Cumhurbaşkanı Talimat Verdi 11 Milyon Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, 11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidan dikti.

Bunun üzerine; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yurt genelinde gerçekleştirdiği “Bugün Fidan Yarın Nefes” Projesi kapsamında Pendik’te 22 bin fidan bugün toprakla buluştu.

Etkinlikte konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Pendik’te kişi başına düşen yeşil alan miktarı, bir çok ülke ortalamasının üzerinde ve gerçekleştirdiğimiz kampanyayla bu oran daha da artacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın organizasyonuyla, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “Bugün Fidan Yarın Nefes” Projesi kapsamında, Pendik’te 22 bin fidan dikildi.

Etkinliğe; Pendik Kaymakamı İlhan Uysal, Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Harun Yıldırım, STK’lar, siyasi partiler, öğretmen ve öğrenciler, Pendik Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde, Pendik’te 22 bin fidan toprakla buluştu. Fidanlar tüm şehirlerde saat 11:11’de toprağa dikildi. Pendikli yerel medya mensupları da fidanları toprakla buluşturdu.

Pendik’teki yeşil alan miktarı ülke ortalamasının üstünde

Törende konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik’te kişi başına düşen yeşil alan miktarının Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği miktarın üzerinde olduğunu ifade etti. Dikilen 22 bin fidan ile bu miktarın daha da artacağını söyleyen Belediye Başkan Cin: “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kişi başına 9 metrekare yeşil alan düşmesi gerekiyor. Pendik’te ise bu rakam 12.7 metrekare. Bu kampanyayla bu rakam hem Pendik’te hem de Türkiye genelinde daha da artacak.” dedi.

Etkinliğe lojistik destek de sağlayan Pendik Belediyesi vatandaşların takdirini kazandı.