Pendik Kitap Fuarı Açılışına Yoğun İlgi

Pendik 2. Geleneksel Kitap Fuarı, Sahil Meydanı’nda başladı. 60 yayınevi ve binlerce kitabın yer aldığı fuarın açılışına katılan ünlü güvenlik uzmanı ve yazar Mete Yarar, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’le birlikte sıcak gündemi Pendiklilere değerlendirdi.

Bu yıl 2. si düzenlenen Pendik Kitap Fuarı’nın açılışı dolayısıyla Sahil Meydanı’nda kurulan sahneye ilk olarak Çarşı içinden yürüyüş yaparak gelen Mehteran Takımı çıktı. Pendiklileri coşturan konserin ardından konuşma yapan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Şehrimizi her açıdan öne çıkarmak gayreti içindeyiz. İlk fuarı okullar açıldığı zaman yapmıştık, ikincisini de çocuklar tatilde kitap okusun diye okul sezonunun kapandığı dönemde gerçekleştiriyoruz. Ama anne babalar kitap okumazsa çocuklar da okumaz. Bu yüzden onlara örnek olmamız gerekiyor” dedi.

Açılışta Mete Yarar söyleşi programı

Kitap Fuarının açılış sürprizi ise güvenlik uzmanı ve yazar Mete Yarar’ın sıcak gündemi Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’le birlikte değerlendiren sohbeti oldu. Başkan Şahin’in ilk olarak “Küresel ölçekte gerçek anlamda bir savaş yaşanıyor mu?” sorusunu yönelttiği Mete Yarar, Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde yaşananları hatırlatarak “Şu anda 3. Dünya Savaşı’nı yaşıyoruz. Savaşın biçimi değişti, şimdi vekalet savaşı yapılıyor. Üstelik çok daha acımasız bir savaş. Sadece Irak’ta ölenlerin sayısı 1 milyona ulaştı. Türkiye terörle mücadele kapsamında 500 Milyar dolar harcadı. Kimse Türkiye’yle savaşmayı göze alamıyor, ama ayağa kalkmasın diye uğraşıyorlar.” dedi .

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu ve İslam coğrafyasında kurtarıcı olarak görüldüğünü dile getiren Yarar, “Bulunduğum savaş ve çatışma bölgelerindekiler ilk olarak Türkiye’ye sığınmak istediklerini, çünkü Osmanlı döneminden dolayı ana kucağı gibi gördüklerini söylüyorlar. Bizim 16 Türk devletinin devamı olarak bu gücümüzün farkında olmamız, nereden geldiğimizi bilmemiz gerekiyor. Türkiye ne zaman ABD’ye “hayır” dese, ardından ekonomik bir kriz yaşandı. Ama Türkiye’nin ne kadar ilerlediğini görmemiz ve devletimize şükretmemiz gerekiyor. Bunun en güzel örneği sağlık sistemimizde yaşanan gelişmeler. Artık kendimizi aşağılamaktan ve sürekli kötülemekten vazgeçelim” dedi.

Başkan Şahin de Türkiye üzerine oynanan oyunların, operasyon ve tezgahların bozulmasının Türk Milletinin bu konuda kararlılılığını devam etirmesine bağlı olduğunu söyledi.

13 Mayıs’a kadar devam edecek

Pendiklilerin büyük ilgi gösterdiği söyleşinin ardından Pendik Kitap Fuarı’nın açılışı çocuklarla birlikte gerçekleştirildi. Başkan Şahin, tek tek stantları gezerek yayınevleri temsilcileri ve kitapseverlerle görüştü. Türkiye’nin önde gelen 60 yayınevinin yer aldığı fuar, 13 Mayıs’a kadar binlerce kitapla okurları bekliyor. Ayrıca fuar süresince yazarların imza günleri ve söyleşi programları da gerçekleşecek.