Yakmayan Alev Kaymakamın Elinde – Küçük Mucitler

Pendikli öğrenciler “Bilim Kültür Sanat Şenlikleri”nde yine şaşırttı. Bu yıl 3D yazıcılarla üretilen ürünlerin de sergilendiği şenlikte ele sürüldüğünde yakmayan alev, 3D minyatür okul tahtası ve kablosuz elektrik gibi projeler dikkat çekti.
Bu yıl ikincisi düzenlenen “2. Bilim Kültür Sanat Şenlikleri” başladı. Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen şenlikte Pendikli küçük ve genç mucitler yine şaşırttı. Kimi güneş enerjili ocak kimi de ilaç taşıyan robotunu görücüye çıkardı. Ortaokul ve lise düzeyinde olmak üzere toplamda 108 okulun katıldığı şenlikte oldukça dikkat çeken icatlar yer aldı. Mehteran ve halk oyunları gösterisiyle başlayan programın açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek şenliğin hayırlı olmasını diledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz da öğrencilerin çalışmalarının rutin olduğunu belirterek “Şenliğe özgü bir şey hazırlanmadı. Burada gördükleriniz öğrencilerin rutin faaliyetleri” dedi.
Yanmayan sıvıyı kaymakamın elinde denediler
Üç gün sürecek “2. Bilim, Kültür Sanat Şenlikleri”nde dikkat çeken çalışmalar arasında Fatma Gözen Eralp Ortaokulu öğrencilerinin yaptığı “Yanmayan Eller” yer aldı. Standı gezen Kaymakam Yılmaz Şimşek’in eline yanmayan sıvı süren ardından da ateşe veren öğrencilerin gösterisi hem korkuttu hem de şaşırttı. Birkaç saniyeliğine eli tutuşan ancak özel sıvı sayesinden ateşi hissetmeyen Kaymakam Şimşek, gösterinin ardından öğrencilere teşekkür etti.
3D yazıcılarla tasarım yapıyorlar
Katılımın yoğun olduğu 2. Bilim, Kültür Sanat Şenliğinde dikkat çeken bir diğer stant ise Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi’ninki oldu. Stantta, kâğıt üstünde yaptıkları tasarımı 3D yazıcıyla somutlaştıran öğrenciler ürettikleri sabit ve hareketli parçaları ziyaretçilerin beğenisine sundu. Öte yandan şenlikte ilgi çekici diğer stantlar arasında Cemil Meriç Ortaokulu’nun “E-TAHOL” adlı 3D minyatür okul tahtası ve Atatürk Ortaokulu’nun da “Kablosuz Elektrik” adlı çalışmaları yer aldı.