KÖŞE YAZISI | All On Four Hakkında… | Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat Yazdı

All On Four Implant Tekniği Nedir?
Hiç dişi olmayan veya mevcut bütün dişlerin çekimini gerektiren ileri diş eti ve kemik çekilmesi olan hastalarda uygulanan All On Four implant tedavisi, cerrahi operasyonla yerleştirilen 4 adet implant üzerine sabit tam çene protetik restorasyonun uygulanmasını sağlayan bir prosedürdür.

All On Four tedavisi nasıl gerçekleştirilir?
All On Four implant tekniği, tam dişsiz bir çenede belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür. All On Four implant tekniği diş çekiminde olduğu gibi lokal anestezi ile uyuşturularak rahatlıkla uygulanabilir. Diş hekimi korkusu yüksek olan kişilerde, aşırı bulantı refleksi olan kişiler ve mental retarde bireylerde sedasyon veya genel anestezi altında uygulanabilir.

All On Four tedavisinin avantajları nelerdir?
Sinüs lifting ameliyatı ve blok kemik grafti gibi ileri ameliyatlar uygulanmadığı için cerrahi operasyon daha kolaydır.
Kullanılan implant sayısı azaldığından ve ek cerrahi işlem gerektirmediğinden, geleneksel dental implant tedavisine göre maliyet daha düşüktür ve operasyon süresi daha kısadır.
All On Four yönteminde implantlar ve protezler aynı gün takılırken, geleneksel diş implantı cerrahisi her biri arasında uzun bir iyileşme dönemi içeren birden fazla ameliyat gerektirebilir.
Dörtlü implant sisteminde, gerekli tedavi seans sayısı az olduğundan, ülke veya şehir dışında ikamet eden hastalar için de uygundur.
Temizliği ve bakımı, klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine göre daha kolaydır.
Hareketli diş protezi kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için uygundur.

Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat
Diş Mekan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Ağız, Çene, Diş Cerrahisi Uzmanı