Pendik’in İlk Kadın Kaymakamı Dr. Hülya Kaya Oldu

Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal’ın emekliye ayrılma kararının ardından, boşalan kaymakamlık koltuğuna İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya oturacak.

İçişleri Bakanlığı’nca yeni yapılan atamalarla birlikte; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Diyarbakır gibi bir çok şehirde bulunan 200’den fazla ilçenin kaymakamı değişti. Bunun neticesinde, Pendik Kaymakamlığı’na atanan isim de İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya oldu.

Pendik’in İlk Kadın Kaymakamı

İlçe tarihinde ilk defa bir kadının kaymakamlık koltuğuna oturacağı haberi, Pendikli kadınlar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Kaya daha önceki görev yerlerinde, ilçe kadınları ile ayda bir toplanmasıyla biliniyor.

İstanbul’da turizmden sorumlu vali yardımcısı görevini sürdürürken, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla Pendik Kaymakamlığı’na atanan Dr. Hülya Kaya, Konya Akşehir doğumludur.

Yeni Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya Kimdir?

1974 yılı Akşehir doğumlu olan Hülya Kaya, evli ve iki çocuk annesidir. 1999 yılında Konya Kaymakam Adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine intisap etmiştir. Sırasıyla Konya–Altınekin, Çorum–Oğuzlar ve Isparta–Yenişarbademli İlçelerinde Kaymakam Vekilliği yapmıştır. 2000-2001 yıllarında İngiltere’de yabancı dil eğitimi almıştır. Kaymakam adaylığını müteakip Aksaray–Eskil ve Adıyaman–Tut İlçelerinde Kaymakamlık, Kahramanmaraş’ta Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2008-2009 yıllarında İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 01.10.2009 tarihinden itibaren Konya–Sarayönü Kaymakamı olarak görev yapmıştır. Son olarak İstanbul Vali Yardımcısı görevindeyken, Pendik İlçesi’ne Kaymakam olarak atanmıştır.

Samet Övüç
Pendikli TV