Oryantiring ile Pendik’te Doğayla Buluştular

Pendik Belediyesinin koordinatörü olduğu Cneering “Oryantiring ile Doğayla Buluşan Vatandaşlar” Projesi, Gençlik Kampı’nda gerçekleştirildi.

Pendik Belediyesi, Avrupa Birliği Eğitim, İşitsel – Görsel ve Kültür Yürütme Ajansı’na (EACEA) sunulan “Citizens reaching the Nature through Orienteering (CNeering)” Projesi ile hibe almaya hak kazanmıştı. Koordinatörlüğünü Pendik Belediyesinin üstlendiği proje Portekiz’den Lousada Belediyesi ve Romanya’dan Aurel Vlaicu Üniversitesi ortaklığında yürütülüyor. Proje kapsamında Cneering “Oryantiring ile Doğayla Buluşan Vatandaşlar” etkinliği ise Gençlik Kampı’nda gerçekleştirildi.

Kampa gelen (14-18 yaş arasındaki) 25 genç katılımcı, harita yardımı ile yön bulmayı içeren ve belirli bir süre içinde zamana karşı yapılan bir spor olan “oryantiring” etkinliğine katıldı.

Oryantiring ile tam konsantrasyon ve hızlı karar verme yeteneklerini kullanarak katılımcıların özgüvenleri geliştirilmeye ve sporu yaşamlarına entregre edilmeye çalışılıyor. Proje kapsamında gençlerin fiziksel aktiviteye katılmalarını teşvik etmek ve spora yakınlaşmaları amaçlanıyor. 3 ülkede yapılacak etkinliklerle kültürlerarası sosyalleşme sağlanarak spora katılım teşvik ediliyor.