Batı Mahallesi Muhtarı ve Adayı Hülya Büyüktopcu: “Yeni Döneme Büyük Bir Destekle Hazırlanıyoruz”

Batı Mahallesi Muhtarı Hülya Büyüktopcu, yeni dönemde de tekrar aday olması dolayısı ile basın mensuplarıyla bir araya geldi. 
Basın toplantısına; Pendik Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Metin Yazıcı, Pendikli TV Genel Yayın Yönetmeni Samet Övüç, Gerçek Bakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sedat Savaş, Anadolu Kent Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Halil Güler katıldı.

Karşılıklı sohbet ve soru cevap faslı şeklinde geçen toplantıda konuşan Büyüktopcu şu sözlere yer verdi:

“Batı Mahallesi muhtarı olarak 2 dönemdir hizmet vermekteyim. Telefonum sürekli açık. Bana ihtiyacı olan herkes 7/24 ulaşabiliyor.”


2. DÖNEM PANDEMİ VE DEPREMDE YAŞANAN SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜNE DESTEK İÇİN ÇABA SARF ETTİK


“Özellikle 2. dönem oldukça yoğun geçti. Pandemi, deprem tüm ülkemizi etkilediği gibi bizleri de etkiledi. Pandemi döneminde mahallemizdeki tüm sakinlerimizin durumuyla muhtarlık olarak birebir ilgilendik. Zaman zaman evden çıkamayan yaşlılarımızın alışverişlerini yaptık. Sağlık sorunlarıyla ilgilendik. Pandemi döneminde beslenme zorluğu çeken sokak hayvanlarımızın beslenmesi ile ilgili özellikle ilgilendik. Bu konuda her zaman duyarlıyız.
Yaşanan deprem felaketinde, depremzedelerimize yardım için 12 kamyon dolusu erzak ve kıyafeti AFAD aracılığı ile gönderdik. İstanbul’da da bir deprem olasılığı mevcut. Özellikle mahallemizdeki binaların yaşlı, zeminin de elverişsiz olması bu noktada riski artırıyor. Allah göstermesin olası bir deprem sonrası hizmet verebilecek, hayat kurtarabilecek 150 kişilik bir AFAD grubunun görev ve eğitimlerini tamamlamış bulunmaktayız.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÇÖZÜMCÜ PROJELERİN TAKİPÇİSİYİZ”

“Batı Mahallesi’nde öncelikli işlerden birisi de kentsel dönüşüm. Belediyemiz ile bu konuda sürekli diyalog içerisindeyiz. Bir dönem Batı Mahallesi’nde ‘Kentsel Dönüşüm Platformu’ adı altında var olan oluşum çeşitli sıkıntılara ve gecikmelere yol açtı. Bu durumu muhtarlığımızın da girişimi ile mahallelimizin lehine düzenledik. İmar durumunu 5’ten 6,5’a çıkardık. Bu sayede özellikle Pendik Burnu alanında hızla kentsel dönüşümü gerçekleştirdik.

Çarşı’da esnafların var olması dönüşümü zorlaştıran ve geciktiren bir ayrıntı. Ama bu noktada da belediye ile görüşmelerimiz sürüyor. Gündemdeki çözümcü projelerin takipçisiyiz.”

“SOSYAL YARDIMLARIMIZI ‘REKLAMSIZ’ YAPIYORUZ”

“Görev yaptığım dönem boyunca aşk ile hizmet etmekten başka bir şey düşünmedim. Çok şey yaptık – yapıyoruz. Ama bunların reklamını yapmıyoruz. Her Ramazan erzak yardımlarımız var. Mahallemiz daha varlıklı insanların yaşadığı bir mahalle olarak biliniyor. Ama özellikle pandemiden sonra sıkıntı yaşayan çok sayıda insanımız oldu. Ve muhtarlık olarak kendilerine yardımcı oluyoruz.”

“RESMİ KURUMLARIMIZ İLE OLUMLU DİYALOGLAR İÇERİSİNDEYİZ”

“Belediye, kaymakamlık, emniyet, jandarma gibi resmî kurumlarımızla olumlu diyaloglarımızı sürdürüyoruz. Görev sürem içerisinde mahalleli ile resmî kurumlarımız arasında bir köprü olmaya ve problemlerin çözümünde – taleplerin yerine getirilmesinde rol oynamaya gayret ettim.”

“YERİ GELDİ GECENİN BİR VAKTİ EMNİYET MENSUPLARIMIZLA UYUŞTURUCU OPERASYONLARINA KATILDIM”

“Birçok insanın haberi olmayabilir ama yeri geldiğinde emniyet mensuplarıyla mahallemiz sınırları içerisindeki hırsızlık, uyuşturucu, fuhuş operasyonlarına bizzat katıldım.  Bir zaman önce, mahallemize ‘Göç İdaresi’nin getirilmesi söz konusu edildi. Yani her gün 2 – 3 bin yabancının giriş çıkışı olacak ve huzursuzluk – rahatsızlık doğabilecekti. İlgililerle yapmış olduğum görüşmeler sonucu bunu engelledik.”

“SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLERE DESTEK VERDİM, BİZZAT İÇİNDE YER ALDIM”

“Sosyal ve kültürel faaliyetleri destekleyerek, bizzat içinde bulunarak kültür hayatımıza hep yakın oldum. Masada oturup beklemiyorum. Sürekli sahada ve aktif olmayı tercih ettim. Her yerde ve herkesle beraberim. Düğünde de, cenazede de mahalle sakinlerimle birlikteyim.”

“TECRÜBE SAHİBİYİM VE YENİ DÖNEMDE DE HİZMETLERİMİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUM”

“Mahalle muhtarı olarak hem mevzuata hâkim hem de bu konuda yeterince tecrübe sahibi oldum. Yeni dönemde ben ve ekibim, vatandaşlarımız da layık görüp tekrar görev verirlerse; hizmete kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz.”

“DİĞER ADAYLARIMIZI DA TEBRİK EDİYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM”

“Yeni dönemde benim dışımda da adaylar söz konusu. Batı Mahallesi gibi önemli bir mahallede muhtarlık sorumluluğu için aday olmak alkışa değer bir teşebbüstür. Her biri farklı değer ve özelliklere sahip olan bu arkadaşlarımı da girişimlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Netice itibari ile bir yarış içerisinde olacağız. Sonucun mahallemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” 


BATI MAHALLESİ MUHTARI VE MUHTAR ADAYI HÜLYA BÜYÜKTOPCU’NUN AZALARI:

Mine Öztekin, Faik Büyüktopcu, Abdülkerim Erdem, Muammer Eşsiz, Pınar Koç Yolver, Nurdan Kömürcü, Perize Gür, Talat Öznur.

Hülya Büyüktopcu kendisini şöyle ifade ediyor:

“Batı Mahallesi’nin Güzide İnsanları, Merhaba!

Ben, mübadele yıllarında Selanik’ten Pendik’e gelen rahmetli Halime Hanım’ın torunuyum. Atalarım Selanik göçmeni olsa da ben doğma büyüme Pendikliyim. İki evladım, onlardan da iki torunum var.

Batı Mahallesinde ikamet etmekteyim. 16 yıldır kendi iş yerimde Gayrimenkul Danışmanlığı yapıyorum. Mesleğim gereği mahallemizin her köşesini gezdiğimden, sorunlarını çok iyi bilmekteyim.

Vereceğiniz destekle hep birlikte el ele vererek, huzurlu ve sorunsuz bir Batı Mahallesi için mahallemizin muhtarlığına adayım.

Saygılarımla.”