Mehmet Salih Usta: “Yeni bir şarkı söylemek lazım.”

Bugün, Pendiklilerin yakından tanıdığı siyasi bir isim olan Mehmet Salih Usta’yı ziyaret ettim. Soracaklarım vardı; sordum. Bana eşlik eden gazeteci meslektaşım Sait Güngör ile duyduklarımıza hem şaşırdık hem de heyecanlandık. Daha önce CHP’den üç kez Pendik Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Salih Usta; “Samet kardeşim, yeni bir şarkı söylemek lazım.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Pendik Belediye Başkan Adayı olarak Süleyman Tarık Balyalı açıklanmış, bu karar oldukça konuşulmuştu. Kararı doğru bulanlar kadar, eleştirenler de olmuştu. Hem bu karara dair düşüncelerini hem de bundan sonraki siyasi geleceğini konuşmak üzere Sayın Mehmet Salih Usta’yı ziyaret ettim.

CHP, halka kulak vermek yerine başka bir yolu seçti.”

Mehmet Salih Usta ile yaklaşık bir saat süren görüşmemizde Usta şunları söyledi: “Biliyorsunuz Samet kardeşim ben daha önce üç kez CHP’nin Pendik Belediye Başkan Adayı olarak gösterildim ve her seçimde CHP’nin Pendik’teki oyunu yükselttim. Hatta 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İBB’nin kazanılmasında, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesinde büyük etkimiz oldu. Hâl böyleyken; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan görevi devralan Sayın Özgür Özel ve İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki ilçelere dair bazı yeni kararlar aldı. Biz bu süreçte sürekli anketler yaptırdık, vatandaşlarımızı aradık, görüşlerini sorduk. İnsanlar, ‘Pendik’te Mehmet Salih Usta’yı görmek istiyoruz.’ dediler. Ben daha önceki süreçlerde de aday adayı olmamıştım. CHP yönetimi takdir etti, görev verdi, kabul ettim. Şimdi bu kararı başka bir arkadaş için verdiler. Lakin son ana kadar benimle fikir alış verişi yaptılar. Şimdi bu arkadaşımız ne kadar başarılı olur, hep birlikte göreceğiz.”

Mehmet Salih Usta: “Yeni bir şarkı söylemek lazım.”

“Ben, girdiğim önceki seçimlerde sıklıkla şu sözleri işitiyordum, ‘Sana oy vermek istiyoruz ama CHP’ye oy vermeyiz.’

Şimdi vakti geldi Samet kardeşim; Şimdi yeni bir şarkı söylemek lazım.

Eski nakaratları tekrar etmeden, vatandaşın sesine kulak vermek lazım.

Hayat pahalılığı, deprem riski, eğitim, spor ve kültürsanat faaliyetleri konularını önceleyen bir anlayışla hareket etmek lazım. Mevcuttaki AK Partili belediye başkanının yanlışlarını da dile getirmek lazım.”

Sayın Mehmet Salih Usta’ya sordum; Başka bir partiden mi, bağımsız mı?..

Cevap: “Şuan bir anket daha yaptırıyorum. Vatandaşlarımıza soruyoruz; Mehmet Salih Usta aday olursa oy verir misiniz? Mehmet Salih Usta şu partiden aday olursa oy verir misiniz? Aldığımız cevaplar bizi harekete geçiriyor. Şuan iki partiden genel merkez düzeyinde bir talep var. Tabii aklımızdan geçen bazı prensipler var. Karakterimizden ödün vermeden, bizi sevenleri mahcup etmemek için bir karar alacağım ve bunu sizlerin de vesilesiyle kamuoyuyla çok geçmeden paylaşacağım.”

Sayın Mehmet Salih Usta ile görüşmemiz yaklaşık 1 saat sürdü. Anladığım kadarıyla Usta, bir parti tarafından yoğun bir şekilde aranıyor ve fikirleri alınıyor. Millet İttifakı içinden olabileceğini değerlendirdiğim bu parti, muhafazakar kesime uzak da sayılmaz…

Samet Övüç – Pendikli TV