?

-“En büyük etken babam Orhan Baltacı ve tabii ki rahmetli hocamız Prof.Dr.Necmettin Erbakan oldu. Babam, 1994 yılında Refah Partisi’nin Pendik Belediyesini kazanmasıyla birlikte 2000 yılına kadar Teknik Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Ben de üniversite yıllarımda Refah Partisi’nin İlahiyat Fakültesi gençlik yapılanmasında görevler aldım. İlim yayma cemiyetinde öğrenci başkanlığı görevlerini üstlendim.

Pendik ilçesi için şimdiye kadar neler yaptınız?

-“Yapım gereği sosyal faaliyetlerin içinde bulunmaya özen gösteren biriyim. Sivil toplum kuruluşları da bu duruma katkı sunuyor. İlçemizde güzel işlere imza atan Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) da hem yönetim kurulu üyesiyim hem de sosyal işler birim başkanlığı görevini yürütmekteyim. Bu vesileyle çocuk, genç, yaşlı bireylerin tamamına ulaşmaya çalıştık. Bireysel olarak da, parti olarak da bu faaliyetlerimiz devam edecek.”

Yeniden Refah Partisi içinde hangi görevlerde bulundunuz?

-“Partimizin kuruluşundan itibaren sırasıyla; eğitim, teşkilatlanma, siyasi işler birim başkanlıklarından sorumlu ilçe başkan yardımcısı olarak görev yaptım. 31 Mart 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde Pendik Belediye 1. Sıra Meclis Üyesi Adayı olarak açıklandım.”

Meclis üyesi olmanız hâline kürsüden ilk olarak hangi konuları gündeme getireceksiniz?

-“Biz, ‘Önce ahlak ve maneviyat.’ diyoruz. Ahlakın olmadığı bir yönetim tarzı vatandaşa fayda sağlamaz. Maneviyatı olmayan bir yönetici, halka adil bir hizmet sağlayamaz. Hırsızlık da olur, rüşvet de olur, adam kayırma da olur. Biz önce bunlara ‘dur’ diyeceğiz. Hem İBB’de hem de Pendik Belediyesinde vatandaşların sorunlarını çözmek için çaba sarf edeceğiz. Pendik’imize faydalı iş yapan herkesin yanında olacağız. Faydasız ya da zararlı bir proje görürsek engel olmak için bütün gücümüzü kullanacağız.

Mevcuttaki Pendik Belediyesi yönetimine öncelikli eleştiriniz nedir?

Eleştiri olarak başlık yapmayalım fakat biz hakikaten belediyecilikte çok farklı bir çığır açmak için geleceğiz.
Yapılan tüm güzel ve yararlı projeler için teşekkür edeceğiz yönetime. Pendik faydasına her ne plan yada projeler varsa maddi manevi yanlarında olacağız ve tam destek vereceğiz.
Pendik’e zarar verecek ya da faydası olmayan hiçbir konuya da kesinlikle destek olmayacağız ve tüm gücümüzle engel olmaya çalışacağız.
Pendik’imize faydalı iş yapan tüm belediye başkanlarımıza bu noktada minnettarız.

Son olarak Pendiklilere neler söylemek istersiniz?

-“Belediye Meclis Üyesi pusulasında Yeniden Refah Partisi’ne, İBB’de Sayın Mehmet Altınöz’e, Pendik’te Sayın Fahrettin Karakurt’a destek talep ediyorum.
Çıktığım bu siyasi yolculukta tüm Pendikli kardeşlerimin desteklerini bekliyorum.Bizler gayretten sorumluyuz.Tevfik Rabbimizden dir.
Bu vesile ile tüm kardeşlerimize selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.