Son Dakika

Pendik Ömerli Barajı Kuruyor | Yavru Balıkları Gönüllüler Kurtarıyor

Ocak 4th, 2021 | by Pendikli TV Yazar
Pendik Ömerli Barajı Kuruyor | Yavru Balıkları Gönüllüler Kurtarıyor
PENDİK GÜNDEM
0
Abone Ol

Pendik Ömerli Baraj Gölü’ndeki su seviyesi, kuraklık nedeniyle yüzde 16,87’ye düştü. Göldeki suların çekilmesiyle geride kalan su birikintilerinde binlerce balık yaşamını yitirdi. Pendik Belediyesi ekipleri ile Ömerli Barajı Sevdalıları Olta Balıkçıları canlı kalan balıkları kurtarmak için zamanla yarıştı.

Yurt genelinde yağışların azalması ile kurak geçen sonbaharın ardından tehlike çanları çalmaya devam ediyor.

İstanbul’da da kuruyan Ömerli Barajı’nın son durumu havadan çekilen görüntülerde gözler önüne serildi. Baraj sularının çekilmesiyle baraj tabanında su birikintileri oluştu. 

Kuruyan barajdaki balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

Oluşan su birikintilerinde “sazan, kefal, yayın, levrek,” türlerinde binlerce yavru balık mahsur kaldı. Oksijen yetmezliğiyle balıkların bir kısmı da telef oldu.

Kuruyan barajdaki balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

Pendik Belediyesi harekete geçti

İhbar üzerine Pendik Belediyesi ekipleri ve Ömerli Barajı Gönüllüler ekibi harekete geçti.

Ekipler, su birikintilerinde mahsur kalan yavru balıkları yakaladıktan sonra kovalar aracılığıyla derin sulara bırakmak için zamanla yarıştı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu binlerce yavru balık kurtarıldı. Öte yandan yavru balıkları kurtarma çalışmaları drone ile havadan görüntülendi.

Kuruyan barajdaki balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

“Yavru balıkların öldüğünü gördük”

Barajda yavru balıkların öldüğünü gören Fatih Ağırkan, “Ömerli Barajı’nın kenarında vakit oldukça zaman geçiriyoruz. Baraj suyunun aşırı derecede çekilmesi sonucu öbek adı verilen su birikintileri oluştu. Oluşan su birikintilerinde balık yavrularının öldüğünü gördük. Ekipler ve gönüller olarak yavru balıkları kurtarma çalışması başlattık. Pendik Belediyesine ve Ömerli Barajı Gönüllüler ekibine teşekkür ederim. Mahsur kalan on binlerce balığı ölmeden derin sulara bıraktık. Geleceğimize sahip çıkıyoruz” dedi.

Kuruyan barajdaki balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

“On binlerce yavru balığı derin sulara bıraktık”

Kuruyan barajda yavru balıkları kurtarma ekibinde görev alan Naim İbiş, “Ömerli Barajı’nın Emirli bölgesinin tamamı geçtiğimiz aylarda suyla doluydu. Suların çekilmesiyle oluşan su birikintilerinde yavru balıklar mahsur kaldı. Mahsur kalan on binlerce yavru balığı, belediye ekiplerimiz ve gönüllü arkadaşlarımızla kurtararak derin sulara bıraktık. İnşallah su sorunumuz en kısa zamanda çözülür” diye konuştu.

İHA (Halit Arslan) – TRT Haber

Bir Cevap Yazın

error: Bu metni kopyalama yetkiniz yok! Haberi Pendikli TV\\\'den izin alarak sitenizde paylaşabilirsiniz.