Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu Bitiyor | Bakan Tarih Verdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik – Sabiha Gmkçen Metro hattının Yayalar istasyonunu ziyaret etti. Sabiha Gökçen – Kaynarca ve Kurtköy Kavşağı kısımlarının inşasında önemli bir yere sahip olan Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu Pendik için kıymetli bir proje olarak değerlendiriliyor. Projenin tahmini tamamlanma tarihi Bakan Karaismailoğlu tarafından açıklandı.

Bakan Karaismailoğlu, “Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, saatte 70 bin, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, inşası devam eden Pendik
Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattının Yayalar istasyonunda incelemelerde bulundu.

Yıllardır bir türlü bitirilemeyen Pendik – Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında artık sona gelindi. Bakan Adil Karaismailoğlu proje hakkında konuştu: “Projemizi bu yılın ilk yarısında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.”
Proje hakkında bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, metro çalışmalarının bu yılın ilk yarısında
tamamlanacağını söyledi. Bakan Adil Karaismailoğlu; Pendik, Tavşantepe, Sabiha Gökçen Metro hattındaki
çalışmalarla ilgili teknik bilgileri de sizlerle paylaşacağım. 7.4 kilometre uzunluğundaki projemizde Fevzi Çakmak,
Hastane, Yayalar, Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonları bulunmakta. 80 kilometre işletme hızıyla ulaşımın sağlanacağı hattımızın saatlik yolcu kapasitesi 70 bin yolcu olacaktır. Hattın tamamlanmasıyla Sabiha Gökçen Havalimanına Kadıköy, Kartal, Pendik metro hattının kesintisiz devamı sağlanmış olacaktır. Havalimanına doğrudan raylı sistem ile güvenli, hızlı ve ekonomik ulaşım mümkün olurken, Pendik ilçemizin kuzey bölümü metroyla buluşacaktır. Proje kapsamında bugüne kadar 14 bin 536 metre ray montajı yaptık. 15 bin 970 metre tünel kazarak tünel yapım işlerini tamamladık. 4 istasyonda, 99 bin 350 metreküp betonarme imalatı yaptık. Elektronik imalatlarımızı yüzde 75 seviyesine getirdik. Projemizi bu yılın ilk yarısında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.“
dedi.

Bakandan İBB eleştirisi…
Bakan Karaismailoğlu; “Maalesef İstanbul’da yaklaşık 3 yıldır görev yaptıklarını zannedenler hiçbir zaman İstanbul’a
hizmetleriyle gündeme gelemediler. Bizim yönetim anlayışımızda temel atmama törenleri değil, hizmete açma
törenleri vardır. Bizim hizmet anlayışımızda proje temellerini hafriyatla kapatmak değil, projelerin hizmetlerin önünü
açmak vardır. Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, saatte 70 bin, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var. Halkımızdan aldığımız destek ve iradeyle Türkiye’yi geleceğe taşıyan, hedeflerine
ulaştıracak projelere imza atmaya devam edeceğiz.”
diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, İstanbul Milletvekili Erol Kaya ve pek çok bürokrat da eşlik etti.

Samet Övüç – Pendikli TV