Belediye Başkanı Ahmet Cin Gazeteciler Günü Vesilesiyle Pendikli Basın Mensuplarıyla Buluştu

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü vesilesiyle Pendikli basın mensuplarıyla Kaynarca Yeni Nesil Yaşam Merkezi’nde bir araya gelen Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, gazetecilere çalışmalarında başarılar diledi. Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından, basın mensupları yeni nesil yaşam merkezini de inceleme fırsatı buldular.

Buluşmada, Pendik’te gerçekleştirdikleri projelere dair de konuşan Belediye Başkanı Ahmet Cin; “İstanbul’da sosyal belediyecilik anlayışı ile en fazla çalışan belediyelerinden bir tanesiyiz. %8 civarında bütçesinden bu yatırımlara pay ayıran belediyeyiz. Yatırımlarda ise bütçemizin %45’indeyiz ama bu sene ki yatırım bütçemiz %50’lere doğru gidiyor.  Yatırımcı ve sosyal belediyecilik anlamında önceliği olan belediye olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

“2024 BÜTÇEMİZ 4.8 MİLYAR TL”
“Belediye Meclisi görüşmelerinde 2024 yılı bütçemizi 4,8 Milyar TL olarak planladık. Yine yatırım ağırlıklı sosyal belediyecilik anlamında da, bütçesinden en fazla pay ayıran bir belediye olma konumumuzu inşallah önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğiz.”

“PROJELERİMİZİN %96’SINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

“2019’daki seçime hazırlanırken projelerimizi planlamıştık. Planladığımız projelerin yüzde 96’sını gerçekleştirmiş durumdayız. Tabi bu hesaplamayı vaadde bulunduğumuz projeler bazında söylüyorum. 3-4 tane projemiz var gerçekleştiremediğimiz. Onlar da mülkiyetlerle ve tapu konularıyla ilgili sorunlardan dolayı, bir de daha henüz sorunu çözülmemiş bizden kaynaklı olmayan birkaç noktadan dolayı gerçekleştiremedik. %96 oranında gerçekleştirdiğimiz projelerin yanında, beyannamemizde olmayan ve daha sonra gündeme getirdiğimiz – bitirdiğimiz 358 projeyi bitirdik.”

“PROJE ÜRETEN BİR BELEDİYEYİZ”

“Türkiye’deki diğer ilçe belediyelerine nazaran, Pendik Belediyesi yatırım konusunda kıyaslanamayacak bir noktaya ulaştı. Hatta bazı büyükşehir belediyeleriyle bile rahatlıkla kıyaslanabilecek yatırımları yapan ve proje üreten bir belediye konumuna geldik. Bu durumdan bir Pendikli olarak gurur duyuyorum. Hâla daha yapmamız gereken, gerçekleştirmek istediğimiz projelerimiz var. Pendik’e gelen insanlarımızın yaşam kalitesinin arttırılmasıyla ilgili projelere ihtiyacımız var. Pendik, gelişen büyüyen bir ilçe. Dolayısıyla, biz vatandaşın önünden gitmek durumundayız. Vatandaşların ihtiyaçları doğmadan önce ihtiyaçlarını görüp onları hazır hâle getirmemiz gerekiyor.”

“14 SPOR KOMPLEKSİMİZ VAR”

Spor kompleksi sayımızı 14’e çıkardık. Yeşil alan konusunda sadece bizim dönemimizde 1 Milyon 161 Bin metrekarelik yeşil alanı Pendik’e kazandırdık. Toplam park sayımız 217 oldu. Pendik’te kişi başına düşen yeşil alan 4.78 metrekareye çıktı. Bu çok ciddi bir rakam. İstanbul ortalamasının üzerinde. Türkiye ortalamasına neredeyse yakın. Çevre konusunda da duyarlılığımız devam etmekte.”

“SIFIR ATIK AYRIŞTIRMA TESİSİMİZ TÜRKİYE’DE İLK”

“Sıfır Atık Ayrıştırma Tesisimiz Türkiye’de ilk defa yapıldı. Ülkelerden bu tesisi ziyaret etmeye gelenler var. Murat Kurum Bakanımız Pendik’e gelmişti. Birkaç projemizi gösterirken oraya da götürdüğümüzde, sayın bakanımız bu alanın bu kadar büyük olduğunu beklemediğini belirtti ve “Niye daha önce gelip görmedik?” diyerek, “Bu projeyi geliştirelim” dedi. Burada, yılda 15 bin ton katı atığı ayrıştırıp ekonomiye kazandırmaya çalışıyoruz.”

“PENDİK’İN %95’İNİ PLANLADIK”

“Mülkiyet sorunuyla ilgili çok büyük adımlar attık. Şuanda iddialı mı olur bilmiyorum ama İstanbul’da tapu ve mülkiyet meselesini çözen planlayan başka belediye yok. Tırnak içerisinde söyleyeyim bildiğim kadar yanlış anlaşılma olmasın. Çünkü şuan Pendik’in %95’ini planladık. Sadece Göçbeyli Köyü ile sorunumuz var orada da mahkeme olduğu için müdahale edemiyoruz. O da bittiği zaman Pendik’te imar ve mülkiyet konusunda çözülmemiş bir sorun kalmamış olacak. Bu çok önemli bir şey. Kentsel dönüşümle ilgili bir gerçeğimiz var yürürlüğe girebilmesi için bu alt yapıların ve planların bitmiş olması lazım. Yeni belediye binamızın inşaatını çok hızlı bir şekilde yürütüyoruz. İnşallah seçime kadar da kaba inşaatında çok ciddi bir mesafe kat edeceğimizi düşünüyoruz.”

“GENÇLERİ ÖNEMSİYORUZ”

“Gençlerle ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Eğitime destek projesi Türkiye’de örnek alındı. Birçok büyükşehir ve ilçe belediyeleri de uygulamaya başladı. Pendik’te oturup ilk kez devlet üniversitesi kazanan tüm öğrenci kardeşlerimize 5 Bin TL eğitim yardımı yapıyoruz. Şuana kadar 5500 öğrencimiz müracaat yaptı. Gençlik Merkezleri, Gençlik Kampı ve her mahalleye yaptığımız kütüphanelerimizle gençlerimize destek vermeye de devam edeceğiz. İstanbul’da sosyal belediyecilik anlayışı ile en fazla çalışan belediyelerinden bir tanesiyiz. %8 civarında bütçesinden bu yatırımlara pay ayıran belediyeyiz. Yatırımlarda ise bütçemizin %45’indeyiz ama bu sene ki yatırım bütçemiz %50’lere doğru gidiyor.  Yatırımcı ve sosyal belediyecilik anlamında önceliği olan belediye olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, toplantı sonunda açılışı geçtiğimiz aylarda yapılan ve Türkiye’de örneği olmayan Kaynarca Yeni Nesil Yaşam Merkezi’ni gazetecilere tanıttı. Belediye Başkanı Ahmet Cin, gazetecilerle basketbol ve bowling oynadı.