Son Dakika

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Pendik’te Sultan Alparslan’ı anlattı

Ekim 23rd, 2020 | by Pendikli TV Yazar
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Pendik’te Sultan Alparslan’ı anlattı
KÜLTÜR & SANAT
0
Abone Ol

“Türk Tarihinin Liderleri” başlıklı programda Sultan Alparslan’ı anlatanProf. Dr. Ahmet Şimşirgil: “Anadolu’ya tapusunu veren Hakan. Ata binmeyi de kılıç kullanmayı çok iyi bilirdi. Attığı her ok yerini bulurdu.” dedi.

Kültür-sanat sezonunun ilk sohbet programı, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. “Türk Tarihinin Liderleri” başlıklı programda Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Sultan Alparslan’ı anlattı. Moderatörlüğünü Cansu Canan’ın yaptığı program, sosyal medyadan canlı olarak yayınlanırken pandemi süreci nedeniyle salona kısıtlı sayıda konuk alındı. Yaklaşık 2 saat süren etkinliği sosyal medyadan takip edenler arasından çekilişle Ahmet Şimşirgil’in Sultan Alparslan kitabı hediye edildi.

“Anadolu tapusuna sahip çıkacaksın”

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil programda “Sultan Alparslan denildiğinde aklıma Anadolu’ya tapusunu veren Hakan geliyor.” dedi. Sultanın 1071 Malazgirt Savaşı’nı Anadolu tapusu olarak değerlendiren Prof. Dr. Şimşirgil, gençlere mesaj vererek “Malazagirt Savaşı, Bizans’a büyük darbe oluyor vebu zaferle Türk birlikleri Anadolu’da kalıcı hale geliyor. Bu yüzden bu tapuya sahip çıkacaksın, asla vermeyeceksin.” şeklinde konuştu. Sultan Alparslan’ın 12 yaşından beri ders aldığını, çok iyi yetiştiğini vurgulayan Ahmet Şimşirgil: “Ata binmeyi, kılıçkullanmayı çok iyi bilirdi. Attığı her ok yerini bulurdu.” dedi.

Alçak bir planla öldürüldü

Sultan Alparslan’ın ölümünü oldukça trajik olarak nitelendiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil: “Türkistan seferine giderken 100 bin kişilik orduyla bir kale önüne geliyor. 3 günde düşecek bir kale. Yusuf Harezmi denilen zalim kalede sıkışıyor ve sabah teslim olacağını söylüyor. Gece, sultana köle olmasın diye eşini ve çocuklarını öldürüyor ve çizmesine zehir saklayarak sabahAlparslan’ın huzuruna geliyor. Hakaret ediyor, Alparslan’a. Bunun üzerine Alparslan çözün bunun ellerini vurun boynunu diyor. Ellerinin çözülmesi sonrası Yusuf Harezmi çizmeyi çıkarıp zehirli hançeri Sultan Alparslan’a saplıyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

error: Bu metni kopyalama yetkiniz yok! Haberi Pendikli TV\'den izin alarak sitenizde paylaşabilirsiniz.