Pendik’teki Çevre Haftası Etkinlikleri Sona Erdi

Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri sahildeki Flyboard gösterisi ve su altı temizliğiyle sona erdi. Bu yıl su altından çıkan atıklar arasında elektrik süpürgesi olması görenleri şaşırttı. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Çevre, geleceğe bırakacağımız en büyük miras. Doğa insansız yaşayabilir; ama insan doğasız yaşayamaz.” dedi.

Pendik Belediyesi tarafından geçtiğimiz cuma günü Aydos Ormanı ve Ömerli Barajı’nda temizlik etkinlikleriyle başlayan Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri cumartesi günü sahilde düzenlenen Flyboard gösterisi ve su altı temizliğiyle sona erdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte aynı zamanda sergi ve okullar arasında düzenlenen çevre etkinliği “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık” konulu resim, slogan ve tasarım yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Başkan Ahmet Cin, Kaymakam Hülya Kaya ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin ve Kızılay yetkililerin tarafından verildi.

Deniz altından elektrik süpürgesi çıkardılar
Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte dalgıçlar su altı temizliği yaptı. Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri (PEAK), Sahil Güvenlik Komutanlığı, İHH ve Gedik Üniversitesi’nden gelen dalgıçlar denizi kirleten atıkları çıkararak sahilde sergiledi. Çıkan atık ve çöpler arasında elektrik süpürgesi çıkması vatandaşları şaşırttı.

Türk bayraklı gösterisi alkış aldı
Etkinlik boyunca Flyboard gösterisi gerçekleştirildi. Türkiye Flyboard Şampiyonu Uğur Piro’nunsu üstünde uçarak yaptığı akrobatik hareketlerle izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Uğur Piro, gösterisinin sonunda Türk Bayrağıyla uçarak “Denizleri kirletmeyin.” mesajı verdi.

Başkan Ahmet Cin: “Çevre, geleceğe bırakacağımız en büyük miras.”

Dalgıçların su altından çıkardıkları atıklarla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Belediye Başkanı Ahmet Cin, daha önce denizden enteresan eşyaların çıktığını ancak elektrik süpürgesi çıkmasının kendisini de şaşırttığını belirterek “Çevre, geleceğe bırakacağımız en büyük miras. Doğa insansız yaşayabilir; ama insan doğasız yaşayamaz.” dedi.