Pendik’te Tonlarca Kıyafet Geri Dönüşüyor

Pendik Belediyesinin “Kıyafet Kumbarası” uygulaması kapsamında, bu yılın ilk 6 ayında 250 ton atık tekstil ürünü toplandı. Toplanan atık tekstil ürünlerinin iplik firmalarında yeniden değerlendirilmesiyle hem ekonomi hem de çevre kazanıyor.

Pendik Belediyesinin 2020 yılında başlattığı atık kıyafet toplama uygulaması devam ediyor. Uygulamayla evlerde, işyerlerinde kullanılmayan pantolon, ayakkabı gibi tekstil ürünleri Pendik Belediyesinin kent genelinde yerleştirdiği atık kıyafet kumbaralarında toplanıyor. Toplanan tekstil ürünlerinden kullanılabilir durumda olmayanları iplik firmalarında değerlendirilerek geri dönüşüm sürecine katkı sağlanıyor. Bu sayede hem çevre hem de ekonomi kazanıyor.

Vatandaşların hassasiyeti rakamlara yansıdı
Pendiklilerin geri dönüşüme hassasiyetleri her geçen gün artıyor. Bu durum rakamlara da yansıyor. Pendik Belediyesinin ilçe genelinde yerleştirdiği 430 kumbarasından bu yılın ilk 6 ayında 250 ton atık kıyafet toplandı. Kumbaralar başta muhtarlıklar olmak üzere her mahallede köşe başlarında ya da durak kenarlarında bulunuyor.