Bir Haftada Aydos’ta İkinci Yangın

Pendik, Kartal ve Sultanbeyli sınırları içerinde yer alan Aydos Ormanı’nda, 1 hafta içerisinde ikinci yangın çıktı. İkinci yangın 5 farklı noktada çıktı. Kontrol altına alınan yangın için sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor. Yangın söndürme çalışmaları ise havadan görüntülendi.

Edindiğimiz bilgilere göre, 9 Ağustos Pazar günü saat 15:00 sularında, Pendik, Kartal ve Sultanbeyli ilçe sınırları içinde yer alan Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin karadan başlattığı söndürme çalışmalarına, yangın helikopteri ile havadan destek verildi.

Yangına müdahale eden mahalleliler; “Evin önünde otururken dumanları gördük. Koşarak yangına müdahale etmeye çalıştık. Beş farklı noktada yangın çıkmış. Sabotaj olduğunu düşünüyoruz. Bu nasıl olabilir?” dedi.

ORMANDA MANGAL DENETİMİ

Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, Aydos Ormanı’nda orman yangınlarına karşı denetim yaptı. İlçe sınırları içerisinde kalan ormanlık alan denetlendi. Mangal yakmak isteyen vatandaşlara izin verilmedi.

Son zamanlarda sık sık çıkan orman yangınları sebebiyle İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Ormanlık alanlarda ateş yakılmaması” konulu genelge gönderdi. Orman yangınlarındaki insan faktörünü ortadan kaldırmayı amaçlayan genelgede ayrıca ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddelerin de kullanılmasına izin verilemeyeceği belirtildi. Genelge kapsamında Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Aydos Ormanı’nın ilçe sınırları içerisinde kalan kısımlarında denetim yaptı.

VATANDAŞLAR TEK TEK UYARILDI

Denetimlerde, mangal ve semaver yakanlar uyarılarak mangal ve semaverler söndürüldü. Uyarıları dikkate almayanlara para cezası kesildi. Denetimlerin ormanlık alanlarda düzenli olarak yapılacağı bilgisi verildi.