İYİ Parti’den İstifa Eden Süleyman Turan: “Ahmet Cin’e Desteğe Hazırım”

İYİ Parti’de önceki dönem Pendik İlçe Başkanlığı yapan ve 31 Mart Yerel Seçimlerinde İYİ Parti Pendik Belediye Başkan Adayı olan Süleyman Turan, düzenlediği basın toplantısında partiden istifa etme gerekçelerini sıraladı. 6-7 partiden kendisine teklif geldiğini ifade eden Turan, “Pendik için Ahmet Cin’e destek vermeye hazırım.” dedi.

Ada Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltı programında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Süleyman Turan, İYİ Parti’nin 31 Mart Yerel Seçimlerinde başarısız olduğunu ve parti içinde alınan kararların istifa kararını almasına neden olduğunu söyledi.

“GİK üyeleri sorumluluk almadı.”
İstifa gerekçelerini sıralayan Turan: “Yerel seçimlere girilirken, benim ismim Türkiye’de açıklanan ilk belediye başkan adayı olarak dikkat çekti. Ben buna rağmen yerel seçimlerde bazı iş birliklerinin yapılabileceğini savundum. Bunu da parti içinde dile getirdim ancak hem genel başkanımız Sayın Meral Akşener hem de Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerimizin çoğunluğu ‘hür ve müstakil’ şekilde seçimlere girme kararı aldılar. Karar alındıktan sonra biz de saygı duyduk ve seçimlere girdik. Sandıktan İYİ Parti adına büyük bir başarısızlık ortaya çıktı. Durum böyle olunca Sayın Akşener sorumluluk alarak istifa etti ama GİK üyelerimiz istifa etmedi. İstifa etmeleri gerekirdi. Parti genel kurulunda da ben Sayın Koray Aydın’ı destekleyenlerdendim. Genel kurul sonucunda genel başkanlığa seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’ndan randevu istedim ve helallik istedim. Önce tüm görevlerimden istifa ettim, daha sonra da pek çok önemli makam teklif edilse de İYİ Parti’den istifa etme kararı aldım.”

AK Parti’ye katılacak mı?
Özgür İstanbul Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hatice Odabaş’ın sorduğu soru üzerine Turan; “AK Parti, CHP veya bir başka parti… Şuan için almış olduğum bir karar yok. Siyaset yapmaya devam edeceğim. Siyaset herhangi bir partiye mensup olmadan da, kurumsal kimlik içinde, örneğin belediyelerde parti önceliklerini değil halkın önceliklerini önemseyerek yapılabilir. İnsanların hayata bakışı, siyasi görüşü belediye hizmetlerinde etkili olmamalı. Ben olaya böyle bakıyorum. Benim AK Parti ile de, CHP ile de, MHP ile de, Yeniden Refah Partisi ile de kısacası herkesle aram iyi. Siyasette böyle yapılmalı. Düşmanlık değil, sevgi kazanmalı.” dedi.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’den teklif gelirse?..
Pendikli TV ekibinden Aziz Sarı’nın sorduğu soru üzerine Süleyman Turan; “Ahmet Cin Bey’i tebrik etmek lazım. Vatandaşın tevecühüne ikinci kez mazhar oldu. İkinci döneminde de görevinin başında kendisi. Pendik yalnızca belediye başkanının yönetebileceği bir yer değil. İnsanları siyasetine, partisine bakılmaksızın bir anlayış hakim olmalı. Basın ve medya, sivil toplum kuruluşları sürece dahil edilmeli. Bu şekilde olursa başarı gelir. Ben bu süreçte Sayın Ahmet Cin’e destek olmak için hazırım. Ahmet Cin Bey başarılı olursa Pendik başarır. İlçemizin başarılı olması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yavuz Ağıralioğlu’nun kuracağı partiye katılma ihtimali var mı?
Gazeteci Samet Övüç’ün sorduğu soru üzerine Turan; “Yavuz Bey takip ettiğim, görüştüğüm bir siyasetçi. Siyasi dilini de çok beğeniyorum ancak bu konuda herhangi bir görüşmem olmadı. Şuan aldığım tek görev Pendikspor Derneği yöneticiliği… (gülerek) Bu süreç için de hem Pendikspor Derneği Başkanı Sayın Atakan Yüce’ye hem de Pendik Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin’e teşekkür ediyorum.” söyleminde bulundu.

Pendik ilçesinin tüm siyasi görüşlere açık bir ilçe olduğunu vurgulayan Süleyman Turan, farklılıkların zenginlik olduğunu söyledi. Talep edilmesi hâlinde; bilgi ve birikimlerini parti ayırt etmeksizin, ister CHP’li olsun ister AK Partili olsun, her partiye mensup belediye başkanıyla paylaşmaktan mutluluk duyacağını söyledi. Bu talep Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’den gelirse, bir sonraki seçime kadar kendisinin emrinde olacağını, bir sonraki seçim günü geldiğinde de daha iyisi nasıl yapılır diye çaba sarf edeceğini söyledi.