Prof. Dr. Naki Erdemir Hak ve Kardeşlik Hareketi’ni Pendikli STK Temsilcilerine Anlattı

2012 yılında pek çok farklı meslek grubuna mensup kişilerce kurulan, genel başkanlığını Prof. Dr. Naki Erdemir’in yaptığı Hak ve Kardeşlik Hareketi; Pendikli STK temsilcileri, kanaat önderleri, iş insanları ve bazı siyasi parti temsilcileriyle buluştu. Buluşma panel şeklinde gerçekleşti.

25 Aralık 2022 Pazar günü Pendik’te STK temsilcileriyle buluşan Naki Erdemir, genel başkanlığını yaptığı hareketi anlattı. Erdemir yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Siyasi görüşlerimiz, etnik kökenlerimiz, coğrafyalarımız, inançlarımız, cemaat ve cemiyetlerimiz farklı olabilir. Ama hepimiz Türkiyeliyiz ve Türkiye gemisindeyiz. Bu gemi batarsa bizlerin Türkmü, Kürtmü, Arapmı, zengin mi fakir mi ve kim olduğumuz önemli değildir, hep beraber batarız. Osmanlı döneminde olduğu gibi herkesi bilakayd-üşartıyla kucaklamak zorundayız. Bu halk Hak ve Kardeşlik Hareketinin görüş ve düşüncelerini, ortaya koymuş olduğu kalkınmayla, sosyolojik birlik beraberlikle, yapay zeka ile, ekonomi ile, eğitimle ilgili, sosyal olaylarla ilgili çözüm önerilerini, olaylara yaklaşım tarzını anlayacaktır. İnşallah iş işten geçmeden anlarlarsa bu ülke bir an evvel ayağa kalkar, huzura kavuşur. İslam ümmetine öncülük eder. Ülkede dengeli bir kalkınma olur. Bizi biz yapan değerlere sahip çıkmalıyız. Olaylara bakarken, yaklaşırken, hassasiyetlerimizi ortaya koyarken kişisel önceliklerimize, meşrebimize, etnik kökenlerimize, cemaat, cemiyet ve parti önceliğimize önem vermeyeceğiz. Olaylara pazarlıksız müslüman olarak Ümmet çapında, gerçekçi, hakka, adalete dayalı ve Ümmet anlayışıyla yaklaşmamız gerekir. Bu ülkenin herkesi yetecek ekmeği içecek suyu vardır. Allah’ın verdiği nimetleri bölüşürsek tok oluruz; birbirimizle didişirsek, çekişirsek cedelleşirsek yok oluruz. Yeter ki adil bir bölüşüm paylaşım olsun, aslımıza dönelim, kültürel, tarihsel fiziksel ve medeniyet olarak ne olduğumuzun farkına varalım, birbirimizi sevelim kucaklayalım ve hakta buluşalım. Biz inanıyorsak elbette; Allah müminler kardeş demişse bu lafla olmaz kucaklaşma ile, kendimiz için istediğimizi diğer kardeşlerimiz için isteyince olur. Hak ve Kardeşlik Hareketi bu noktada cemaatler cemiyetler partiler ve dernekler stk’lar üstü bir mefkureye görüş ve düşünceye, anlayışa sahiptir. Ülkeyi idare edecek her alanda ve kendi alanında uzman bir kadroya, gönüllü kardeşlerimize sahiptir. Biz siyasallaşma değil sivilleşme olarak bu çalışmalarımızı yürütmek zorundayız.”

Konuşmacılar; Sosyolog Avukat İlhami Sayan, Emekli Müftü Ahmet Ahıskalı ve Araştırmacı Mühendis Abdullah Suphi Aydın programda düşüncelerini paylaştı.