Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katılımıyla Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nın açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanı, tören alanına metro hattını kullanarak geldi.

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Pendik-Sabiha Gökçen metrosunun açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu şehrin her gündemi bizim meselemizdir. Eli İstanbul’da gözü başka yerde olanların eksiğini biz tamamlıyoruz.” dedi.

Mersin’deki PKK saldırıyla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’ye çok sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Eli İstanbul’da gözü başka yerde olanların eksiğini biz tamamlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, raylı sistemin medeniyet olduğuna dikkat çekerek, “Manifestomuzun adı artık Türkiye Yüzyılı. Artık buna çalışacağız. Türkiye Yüzyılı’nın inşasını da hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi. Mersin’deki terör saldırısına da değinen Erdoğan, “Saldırganları terör örgütüne katılım konusunda himaye ve teşvik eden HDP’dir. Bu teröristleri kamuoyu önünde savunma, teröristleri aklama görevini de CHP üstlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Günde 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet vermesi öngörülen Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanına metro ile geldi. Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan ve Kadıköy ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki seyahat süresini 50 dakikaya indiren Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının açılışında açıklamalarda bulundu.

“HATTI İSTANBUL HAVALİMANI’NA KADAR ULAŞTIRACAĞIZ”

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık Sabiha Gökçen’e Pendik’ten 10 dakikada, Kartal’dan 12 dakikada, Kadıköy’den 50 dakikada ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Önümüzdeki birkaç ay içinde şu an devam eden yatırımlar tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanı’na kadar ulaştıracağız. Bugünkü açılışta İstanbul’daki raylı sistem ağı uzunluğunu 270 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Halen inşası süren projelerle bu rakam 366 kilometreyi geçecek. İstanbul’daki raylı sistem ağının yarısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul’a kazandırılmaktadır” dedi.

“BİRİLERİ BİZİM RAYLI SİSTEMLERİ SAHİPLENMEK İSTİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri bizim raylı sistemleri sahiplenmek istiyor. Bunlara en güzel dersi inşallah haziranda vermeye var mıyız? Gece gündüz çalışmaya var mıyız? Karşımdaki muhteşem katılım zaten bunu ispat ediyor” ifadelerini kullandı.

“BUNUN ADI YOL MEDENİYETİ”

Tören alanına metro ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye genelindeki 811 kilometrelik şehir içi raylı sistemin 312 kilometresi de yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca gerçekleştirilmiştir. Şimdi az önce buraya geldik. Yerin altında 32 metre. Ve raylı sistemle geldik ama hiç gürültü, şu bu yok. 6 dakikada, bindiğimiz yerden buradayız. Bunun adı, yol medeniyeti. Raylı sistem medeniyettir. Bu medeniyete bu moderniteye benim vatandaşlarım layıktır. Şu anda da inşası süren 185 kilometrelik raylı sistemle bu rakam daha da artacak. Göründüğü gibi muhalefet inşaatı başlamış metro hatlarına hafriyat dökerken biz bakanlığımız ve belediyelerimiz vasıtasıyla vatandaşlarımızı en hızlı, güvenli, ekonomik ulaşım ağı olan raylı sistemlere kavuşturmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“MANİFESTOMUZUN ADI TÜRKİYE YÜZYILI”

Belediye başkanlığı döneminden itibaren ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla hizmet üretmenin gayretinde olduklarına dikkat çeken Erdoğan, “20 yılda ülkemize ve şehirlerimize kazandırdığımız asırlık eserler sayesinde milletimizin hayat kalitesini yükselttik. Böylece yeni nesillere üzerinde Türkiye yüzyılını inşa edecekleri alt yapı bırakıyoruz. Manifestomuzun adı artık Türkiye Yüzyılı. Artık buna çalışacağız. Türkiye Yüzyılı’nın inşasını da hep birlikte gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP DEMEK ÇÖP DEMEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sevgimizi bu şehre ve insanlara yaptığımız hizmetlerle gösteriyoruz, lafla değil. 1994 yılında teslim aldığımız İstanbul’u hatırlayın. Şehrin incisi Haliç’i kokan, caddeleri ve sokakları çukurdan geçilmeyen, suları akmayan, pislikten yüzüne bakılmayan, insanları patlayan çöp dağları altında ölen, 39 kardeşimiz çöp dağlarının altında öldü. Kim vardı İstanbul Belediyesi’nin başında, CHP vardı. CHP demek, çöp demektir. CHP demek çukur demektir. CHP demek çamur demektir. Biz dert yükü, mutsuz bir İstanbul devraldık. Fatih’in emanetine yakışmayan bu kötü tablo karşısında bismillah deyip, harekete geçtik. Mesele imkan değil, inanç, gayret ve beceri meselesi olduğunu milletimize gösterdik” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN BAKANLARI VAKANIN OLDUĞU YERDE… İSTANBUL’UN BELEDİYE BAŞKANI NEREDE?”

Yahya Kemal’in ‘bir başka tepeden’ şiirinden de dörtlük okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’da yaşayan her kardeşimizin meselesi bizim meselemizdir. Yeri geldiğinde eli İstanbul’da gözü başka yerde olanların eksiğini de biz tamamlıyoruz. Sel oluyor, kar yağıyor, yangın çıkıyor, başka bir kriz yaşanıyor. Bakanlarımızla, kurumlarımızla anında olaya bizzat yerinde vaziyet ediyoruz. İstanbul’un belediye başkanı nerede? Bodrum’da… Ama Erdoğan’ın bakanları nerede, vakaların olduğu yerde. Niye, bir yerde olay mı var? Sel mi var? Tabi ki burada Erdoğan bütün arkadaşlarıyla buna müdahale edecek. Devlet yönetmek bakkal dükkanı yönetmeye benzemez. Hastane yapıyoruz, yolu eksik kalıyor. Benim önceki belediye başkanlarım hastane yaptığımız zaman hepsi hemen bizimle beraber onlarla yol yapımına girerlerdi. Şimdi mevcut belediye başkanı ben de bir köşesinden tutayım, böyle bir derdi yok” dedi.


“HAZİRAN’DA DERSİ BENİM İSTANBULLUM VERECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda göreve geldiğinden beri her taraf çukur. Bir asfalt dök, bir şey dök. Şu yolları bir düzenli görelim. Yok. Ben İstanbulluyum, burada doğdum, burada büyüdüm, 4 buçuk sene belediye başkanlığı yaptım. Nerede, neyin, nasıl olduğunu gayet iyi bilirim. Vatandaşım bu belediye başkanı ne iş yapar diye soruyor. Haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi benim İstanbullum verecek. Görevi olmadığı halde ilgili bakanlığımız hemen bu sorunları çözüyor. Milletimizi mağdur etmiyor. Her alanda İstanbul ve halkını koruyor. Çaresiz, sahipsiz bırakmıyor. Bizim derdimiz siyaset, makam mevki değil. Bizim tek gayemiz bu ülke, bu şehre, millete hizmet etmek” diye konuştu.

“BAY KEMAL HARHALDE BURAYI DA SAHİPLENMEZSİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bay Kemal, herhalde burayı da sahiplenmezsin. Böylesine yoğun insan trafiğinin yaşandığı bir yerde kimi küçük sıkıntılar da ortaya çıkabiliyor. İstanbul’un merkezi konumunun bu şehre ve insanlara sağladığı avantajlar, getirileri, yol açtığı yükün kat be kat üzerindedir. Salgın krizi yaşanıyor. Dünya gözünü ve kalbini bu coğrafyaya çeviriyor. Türkiye neredeyse biz oradayız diyor. Savaş başlıyor. Dünyanın istikameti yine buraya dönüyor. Küresel emtia ve gıda krizi tehditi baş gösteriyor. Yine çare burada aranıyor. Türkiye ve İstanbul sadece kıtaları birleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda düğümleri çözüyor. Atılacak karşılıklı adımları kolaylaştırıyor. Seviyorlar Türkiye’yi, seviyorlar İstanbul’u. Kimseyi herhangi bir sebeple ötekileştirmeden, dışlamadan, her bir insanı kucaklayacağız. Kimseyi dışlamayacağız. Kapı kapı dolaşmaya var mıyız?” ifadelerini kullandı.

“MALUM PARTİ TERÖRDE KADINLARI KULLANIYOR”

Konuşmasında milleti millet yapanın aile olduğuna da vurgu yapan Erdoğan, “Bu aileye bizden daha iyi sahip çıkacak olan bir parti olamaz. Onun için de ailelerimize sahip çıkacağız. Ailelerimize laf söylettirmeyeceğiz. Gençlerimize sahip çıkacağız” dedi.

20 yılda birçok hizmet kazandırıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 yıl önce 1 numaralı sorun terör diyorlardı. Nerede terör? Kaldı mı? Terörü yerle yeksan ettik. Mersin’deki son saldırı bu sinsi senaryonun en alçak örneklerinden biridir. Malum parti PKK’nın uzantısı, terörde kimleri kullanıyor? Kadınları kullanıyor. Mersin’de bu iki kadın kendilerine bomba bağlıyor ve bu şekilde polis evine saldırıyor. Doğrusu, acımaktan başka elimizden ne gelir. Ben bu iki tane kadın teröriste bir yerde acıyorum. Diyorum ki, bu partinin kadın mensupları hadi bakalım, konuşun. Kandil’de bu kadınları yetiştirenler, terörist olarak yetiştirenler, benim ülkemin kadınlarına bunun hesabını verebilirler mi? Diyarbakır’daki malum partinin önünde aylardır duran Diyarbakır annelerine bunun hesabını verebilirler mi? Onun için çok çalışacağız ama ben burada annelere, hanım kardeşlerime çok güveniyorum” dedi.

“TERÖRİSTLERİ KAMUOYU ÖNÜNDE AKLAMA GÖREVİNİ CHP ÜSTLENMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kale içeriden fethedilir. Yani, kalenin içinde kimler var, anneler var. Bu işin faturasını anneler, siz keseceksiniz. Ana kademe, üzerinizde çok yük var. Çok çalışacağız. Anneler babalar, gençlerimize sahip çıkacağız. PKK’nın Suriye’de, Amerika’nın desteğiyle kontrol ettiği bir yerden bu eğitim yapıldı. Saldırganları terör örgütüne katılım konusunda himaye ve teşvik eden HDP’dir. Bu teröristleri kamuoyu önünde savunma, teröristleri aklama görevini de CHP üstlenmiştir. Bu oyunu görüyorsunuz değil mi? Kimlere bu alçak oyunda hangi rolün verildiğini görüyorsunuz değil mi? Amaç ne? O da Türkiye’nin huzurunu, istikrarını, güvenliğini bozmaktır. Milletimize yeniden eski Türkiye’nin kanlı ve karanlık günlerini hatırlatmanın peşindeler. Böyle bir durumdan kim kazançlı çıkacak? Bu oyunun 81 vilayetiyle Türkiye’ye kazandıracağı bir şey var mı? Bu oyunun tek bir kazananı olacaktır. O da Türkiye düşmanlarıdır. Türk milletinin düşmanlarıdır. Dolayısıyla terör örgütleri üzerinden tezgahlanan bu oyuna destek veren herkes, safını Türkiye düşmanlarından yana belirlemiş demektir. Aklı başında siyasetçinin, gazetecinin, hiçbir sivil toplum temsilcisinin, vatandaşımızın kendini böyle bir duruma düşürmeyeceğine inanıyorum. Maalesef bir türlü terör örgütünün güdümünden kurtulup sivil ve meşru siyaset yapmayı beceremeyen HDP, bu ihanette yine başrolü oynamaya taliptir. Bizim asıl üzüldüğümüz ise lafa geldiğinde cumhuriyetle yaşıt olduğunu, Atatürk’ün partisi olduğunu söyleyen CHP’nin, bölücü terör örgütünün kuklası ve oyuncağı durumuna düşürülmesidir. Benim için Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla 85 milyon biz yaradılanı severiz, yaradandan ötürü anlayışıyla bu yolda yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kadıköy-Kartal-Pendik-Tavşantepe metro hattının devamı olarak Pendik Fevzi Çakmak, Şeyhli, Yayalar, Kurtköy mahalleri istasyonlarından geçerek İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na ulaşan metro hattımız, başta Pendik halkı olmak üzere tüm İstanbullulara hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANI: “İSTANBUL’U BİRİLERİNİN KEYFİNE BIRAKMAYACAĞIZ”

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul’u birilerinin keyfine bırakmayacağız. İstanbulluları yeni metro hatlarıyla buluşturmaya devam edeceğiz. Tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, dünyada üretimlerin ve yatırımların neredeyse durduğu, krizlerin konuşulduğu bu dönemde çok önemli bir yatırımı daha halkın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Söz konusu projeyi İstanbul’a ve İstanbullulara kazandırmanın heyecanını, mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını dile getiren Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Halka hizmet hakka hizmettir’ anlayışıyla dünyanın en gelişmiş ulaşım ve altyapı projelerini güzel ülkemize bir bir kazandırarak, hayata geçirdiğimiz dev projelerle ülkemizin ve İstanbul’un değerine değer katıyoruz. İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltiyoruz. İstanbul’u, Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri haline getirmek için dev projeleri birer birer hayata geçirdik. Hatırlarsınız vizyonsuzlar ne demişti? Sabiha Gökçen Havalimanı için ‘Buraya havalimanı yapmak, Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmaya benzer’ demişlerdi. Bugün Sabiha Gökçen Havalimanı günlük yaklaşık 600 uçak ve 100 bin yolcuya her gün hizmet veriyor. Havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. İstanbul Havalimanı Avrupa’da her ay birinciliğini tekrarlıyor. Bugün metroyla buluşturduğumuz Sabiha Gökçen Havalimanı da Türkiye’nin 3’üncü, Avrupa’nın 8’inci en yoğun havalimanı.

Dünyanın önde gelen havalimanları krizlerle boğuşarak kaos yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor var, kalite var. Ülkemize hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım hizmeti sunmak için ilk günkü heyecan ve kararlılıkla çalışıyoruz. Halkımızı konforlu ulaşım imkanları ile buluşturmak, Türkiye’nin yüzyılı için gereken tüm ulaştırma ve altyapı projelerini bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz. İstanbul’u birilerinin keyfine bırakmayacağız. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz 7,4 kilometrelik metro hattımızın yanı sıra İstanbulluları yeni metro hatları ile buluşturmayı sürdüreceğiz.

“İstanbul’da 6 hatta daha çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da 6 hatta daha çalışmalara devam ettiklerini belirterek, Kağıthane-İstanbul Havalimanı ve Çam Sakura Şehir Hastanesi’nden de geçen, Başakşehir-Kayaşehir metro hatlarının açılışlarının bu yıl içinde yapılacağını bildirdi.

Ardından diğer metro hatlarını da birer birer hizmete açacaklarını aktaran Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

Şu an İstanbul’da işletmede olan bütün raylı sistem hatlarının yapımı önceki dönemlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tamamlanmıştı. Bunlardan biri olan Kadıköy-Kartal-Pendik Tavşantepe metro hattının devamı olarak Pendik Fevzi Çakmak, Şeyhli, Yayalar, Kurtköy mahalleri istasyonlarından geçerek İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na ulaşan metro hattımız başta Pendik halkı olmak üzere tüm İstanbullulara hayırlı uğurlu olsun.

Gerek milletimize gerekse de uluslararası misafirlerimize kazandırdığımız konforun ve hızın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle inşa çalışmalarını başarıyla tamamlayan, işçisinden mühendisine tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

7,4 KM UZUNLUĞUNDA 4 İSTASYON
Kadıköy-Kartal-Tavşantepe Metrosu’nun Pendik Tavşantepe istasyonundan başlayıp Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na ulaşan hat, 7,4 kilometre uzunluğunda olup 4 istasyonu bulunmakta. İstanbul’un şehirlerarası ve uluslararası hava ulaşım terminallerinden biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Kadıköy–Kartal–Pendik (Tavşantepe) Metro Hattı’nın devamı sağlanarak doğrudan raylı sistemle güvenli, hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Pendik Belediyesi’nin de üstyapı çalışmalarıyla açılışa hazır hâle getirdiği Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı artık hizmet vermeye başladı. Açılış törenine Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de katıldı.

Samet Övüç – Pendikli TV