Pendik’te Halk Pazarı Kur’an-ı Kerim Okunarak Açılıyor

Pendik Semt Pazarı Yeni Yerine Nasıl Taşınmıştı?

2000’li yılların başından beri yerinin değiştirilmesi gündemde olan ancak; hem teknik hem de hukuki sürecin sürekli tıkanmasından dolayı bir türlü yeri değiştirilemeyen Pendik Semt Pazarı’nda mutlu son 15 Mayıs 2010 tarihinde Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in yoğun çabalarıyla gerçekleşmişti

 

İlk olarak ekibiyle birlikte pazar için, Pendik’teki en uygun bölgeyi analiz eden Başkan Şahin, daha sonra başta Pazarcılar Odası ve pazar esnafı olmak üzere STK’lar ile Pendikliler’in görüşünü aldı. Semt pazarının taşınması için gerekli olan desteği vatandaştan fazlasıyla alan Dr. Kenan Şahin, teknik çalışmaların sonuçlanmasının ardından Pendik Cumartesi Semt Pazarı’nın açılışı, 15 Mayıs 2010 Cumartesi günü, 40 bin metrekarelik alanda, davullu zurnalı bir şekilde gerçekleştirildi.

Pendikliler’in Takdirini Toplayan Uygulama

Pendik sınırları içerisinde Cumartesi günleri sahilde kurulan, anadolu yakasının en büyük halk pazarlarının başında gelen Pendik Semt Pazarı’nda takdir toplayan bir uygulamaya geçildi.

Bundan böyle her hafta, pazarın kurulması esnasında Pendik Belediyesi hoparlörlerinden Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua yapılarak pazar esnafı ve vatandaşlar alışverişe başlayacak. Bugün kurulan pazarın duasını, Bademlik Gülbeden Hatun Cami İmam Hatibi Seyfullah Çelebi yaptı.

Ülke genelinde eşine az rastlanan bu uygulama, Osmanlı Devleti döneminde çarşı ve pazarlarda uygulanmış, tarihi Ahi Evran’a kadar uzanan bir uygulama olarak günümüze ulaşmıştır.

 

 

Samet ÖvüçPendikli TV