Pendik İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Organ Bağışı Vurgusu

Pendik ilçe Sağlık Müdürü Dr. Gökhan İlhan, yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Organ bağışı konusunda önemli açıklamalarda bulunan Dr. İlhan’a, Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz da eşlik etti.

Toplantıda organ ve doku bağışının önemine vurgu yapan Dr. Gökhan İlhan, Türkiye’de 20 binin üzerindeki kişinin acil organ bağışı beklediğini belirterek, halkımızın bu konuda duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

Pendik İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gökhan İlhan, organ bağışının ülkemizde yeterli seviyelerde olmadığını vurguladı. Bu nedenle binlerce hastanın hayatını kaybettiğini aktaran Dr. İlhan,  organ bağışı ile alakalı açıklama yaptı. İşlevini yerine getiremeyen organların, sağlıklı organlar ile yer değiştirmesi gerektiğini aktaran Dr. İlhan: “sağlıklı organları hastalara nakletmediğimiz sürece hasta kayıpları devam edecektir’’dedi.

“Beyin Ölümü Gerçekleşen Hastanın Geri Dönmesi Mümkün Değildir”

Toplumdaki yanlış anlaşılmaların sonucunda, beyin ölümü gerçekleşen hastaların geri döneceğine inanıldığını ifade eden Dr. Gökhan İlhan, beyin işlevini yitirdiğinde ölümün gerçekleşeceğini söyledi.

Yaptığı açıklamada Dr. Gökhan İlhan: “Burada geri dönüş asla söz konusu değildir. Beyin ölümü kararının alınılması o kadar kolay değil. Ülkemizde 90 bin böbrek hastası organ bekliyor. Zorlu testlerin yapılması ve ailelerin onay vermesi durumunda organların nakli yapılabiliyor. Ülkemizde 90 bin kronik böbrek yetmezliği çeken hasta var. Bu hastalar diyalize girerek tedavilerini olmaktadırlar. Ancak organ nakli olmadıkları sürece belli bir zaman sonra hastalarımız hayatlarını kaybetmektedirler. Basında ve toplumda yanlış algı sonucu organ bağışı konusunda ülkemiz geri sıradadır. Organ bağışı sonucu binlerce hasta sağlığına kavuşabiliyor. Pendik’te organ bağışı yapan kişi sayısı sadece 36. Bu sayı çok yetersiz. İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak halkımıza organ bağışı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütmekteyiz. Kamuoyunda oluşan yanlış algı nedeniyle insanlar organ bağışı yapmakta tereddütte düşmektedir. Organ bağışı sonucu hayata geri dönen binlerce hastamız var. Ben de organ bağışında bulundum. Buradan sizlere şunu ifade etmek istiyorum, ölümüm halinde sağlıklı tüm organlarımın başka insanlara hayat vermesi için bağışladığımı belirtmek istiyorum. Organ bağışı hayat kurtarır’’dedi.

Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz da konuşmasında, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle engelli vatandaşlara yönelik projelerin devam edeceğini belirtti. Yılmaz “Engelsiz Pendik“ projesini hayata geçirmek için çalışmalar yaptıklarını ve her platformda engelli vatandaşlara söz hakkının verileceğini ifade etti.