Pendik İlçesine Uluslararası Üniversite Geliyor

Pendik’te yapılması planlanan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin 1.600.000 m2 büyüklüğündeki arazisinin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları onaylandı. Onaylanan imar planlarının ardından üniversite yerleşkesinin inşasına başlanacak.

Teknoloji, sağlık ve eğitim alanlarındaki yatırımlara ev sahipliği yapan Pendik Belediyesi, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapacak. Bilim, teknoloji ve eğitim alanında gelişmelerin nabzını tutacak olan “Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulacağının müjdesi geçmişte verilmişti. Başkan Ahmet Cin konuya ilişkin; “Pendik’imize kazandırılan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile burada bilim insanları ve mühendisler yetiştirilecek. Her iki ülke arasında teknoloji ve bilim köprüsü olacak üniversitede dünya standartlarında çalışmalar ve araştırmalar yürütülecek.” ifadelerinde bulundu.

Üniversitenin imar planları onaylandı
Pendik’teki ikinci üniversite olacak Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Sabiha Gökçen Havalimanına komşuluğu bulunan 1.600.000 m2 büyüklüğündeki bölgede kurulması öngörüldü. Konuyla ilgili çalışmalar sonrasında üniversiteye tahsis edilen Hazine mülkiyetindeki araziler üzerinde hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları eş zamanlı olarak 21.04.2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. İmar planlarına göre üniversitenin yerleşkesi ve fakülte binaları inşa edilmeye başlanacak.