Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Yeni CEO’su Alp Er Tunga Ersoy Oldu

Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olan İstanbul Pendik Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG)’de üst düzey bir atama gerçekleşti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yeni CEO’su Alp Er Tunga Ersoy oldu

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Alp Er Tunga Ersoy 24 Haziran 2024 itibarıyla İSG’nin yeni Üst Yöneticisi (CEO) olarak atandı.

ISG CEO’su Alp Er Tunga Ersoy: “İSG’nin havacılık sektöründeki konumunu daha da sağlamlaştırmak ve müşteri memnuniyetini daha da yukarı seviyelere taşımak için çalışacağız.” dedi.

Pendikli TV ekibi olarak Alp Er Tunga Ersoy’a Pendik’te verimli bir çalışma dönemi geçirmesine temenni ediyoruz.

Verilen bilgiye göre, Ersoy, Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’ndan sonra, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Avusturya Danube Üniversitesi – Profesyonel Havacılık MBA programından mezun oldu.

Havacılık kariyerine 1999 yılında Terminal Nöbetçi Memuru olarak başlayan, daha sonra sırasıyla Terminal Nöbetçi Müdürü, Havalimanı Müdürü, Operasyonlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak görevine devam eden Ersoy, hava trafik kule operasyonları hariç havalimanı işletmeciliğinin tüm operasyonel, finansal ve idari süreçlerinde fiilen görev aldı.

Son olarak Almatı Havalimanı’nda yeni dış hat terminalinin devreye alınmasına öncülük eden Ersoy, havalimanı yönetimi konusunda uluslararası deneyim ve başarılara sahiptir. 24 yıllık havalimanı işletmecilik kariyerinin son 18 yılını yurt dışında (Gürcistan, Kuzey Makedonya ve Kazakistan) geçiren Ersoy 2017’den bu yana sırasıyla Tiflis, Batum, Üsküp, Ohrid ve Almatı havalimanlarında üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi.

Ersoy, kariyeri boyunca uluslararası havalimanlarının işletmelerinin devralınması, hükümet temsilcisi düzeyinde devlet yetkilileri ile ilişkilerin yürütülmesi, şirket politikalarının sahada hayata geçirilmesi, operasyonel süreçlerin iyileştirilmesi, müşteri memnuniyetinin artırılması, dijitalleşme, inşaat yapım süreçlerinin takibi ve ORAT (İşletmesel Hazırlık ve Havalimanı Transferi) konularında tecrübe kazandı.