İBB Topu İspark’a Attı; İSPARK Pendikliler’i Vandallıkla Suçladı! | Samet Övüç Yazdı

Son Güncelleme 22/06/2022 tarihinde yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurumsal iletişim bakımından bir sınavdan daha kaldı.
AK Parti İBB Grup Sözcüsü Avukat Murat Türkyılmaz, whatsapp üzerinden İBB Çözüm Merkezi’ne bir konu hakkında soru sordu. Soruya verilen cevap ise tam anlamıyla fiyaskoydu.

Normal şartlarda bu tarz konular çok fazla gündem olmaz. Ancak bu defa şartlar normal değil.
İBB Çözüm Merkezi ekipleri tecrübesizlik mi desem, liyakatsizlik mi desem, saygısızlık mı desem bilemediğim bir tavırla vatandaşı vandallıkla suçladı.

Konu aslında basit… AK Parti İBB Grup Sözcüsü Avukat Murat Türkyılmaz, “Vatandaş Murat Türkyılmaz” sıfatıyla İBB Çözüm Merkezi’ne whatsapp üzerinden ulaşıyor. İBB’nin Pendik Çamlık Mahallesi’nde 2019 yerel seçimlerinden sonra yaptığı ve henüz kullanıma açmadığı bir projeye dair soru soruyor. “Bisiklet Park (İSBİKE)” projesinin Çamlık Mahallesi’nde neden aktif edilmediğini, neden bisikletlerin bulunmadığını soran Türkyılmaz’a oldukça ilginç ve can sıkıcı bir cevap veriliyor.

İBB’den “Pendik bölgesinde vandalizm var.” cevabı geldi.
Sorulan soruları kayıt altına alan İBB Çözüm Merkezi konuyu, vatandaşların 2019 yerel seçimlerinden sonra belli bir kesimin kontrolüne bırakıldığını tartıştığı, İSPARK A.Ş.’ye yönlendiriyor. İSPARK A.Ş. konuyu İSBİKE birimine iletiyor. İSBİKE birimi ise özetle Pendik bölgesinde vandalizm olduğunu, bu nedenle bisiklet parklar yapılsa bile bu alana bisiklet koyulamayacağını, konuyu emniyete intikal ettirdiklerini belirterek Pendikliler’i vandallıkla suçluyor.

Peki biz bu hadisenin vuku bulduğunu nasıl öğreniyoruz?
Neyse ki Av. Türkyılmaz verilen cevabı twitter hesabından paylaşıyor da, biz de Pendikliler olarak hadiseden haberdar oluyoruz.

Olayı ilk gördüğümde şöyle durdum ve düşündüm. Dedim ki: “Samet acaba gerçekten çevredeki vatandaşlar bisikletlere zarar veriyor olabilir mi?” Sonra kendi kendimi cevapladım: “Eğer öyle olsa bile hemen hemen her gün pek çok ilçede sahil şeridinde denize atılan, ücra köşelerde su kanallarına atılan bisikletlerin haberlerini görmüyor muyuz? Oralarda niye hâla bisikletler kullanılabiliyor?”

Aslında özrü kabahatinden büyük bir iletişim hatasıyla karşı karşıyayız.
Tamam kabul, onca masraf yaptın tesisi kurdun ama bisiklet koymadın.
Tamam, birkaç kendini bilmez bisikletlere zarar veriyor.
Hatta tamam, bu durum bir asayiş sorunu da olabilir.

Ama be kardeşim senelerce muhalefet ettiğin üslup, iletişim ve diyalog konularında peki sen nasıl kurumsal kanaldan böyle bir açıklamaya imza atabiliyorsun?
Sen nasıl Pendikliler’e vandal diyebiliyor, bölge halkını vandallık yapmakla suçlayabiliyorsun?

Hadiseye ilişkin zaten Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de bir açıklama yapmış. İfadeyi yetkililere misliyle iade etmiş.

Son söz olarak şunu söyleyeyim:
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “16 milyon için çalışıyoruz” derken çalışmayan bisiklet parkı projesini nasıl izzah edecek; ülkedeki mevcut siyasi dili sürekli eleştirirken, 1 milyon nüfusa yaklaşmış Pendik’te yaşayan insanlara yöneltilen “vandal” ifadesine karşı insanların nasıl gönlünü alacak merak ediyorum doğrusu.

Samet Övüç – Pendikli TV