Özel Pendik Şifa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Bilgilendiriyor: “Çene/Diş Kistleri”

Çene/Diş Kistleri ile ilgili, Özel Pendik Şifa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hekimi Uzm. Dt. Adil Ersoy ile görüştük. Konuyla alakalı vatandaşların merak ettiklerini sorduk, kısa ve akılda kalıcı cevaplar aldık. Röportajımızı izleyebilir ve okuyabilirsiniz.

Çene kisti veya diş kisti, diş kökü çevresinde veya diş etinde oluşan bir şişlik veya sıvı dolu bir kitledir.

Genellikle ağrısız olabilir ve fark edilmeden büyüyebilir. Diş kisti genellikle diş kökünde oluşur ve en yaygın olarak; çürük, enfeksiyon veya travma sonucunda gelişebilir. Büyüdükçe ağızda şişlik, hassasiyet veya ağrıya neden olabilir.

Hastanın çoğu zaman farketmediği bu sıkıntı, yavaşça geliştiği ve çoğu zaman ağrı yapmadığı için kendini gizlemektedir.

Diş kisti, çenede oluşmaya başladıktan sonra ağrı yapmazsa ve ağıza etki ederek iltihap oluşturmazsa çok uzun süre tespit edilemeyebilir. Farkedilmeyen kist, zamanla çene kemiğine zarar verir ve büyüdükçe kemiğin kaybedilmesine sebep olabilir.Diş kisti veya çene kistleri erken tespit edildiyse ve halen küçük bir haldeyse dişin çekilmesi ile birlikte kolaylıkla tedavi edilebilmektedir fakat bazı durumlarda dişin çekilmesi kendi başına yeterli olmayacaktır.

Bu gibi durumlarda dişi çektikten sonra diş kökündeki kistin tamamen temizlendiğinden emin olunması gerekmektedir.

Kistler hiçbir zaman yalnızca ilaç tedavisi ile geçmemektedir. Tedavi edilmesi için cerrahi işlem uygulanmalıdır. Bunun için de farkedildiği ilk andan hemen sonra diş hekimine başvurulması gerekir. Diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında daha önce belirttiğimiz gibi bir ameliyat gerçekleştirilmektedir. Daha sonrasında ise diş hekiminin belirlediği aralıklarla kontrole gidilmesi gerekir.

“Detaylı bilgi almak isterseniz bizi ağız ve diş sağlığı merkezimizde ziyaret edebilirsiniz.”

Adres: Bahçelievler Mahallesi Aydınlı Yolu Caddesi & Gülşen Sk. No:3, Pendik/İstanbul

Telefon: (+90) 216 483 16 42 – 43

https://www.instagram.com/pendiksifadis/