Hakan Özkan CHP İlçe Başkanlığında Pendik Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pendik İlçe Başkanlığı bünyesinde, gençlik kolları başta olmak üzere pek çok kademede görev alan Hakan Özkan, Pendik Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı. CHP’li Hakan Özkan’ın konuşma yaptığı salon tamamen doluydu.

12 Kasım 2023 Pazar günü CHP Pendik İlçe Başkanlığında geniş katılımlı bir basın açıklaması yapan Pendik Belediye Başkan Aday Adayı Hakan Özkan, uzun yıllardan bu yana Pendik’te mevcut sorunların çözülememesini ve ilçenin hak ettiği değeri görmemesini gerekçe göstererek, Pendik Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu belirtti.

CHP’li Pendik Belediye Başkan Aday Adayı Hakan Özkan basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


Kurtuluşun kuruluşun ve kaviye milliye hareketinin partisi olan siz Cumhuriyet Halk Partisi üyelerini parti emekçilerini ve kurmay kadrolarını selamlıyorum.

Ben Hakan Özkan CHP Pendik belediye başkan aday adayı. Bu kararı verirken, bir birikim ve deneyimler silsilesi üzerine verilmesi gerekiyordu.

Bu kararı verirken siyasal geçmişime baktığımda 6 genel seçimi, 4 yerel şeçimi ve 3 referandum sicimini toplamda 10 seçimi ve organizasyonu çalışmasın kampanyasını Pendik ilçe başkanlığından takip ettiğimi katkı sunduğumu gördüm.

2014 yılında Sülüntepe muhtar adayı ünvanıyla, mahalli seçimlerde seçmen eylimlerini ve rakiplerin organizasyonlarını gözlemleme fırsatım oldu.

2019 yılı yerel seçimlerinde meclis üyesi sıfatı ile Pendik ilçe başkanlığının ve adayının kampanyasını gözlemleme denetleme ve katkı sunma fırsatı buldum.

2023 tarihinde gerçekleşen Milletvekilliği, cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve ikinci tur cumhur başkanlığı seçimlerini yönetim kurulu ünvanıyla yönetme, organize ve kordine etme görevini üstlendim.

2013-2018 tarihleri arasında yürüttüğüm gazetecilik faaliyetleri sırasında yerel ve genel seçimlerinin Pendik özelinde hem Cumhuriyet halk partisinin hem de rakiplerinin organizasyon yeteneklerini ve motivasyon kaynaklarını gözlemleme inceleme ve değerlendirme fırsatı buldum.

2004 yılında kapısından girdiğim Cumhuriyet Halk Partisinde; 4 yerel seçim sürecinde belediye meclisinin polititikalarını , faliyet raporlarını, strateji planlarını ve bütçe planı yakından takip etme bu pilanların yıkıcılığına parti üyesi ve gazeteci olma ünvanı ile mufalefet etmiş biri olarak karşınızda duruyorum.

Bu saydığım birikim ve deneyimler üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Pendik Belediye başkan aday adayı olma iradesini ortaya koyuyorum.

2004 yılında kapısından içeri girdiğim Cumhuriyet Halk Partisi Pendik ilçe başkanlığında gençlik kolu başkanlığı, ilçe yönetim kurulu üyesi, mahalle meclisi, üyeliği, çalışma komisyon üyelikleri, ve meclis üyesi adayı sorumluluklarını yerine getirdim.

Bu sorumlulukları yerine getirirsen 11 ilçe başkanı, yönetim kurulu, gençlik ve kadın örgütü mahallle meclis temsilcileri, komisyon üyeleri gibi pendik ilçe başkanlığında görev almış 900’e yakın parti üyesi ile yakından çalışma olanağına sahip oldum , bu pendik örgütümüzün %10’a denk gelmektedir.

Bu sorumlulukları icra ederken beni duygulandıran, yaşamımın ilkleri olan olaylarda yaşandı. Vatani görevimi yerine getirmeye giderken askere uğrlama töreni ilçe başkanlığımızda düzenlendi. İlk asker taşı mı, politikalarına muhalif olduğumuz üst kurul üyelerimiz tarafından ilçe başkanlığında oldum.

Ben eşimimle gençlik kolunda tanıştım dönemin gençlik ilçe saymanı Dilek Altayla evlendim. Bu evlilik töreninden beni en fazla etkileyen olaylardan birtanesi pendik ilçe organlarının eksiksiz katılması ve aynı sosyolojik toplumu paylaştığımız dönemin ilçe başkanının bu töreni sunmasıdır.

Konuşmamda belirtiğim tüm bu birik deneyim ve yaşamımda ilkleri yaşadığım anılarımdaki bu duygusallıkla birlikte Cumhuriyet Halk Partisinin Pendik belediye başkan aday adayı olmak benim için büyük bir kıvanç ve mutluluk sebebidir.


ADAY OLUNCA GERÇEKLEŞECEK VAATLER

1-)
Depremden Korunma Projesi:6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun yeni güncel ismi ile Kentsel Dönüşüm Kanunu, Deprem riski altında bulunan ve her an gerçekleşmesi beklenen felaketten kurtulmak için Hükumet ve İstanbul büyük şehir belediye başkanımızla beraber Pendik de acil olarak hayata geçireceğimiz kaynak ve zamanımızı asli olarak yönlendireceğimiz projedir.

2-)
Ekonomik kalkınma: Pendik, İstanbul’un en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biridir. Ancak, ilçede işsizlik oranı da yüksektir. Ekonomik kalkınma projesi kapsamında, ilçenin sanayi ve ticaret potansiyeli güçlendirilmeli, yeni istihdam alanları oluşturulmalıdır.
Pendik Ekonomi enstitüsü: Bu enstitü uluslararası pazardaki iş fırsatlarını araştıracak, katılımcı Pendik de faaliyet gösteren üreticilerin tek çatı altında toplanarak bu alanlara yatırım yapması teşvik edilecek katkı sunulacak. Ülkemize döviz kazandırılacak Pendik de istihdam arttırılacak. Bu landaki Fuar masrafları belediye organizasyonuyla karşılanacak.
Bu projenin finansmanının karışılanmasında büyük bir fon oluşturulacak bu fona Pendik deki yoksullara verilecek finansal okur yazarlık eğitimleri ile fona katılması sağlanarak kardan pay alınacak pendikte sıfır yoksuluk projesine hayat verilecek.
Bu Proje kapsamında kurulacak melek yatırımcı komisyonu aracılığı ile genç ve kadın girişimcilerin finansmana ulaşımı ve enstitü tarafında gerekli eğtim ve araç gerece ulaşarak ürünlerini ulusal ve uluslararası pazara taşıyacağız.

3-)
Sanat kültür ve turistik çekim merkezi projesi: Pendikte faliyet gösteren kültür ve sanat kuruluşları desteklenecek, Pendikte hali hazırda kullanılan kültür merkezleri belediyenin denetiminde amatör ve profesyonel kültür sanat kuruluşlarının kullanımına açıklarak, pendik de ki kültür ve sanat faaliyetlerinin artırılarak Pendikin ve diğer şehir ve ilçelerin sanat ve kültür merkezi haline getirilmesi sağlanacak, kültür ve sanat faaliyetlerinin yoksullara ulaştırılması sağlanacak.
Pendik merkezinin, kaynarcaya kaydırılma projesi durdurularak, pendik merkezinin kültür sanat faliyetlerinin merkezi haline getireceğiz.
Pendik Merkezi araç trafiğine kapatarak, Pendiklilerin dinlenme eğlenme, kültür sanat faliyetlerine katılma, Alış veriş yapma, turistik faliyetlerin icra edildiği merkeze dönüşmesini sağlayacağız.
2004 yılında seçim bildirgemizde paylaştığımız gözdağından pendik merkezine teleferik projemize hayat vererek , gözdağı korusuna ulaşımı kolaylaştıracak, pendik sülüetinin , denizinin ve adalar manzarasının turistik çekim merkezi haline gelmesini sağlayacağız.

4-)
Yeşil Alan Ve Otopark Projesi:
Pendik ilçesinin kronik haline gelmiş bir sorunu olan trafik sorununu kısmi çözüm projesi olarak her mahallenin merkezinde yer altı otoparkları inşaa ederek, Otopark sorununu ortadan kaldıracak, araç trafiği kilitlenmelerine nefes aldıracağız.
Mevcut spor alanı ve çocuk parkı olarak kullanılan yeşil alanları kamulaştırma yöntemiyle 3 kat genişleteceğiz. Bu çocuklarımızın hareket alanı, toplumun spor yapma alanı ve depremden toplanma alanı 3 kat artıracağız iddiası da taşımaktadır.

5-)
İNSANİ GELİŞME ENDEKSİ – İLÇELER ENDEKS SONUÇLARI insani gelişim vakfının raporunda, Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim Sağlık, Sosyal Yaşam, Çevresel Performans, Ulaşım ve Erişilebilirlik, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği gibi değerler dikkate alınarak yapılan ölçümde pendik ilçesinin İGE-İ Genel Endeks 39. sıralaması tespit edilmiştir.
İLÇELERİN SOSYO-EKONOMİK GELİŞMİŞLİK SIRALAMASI ARAŞTIRMASI: sanayi ve teknoloji bakanlığının SEGE-2022 raporunda ise pendik 15. sıradadır.
Nufusu açısından istanbulun 3. ilçesi , yüz ölçümü bakımından istanbulun 5. ilçesi olan pendike bu yukardaki rapor sonuçları yakışmamaktadır. AKP’li belediye başkanı, ne kadar yatırımlardan, yeşil alandan, sosyal yardımlardan ve pendik ilçesinin gelişiminden nutuk atsada raporların gerçekliği pendiğin nutuka değil acil eylem pilanına ihtiyaç duyduğudur.

CHP’li Pendik Belediye Başkan Aday Adayı Hakan Özkan kimdir?
1983 yılında Sivas’ta doğdu. Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
PSAKD, Pendik Birleşik Metal-iş, ERSÜLDER, SÜLDER, THVÖDER, Pendik Sülüntepe Karadenizliler Derneği, Esen Çay, Danişmet gibi çeşitli derneklerde üye veya yönetici olarak görev yaptı.
2014 yılında Sülüntepe Mahallesi muhtar adayı oldu.
2019 yılında Pendik CHP Meclis üyesi adayı oldu. CHP Pendik Gençlik Kolları Başkanlığı, CHP Pendik Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini icra etti.
Gazeteci ve girişimci olarak iş hayatına devam etti. 2015 yılında Dilek Altay ile evlendi. Bir çocuk babasıdır.