Dijital Teknoloji ile Klasik Sanatlar Pendik’te Buluşacak

Pendik Belediyesi, Türkiye’nin ilk Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi`ni 29 Kasım Cuma günü Neyzen Tevfik Sanat Evi`nde hizmete açıyor. Merkez içerisinde, sanal gözlük teknolojiyle klasik sanat eserlerinin izlenebileceği bir sanal müzenin yanı sıra yüzlerce nadide kitabın bulunacağı Klasik Sanatlar Kütüphanesi ile Sanat Atölyeleri hizmet verecek. 

Pendik Belediyesi, Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi`ni 29 Kasım Cuma günü Neyzen Tevfik Sanat Evi`nde hizmete açıyor. Sanatseverleri Türk El Sanatlarında dijital teknoloji çağına taşıyacak merkezin en önemli özelliği Türkiye`nin ilk Klasik Sanatlar Tematik Kütüphanesi`ne sahip olması. Sanat tutkunları ve araştırmacıların inceleme yapabileceği kütüphanede hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, cilt, kat`ı, edirnekari, kündekari, halı, kilim, seramik, takı tasarım, süsleme, cam sanatları, dokuma, iğne oyası, batik gibi onlarca sanat dalından yüzlerce seçkin ve nadide kitap yer alacak.

12 farklı sanat dalında eserler VR Müzede sergilenecek

Merkezde Klasik Sanatlar Tematik Kütüphanesi`nin yanısıra VR (Sanal Gerçeklik) Sanat Müzesi ve Sanat Atölyeleri de yer alacak. Hat, Tezhip, Ebru, Minyatür, Çini, Katı, Cilt, Kalemişi, Sedef Kakma – Naht, Ahşap Sanatları, Edirnekari, Halı – Kilim olmak üzere 12 farklı sanat dalında usta sanatçıların eserlerinin bulunduğu sanal müze ziyarete açılacak. Ziyaretçiler ilgili oldukları sanat dallarının en nadide eserlerini sergilendikleri müzelere gitmeden sanal gözlük teknolojiyleinceleme fırsatı yakalayacak.

Ücretsiz atölye çalışmaları

Sanat çalışmalarına devam eden en az 2 yıl deneyimli yarı profesyonel kursiyerlere yönelik Hat, Tezhip, Ebru, Minyatür ve Çini branşlarında ücretsiz olarak sanat kursları ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Tarih: 29 Kasım 2019

Saat: 14.00

Yer: Neyzen Tevfik Sanat Evi (Doğu Mah. Namık Kemal Cad. No: 47)