Pendik’te “Srebrenitsa Fotoğraf Sergisi” Başladı

Pendik Belediyesi, Srebrenitsa Soykırımı’nın 29. yıl dönümü vesilesiyle 8 bin 372 şehidi anmak için Fotoğraf Sergisi düzenliyor. Pazar gününe kadar açık kalacak sergide Bosnalı Müslümanların yaşadığı acılar fotoğraflarla bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergide 24 fotoğraf yer alıyor. Fotoğraflar arasında toplu mezarlar, topa tutulmuş binalar, Aliya İzzetbegoviç’in dua ederken çekilmiş fotoğrafı da bulunuyor. Bosnalı Müslümanların yaşadığı acıları bir kez daha gözler önüne seren “Srebrenitsa Fotoğraf Sergisi” 14 Temmuz Pazar gününe kadar ziyaretçilere açık kalacak. 

8 bin 372 kişi acımasızca katledildi

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince ele geçirilmesinin ardından Srebrenitsa civarındaki yerleşimlerde en az 8 bin 372 kişi acımasızca katledildi, çok sayıda aile evlerinden sürgün edildi. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen katliam, Srebrenitsa Soykırımı olarak nitelendiriliyor.