Çamlık’ta Engelliler İçin Rüya Gibi Merkez

Pendik Belediyesi, tüm engelli gruplarına ve ailelerine hizmet vermek üzere inşa ettiği tam donanımlı tesisi yakında hizmete kazandırıyor. Bedensel ve zihinsel engelliler için Çamlık Mahallesi’nde her ihtiyaçları düşünülerek inşa edilen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yaz sonunda hizmete girmesi planlanıyor.  

Binanın tamamlanmasının ardından bina çevre düzenlemeleri de yapılan üç katlı tesis, toplamda 4 bin 538 metrekarelik alana sahip. Kapasitesi kadar sosyal üniteleriyle de dikkat çeken tesiste fizyoterapi ve psikoterapi gibi sağlık bölümlerinin yanında farklı alanlarda eğitimlerin verileceği sınıflar bulunuyor. Aynı zamanda tesiste engellilerin sanatla, sporla ve sosyal hayatla iç içe olmasını sağlayacak atölyeler, spor alanları, toplantı salonları, kafeler ve sergi alanları gibi bölümler de yer alıyor.

Her engelli grubuna özel bireysel ve grup terapi odaları; mesleki gelişim için ahşap, çömlek,  el sanatları, kilim dokuma, enstrüman, resim ve mutfak atölyeleri; fiziksel gelişim amacıyla hidroterapi havuzu, motor beceri odası, dans ve jimnastik sınıfı gibi pek çok ünitenin yer aldığı tesisin her köşesi, engellilerin rahat hareket edebileceği şekilde tasarlanmış.

Zihinsel ve bedensel engelliler özel eğitim

Merkezde 0-16 yaş ve 16 yaş üstü olmak üzere engellilere yönelik bedensel, eğitsel, dilsel ve mesleki alanlarda destek sunulacak.  Zihinsel engellilere öncelikle bağımsız yaşama eğitimi verilecek. Okuma yazma, bireysel hareket kazanma, adres telefon bilgileri, çeşitli ev yaşam becerileri, öz bakım ve temizlik eğitimleri alacak engelli kardeşlerimiz, gelişimlerine uygun atölye çalışmalarına da katılabilecek. Bedensel ve işitme engelliler de bilgisayar ve muhasebe gibi sertifikalı meslek kursları yanı sıra resim, enstrüman, el sanatları ve kilim dokuma gibi atölye çalışmalarına katılabilecek.

Hidroterapi havuzu da var

Tesisin giriş katında 71 metrekare büyüklüğünde hidroterapi havuzu da yer alıyor. Sağlığını yeniden ve çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşan fiziksel yetilerin yeniden kazanılabilmesi için su egzersizleriyle uygulanan tedavilere hidroterapi deniliyor. Fizik tedavi rehabilitasyonları arasında en eski ve en kuvvetli tedavi biçimlerinden biri olan hidroterapi,  egzersizler yapılırken hastaya büyük kolaylık sağlıyor.

Yüzde 40 ve üstü engelli tüm Pendiklilere açık

Pendik’te yaşayan ve en az yüzde 40 engelli raporu olan tüm vatandaşlar başvuru yapabilecek. Başvuruları uzman psikolog, özel eğitim sınıf öğretmeni ve pedagoglar değerlendirecek. Öz bakım becerisi olan ve daha önce grup eğitimi almış bireyler öncelikle tercih edilecek. 1 veya 2 ay deneme süresinden sonra kesin kayıt yapılacak. Vatandaşların ulaşımı servisle sağlanacak. Tesisin eylül ayında hizmete girmesi planlanıyor.