Turan Genç: “Halk Eğitim Merkezleri Toplumumuza Işık Tutuyor”

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Pendik Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turan Genç ekip arkadaşlarımıza açıklamalarda bulundu. Halk Eğitim Merkezi’nin toplumun yararına işler yaptığını ifade eden Kurum Müdürü Turan Genç, herkesi Pendik Halk Eğitim Merkezinin kurslarına kayıt olmaya davet etti.

25 Ocak 2023 Çarşamba günü, ekip arkadaşlarımız Merve Şimşek ve Ecem Uyucu Pendik Halk Eğitim Merkezinin Kurtköy’deki hizmet binasında Kurum Müdürü Turan Genç ile bir röportaj yaptı. Kurumu hakkında detaylı bilgiler veren Genç; “Pendik Halk Eğitim Merkezi vatandaşlarımızın oldukça fazla teveccüh gösterdiği bir kamu kurumudur.” dedi.

Pendik Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turan Genç

Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin vizyonundan bahseden Kurum Müdürü Turan Genç şunları söyledi: “Kurum olarak vizyonumuz, burayı bir kültür sanat merkezine dönüştürmek. İnsanların aklına halk eğitim merkezi deyince geleneksel, klasik el sanatları gibi kavramlar geliyor ama biz bu algıdan çıkıp, insanların zihninde kültür ve sanat merkezine dönüşmek istiyoruz.”

Kurumun kurs branşlarından da bahseden Genç; “Halk eğitim merkezimizde birçok kursumuz mevcut. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
Sanat dalında; resim, mozaik
Müzik dalında; gitar, bağlama, keman, yan flüt, şan, kanun gibi derslerimiz var ve yoğun ilgi görüyor. Taleplere yetişemiyoruz.
Dil kurslarımızda; Arapça, İngilizce, Almanca ve Fransızca var ve daha da eklenecek. Sadece A1 seviyesi değil, B1 seviyesine kadar geliyor kursiyerlerimiz. Yurt dışında geçerli olan bir sertifika veriyoruz. Vatandaşlarımız verdiğimiz sertifikalara e-devlet üzerinden ulaşabilir.
Halk oyunları kurslarımız mevcut.
Okuma yazma kurslarımız var.
‘Nerede Kalmıştık’ projesi kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza ulaşıyoruz.
Kuaförlük, dericilik, yiyecek içecek hizmetleri ve daha birçok kursumuz mevcut. Bunlar sadece ön plana çıkanlar…
Vatandaşlar detaylara web sitemizden bakabilirler. Vatandaşlarımız aynı şekilde merkez binamıza gelip bilgi de alabilirler.
Bünyemizde yaklaşık olarak 500’e yakın usta öğretici bulunmakta…
Bir kısmı İSMEK, bir kısmı Pendik Belediyesi, bir kısmı derneklerde, bir kısmı ise bize bağlı merkez binamızda olan usta öğreticimiz var.” ifadelerini kullandı.

Cezaevinde çok güzel kurslarımız var.”
“Geçen sene mahkumların yaptığı resim, çanta ve ahşap minyatür gibi çalışmaları ‘Parmaklıklar Ardındaki Sanat’ isimli sergide sergiledik ve büyük ilgi gördü. Bu etkinlik  İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Sergi Salonu’nda düzenlendi. Bu kurslarımız cezaevlerinde devam ediyor.”

Kapıdan içeri giren kimseyi geri çevirmiyoruz.”
“Halk eğitim merkezimize kim gelirse gelsin geri çevirmiyoruz. Muhtar, dernek başkanı, okul müdürü, kamu kurumuna bağlı herhangi bir çalışan… Yeter ki bizden bir isteği olsun. Biz kapıdan geri çevirmiyoruz. Şimdiye kadar eğitim noktasında bize başvuran kimseye geri çevirmedik.”

“Kadın istihdamına önem veriyoruz.”
“Bizim çok önemsediğimiz, Sayın Kaymakamımız Dr. Hülya Kaya’nın da çok önemsediği bir konu var. Kadın gücü, yani kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Mesleki kurslarımızın yüzde sekseni kadınlardan oluşmakta… Kadınlara hitap etmekteyiz ama genel olarak hitap ettiğimiz kitle orta yaş grubu. Biz kendimize şunu dert edindik; bu kursiyerlerimiz aile ekonomisine, ilçe ekonomisine, katkıda bulunsunlar istedik. Ekonomik özgürlükleri olsun istedik. Kaymakam hanım da sağolsun bizim emeğimizi çabamızı gördü. Sessiz kalmadı, sahiplendi, destek verdi. Yüzlerce kursiyerimiz vardı ama satış yapamıyordu. Kaymakam hanım bir kadın kooperatifi oluşturdu (KAGİKOOP) Bunun için de kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Haber: Merve Şimşek / Ecem Uyucu

One comment