Ulaşımı Rahatlatacak İki Yeni Proje Hayata Geçiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pendik’te iki yeni ulaşım projesini hayata geçirdi. Kent içindeki trafiği rahatlatacak çalışmalar kapsamında Güzelyalı Yaya Üst Geçidi Araç Üst Geçidi haline getirilirken D-100 (E-5) Karayolu da yanyollarla birlikte 5 şeride çıkarılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Pendik Belediyesi koordinasyonuyla kent içindeki trafiği rahatlatmaya yönelik çalışmaları sürüyor. Her iki kuruma ait mühendisler yeni yol açma çalışmalarının yanı sıra mevcut yolları genişleterek daha kullanılabilir hale getirmek için yeni planları hayata geçiriyor. Son olarak Büyükşehir Belediyesi, Pendik’te iki yeni planı hayata geçirdi. Bu kapsamda Güzelyalı Yaya Üst Geçidi genişletilerek araç üst geçidi haline getirilecek. Diğer çalışma kapsamında ise E-5 olarak bilinen D-100 Karayolu, Pendik Köprüsü’nden Esenyalı Köprüsüne kadar yanyollar dahil genişletilecek.

Mahallenin içindeki trafik yoğunluğu azalacak

İlk çalışma ise Güzelyalı Mahallesi’nde yapılacak. D-100 Karayolu üzerinde bulunan yaya üst geçidi sökülerek aynı zamanda araçların da geçebileceği yeni bir köprü inşa edilecek. Kuzeyden güneye tek yönlü olarak ulaşımın sağlanmasının planlandığı köprüyle sürücü ve yayalar, 29 Mayıs Caddesi’nden Atilla Caddesi’ne D-100 Karayolu (E-5) doğrudan geçiş yapabilecek. Böylece son yıllarda artan nüfusla birlikte yoğunlaşan trafiğin bir nebze olsun önüne geçilmiş olunacak.

E-5 Yanyollarla birlikte 5 şeride çıkıyor

Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştireceği bir diğer çalışma ise E-5 Karayolu’nda olacak. Pendik Köprüsü’nden Esenyalı Köprüsü’ne kadar olan bölümde kapsamlı genişletme çalışması yapılacak. Yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki yol boyunca yer yer üç şerit olan E-5’in tamamı üç şeride çıkarılacak. Mevcut durumda tek yönlü olarak hizmet veren yanyollarla birlikte iki köprü arasındaki şerit sayısı böylece 5 şeride çıkmış olacak.