Pendik Belediyesi Bunu da Başardı – Lisans Belgesi Aldı

Pendik Belediyesi 8 ayda 12 bin ton atık ayrıştırdı, 102 bin ağacı kurtardı.

Pendik Belediyesi tarafından Geçici Faaliyet Belgesiyle işletmeye alınan Türkiye’nin ilk ve tek Tam Otomatik Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi, Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ni almaya hak kazandı.
8 ayda 12 bin ton ambalaj atığını ayrıştıran tesis, çevre ve ekonomiye sağladığı büyük kazançla

8 ayda 12 bin ton ambalaj atığını ayrıştıran tesis, çevre ve ekonomiye sağladığı büyük kazançla da örnek oldu.

Teknoloji ve kapasite anlamında Türkiye’nin ilk tam otomatik sistemli tesisi olan Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi, Pendik Belediyesi tarafından 8 Aralık 2017 tarihinde hizmete açılmıştı. Ramazanoğlu Mahallesi’ndeki 3 bin metrekarelik alana kurulan tesis, faaliyetlerini bugüne kadar İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen Geçici Faaliyet Belgesi’yle yürütüyordu. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında gerekli tüm usul ve esasları yerine getiren tesis, 17 Eylül itibariyle Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ni de aldı.

8 ayda 102 bin ağacı kesilmekten kurtardı

Tamamen yerli sermaye ile kurulan tesiste saatte 8 ton kağıt -karton, cam, plastik, metal ambalaj atığı türlerine göre ayrıştırılıyor. Geri dönüşüme gönderilen atık miktarı ise ayda ortalama 2 bin tona ulaşıyor.

Tesiste bugüne kadar 12 bin ton ambalaj atığı ayrıştırılarak ekonomiye ve çevreye önemli katkı sağlandı.Bu sayede 10 dönümlük orman arazisi büyüklüğüne eşit 102 bin adet yetişkin ağaç kesilmekten kurtarıldı. Türkiye’yi baştan sona 35 bin kez turlamaya yetecek 6 bin 144 metreküp yakıt tasarruf edildi. 60 olimpik yüzme havuzunu doldurabilecek 141 bin metreküp su tasarrufu sağlandı. Ayda ortalama 7 bin kilowatt saat elektrik tasarrufuyla da 80 bin ailenin 1 aylık elektrik ihtiyacına eşit enerji kaynağı sağlanmış oldu. Böylece hem ekonomik katkı elde edildi hem de doğal kaynaklar ve çevre korunmuş oldu.ugüne kadar 12 bin ton ambalaj atığı ayrıştırılarak ekonomiye ve çevreye önemli katkı sağlandı.Bu sayede 10 dönümlük orman arazisi büyüklüğüne eşit 102 bin adet yetişkin ağaç kesilmekten kurtarıldı. Türkiye’yi baştan sona 35 bin kez turlamaya yetecek 6 bin 144 metreküp yakıt tasarruf edildi. 60 olimpik yüzme havuzunu doldurabilecek 141 bin metreküp su tasarrufu sağlandı. Ayda ortalama 7 bin kilowatt saat elektrik tasarrufuyla da 80 bin ailenin 1 aylık elektrik ihtiyacına eşit enerji kaynağı sağlanmış oldu. Böylece hem ekonomik katkı elde edildi hem de doğal kaynaklar ve çevre korunmuş oldu.