Son Dakika

“Söz”de Ocak Ayında Açılışı Yapılacaktı – İmamoğlu Buna Ne Diyecek?

Eylül 9th, 2020 | by Samet Övüç
“Söz”de Ocak Ayında Açılışı Yapılacaktı – İmamoğlu Buna Ne Diyecek?
PENDİK GÜNDEM
0
Abone Ol

Pendik İlçesi’nin en büyük sorunlarından biri hâline gelen Kavakpınar tünel bağlantı yolu çalışmaları aylardır durmuş vaziyette. Projenin bitiş tarihiyle ilgili; 26 Kasım 2019 tarihinde, Ekrem İmamoğlu’nun Pendik ilçesi ziyaretinde, müteahhit firma ile sözleştiğinin görüntülerini yayınlıyoruz.

İbb’nin Pendik’te yapımına devam etmediği – edemediği iki büyük proje olan, “Pendik Sahil Yer Altı Katlı Otopark Projesi” ve “Kavakpınar – Esenyalı Tünel Bağlantı Yolu Projesi” Pendikliler için adeta çıkmaza girdi. Zira otopark ve trafik sorunlarının arttığı günümüzde, bu iki projenin de durmuş olması sorunları ikiye katladı.

İBB Kanadı Ne Diyor?

CHP’li İBB meclis üyelerinden Tarık Balyalı’nın, Pendik Belediye Meclisi’nde sık sık açıklamak zorunda kaldığı bu iki projeye dair; projelerin önceki dönem belediye yetkilileri tarafından başlatıldığı ve belli prosedürler işletilmediğinden müteahhit firmaların iş bıraktığı açıklamaları var.

Pendik Belediyesi Olaya Nasıl Bakıyor?

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, sosyal medya üzerinden yaptığı bir canlı yayında; “Burada dal-çık bir tünel çalışması mevcut. Ancak İBB yönetimi burada bir kentsel dönüşüm olduğunu ve bunu Pendik Belediyesi’nin halletmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu yol, bu proje İBB sorumluluğunda olan bir proje ve bu projeyi siyasi ameller uğruna yok etmemek gerekiyor. Vatandaşa hizmet yapılacaksa yapılsın, yoksa bırakıp gitsinler.” demişti.


Peki Ne Olmuştu?

26 Kasım 2019 salı günü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Pendik Belediyesi’ni ziyaret etmiş, dolayısıyla Pendik’te devam eden İBB projeleri kontrol edilmişti.

Bu toplantıda Pendik Belediyesi yetkilileri konuyu gündeme getirmiş, İBB ve Pendik Belediyesi yetkilileri başkanları ile birlikte projenin olduğu alana hareket etmişti.

Tünel çalışmasının olduğu alanda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile müteahhit firma yetkilisi sözleşmiş; projenin, ödemeler beklenmeksizin ocak ayında teslim edileceği taahhüt edilmişti.

Proje Neden Tamamlanamadı?

Yine İBB kanadından yapılan açıklamalara göre, projenin bulunduğu alanda kamulaştırılması gereken alanların olduğu ifade edildi. Bu kamulaştırmanın da önceki dönem belediye yetkilileri tarafından yapılması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine Pendik Belediyesi’ne konu bildirildi. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de bunun üzerine; “Yapamıyorsanız bırakıp gidin!” çıkışında bulundu.

Bundan Sonra Ne Olacak?

İşte burası tam bir muamma…

Samet Övüç – Pendikli TV

Bir Cevap Yazın

error: Bu metni kopyalama yetkiniz yok! Haberi Pendikli TV\'den izin alarak sitenizde paylaşabilirsiniz.