Pendik’te Fuhuş Operasyonu

İstanbul’da, iş vaadiyle yurt dışından getirdikleri kadınlara tehdit ve işkenceyle fuhuş yaptıran, elebaşılığını Zehra Didem Ş.’nin yaptığı çete çökertildi. Polis, Tuzla, Pendik, Maltepe, Ataşehir ve Kartal’daki adresleri bastı. Çetenin hamile kadınlara bile fuhuş yaptırdığı belintildi. İddiaya göre çeteye direnen kadınlar dayaktan geçirildi ve işkenceye maruz kaldı.
Asayiş Şube Ahlak Kumar Büro Amirliği ekipleri, uluslar arası bir fuhuş çetesinin İstanbul’da faaliyet yürüttüğü yönünde bilgi aldı. Alınan bilgi üzerine teknik ve fiziki takip başlatıldı. Yapılan araştırmada, çetenin elebaşılığını Zehra Didem Ş.’nin(30) yaptığı çeteye ulaşıldı.

Çetenin Özbekistanlı 2 kadın üyesi, eski Doğu Bloku ve Türki Cumhuriyetlerden kadınları iş vaadiyle İstanbul’a getiriyordu. Kadınlar İstanbul’da evlere yerleştiriliyordu. Pasaportlarına el konulan kadınlara senet imzalattırılarak borçlandırılıyordu. Daha sonra çevresinde olası polis operasyonlarına karşı kamera sistemi kurulan evlerde kadınlar fuhuş yapmaya zorlanıyordu. Buna direnen kadınlar dayaktan geçiriliyor ve işkenceye maruz kalıyordu.

Direnci kırılan kadınlar daha sonra çete elebaşının Pendik’te işlettiği ruhsatsız kuaföre götürülüyor ve burada makyaj yapıldıktan sonra fuhuş yapılan evlere götürülüyordu. Çete, Tuzla, Pendik, Maltepe, Ataşehir ve Kartal’da faaliyet yürütüyor, çete üyelerinin müşteri listesine aldıkları kişilere özel günlerde kendilerini hatırlatma mesajı gönderiyor ve daha sonra da, “18’lik 20’lik kızlarımız geldi” mesajları atarak müşteri çekiyordu. Hamile kadınlara tehditle fuhuş yaptırılırken, adet olan kadınlar da ilaç verilerek fuhuşa gönderiliyordu. Çetenin 70 gündür kadınlara fuhuş yaptırdığı belirlendi.

Asayiş Şube Ahlak Kumar Büro Amirliği ekipleri, yapılan tespitlerin ardından, geçtiğimiz çarşamba günü Tuzla, Pendik, Maltepe, Ataşehir ve Kartal’daki adresleri 100 polisle bastı. Pendik’teki kuaförün de arasında bulunduğu 11 adrese düzenlenen baskınlarda, fuhuş yaptırmaktan Emniyette kaydı bulunan çete elebaşı Zehra Didem Ş, Özbekistanlı kadınlar Khurshıda K. ve Madına A. ile Tekin D, Muhlis İ, Ferhat B, Mahmut G, İsmail U, Gökhan K. gözaltına alındı. Evlerde fuhuş yaptırılan 15 yabancı uyruklu kadın kurtarıldı. Aramalarda, 26 cep telefonu, 30 sim kart, tüfek, 35 fişek, 3 tablet bilgisayar, 5 pasaport, 5 flaş bellek, 8 bin 710 TL, 5 bin 532 Euro ele geçti. Yabancı uyruklu kadınlar hastaneye götürüldüğün de hepsinin bazı cinsel hastalıklar taşıdığı belirlendi.

Emniyette sorgulanan ve her birinin değişik suçlardan Emniyette kaydı çıkan 9 çete üyesi sorgularının ardından sevk edildikleri adliyede tutuklandı.