Başkan Ahmet Cin Gazeteciler Günü’nde Basını Ağırladı

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazeteciler Günü’nü kutlayan Başkan Ahmet Cin, her zaman basın mensuplarının yanında olacaklarını ifade etti.

10 Ocak 2022 Pazartesi günü Aydos Spor Kompleksi’nde gerçekleşen basın toplantısına çok sayıda basın mensubu katıldı.
Konuşmasına gazetecileri selamlayarak başlayan Başkan Ahmet Cin, hitabetine Pendik gündemindeki konulara değinerek devam etti.

Pendikli TV adına toplantıya katılan muhabirimiz Ecem Uyucu, toplantının ana başlıklarını sizler için derledi.

Aydos Spor Kompleksi’nde neler var?
Kompleks içerisinde yüzme havuzu, kitap&kafe, eğitim odaları ve Fitness alanları mevcut. Başkan Cin burada piknik yapılacak alanların da bulunduğunu ve yaza hazır bir hâle getirileceğini ifade etti.

Semt pazarları ne durumda?
Başkan Ahmet Cin, Esenyalı ve Güllübağlar’da iki semt pazarı yaptıklarını dile getirdi. Yağmurdan ve güneşten koruyan özelliğiyle dikkat çeken üstü kapalı semt pazarlarının hazır hâle geldiğini, önümüzdeki günlerde sokak pazarlarını da bu hâle getirmek istediklerini belirtti.

Gecekondu sahiplerine ne olacak?
Belediye Başkanı Ahmet Cin: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi bizdeyken, hazır hâle getirilen 432 tane bitmiş konut var. Bunların gecekondu sahiplerine verilmesiyle ilgili talebimizi her yerde her şekilde dile getirmeye çalıştık, çalışıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisine, bu 432 konutun gecekondu sahiplerine verilmesi ile ilgili önergeyi bugün sunacağız. Öyle ya da böyle bu meseleyi çözüp Pendik’teki konutları Pendik’teki gecekondu sahiplerine teslim edeceğiz.” dedi.

“Sosyal belediyecilikte öncüyüz.”
Belediye Başkanı Cin: “Sadece bu dönemde 230 bin aileye hijyen paketi dağıttık. Bunun haricinde 200 bin aileye de sosyal yardım yaptık. Pandemi dolayısıyla yaptığımız yardımlar da bir bu kadar var.”

Emine Erdoğan’ın Pendik’e gelişi…
Türkiye Belediyeler Birliğinin Pendik’te düzenlediği “Engelsiz Şehirler Fikir ve Proje Yarışması”nda ödüller, Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın katıldığı törenle sahiplerine verildi.
Ahmet Cin, “Gerçekleşen yarışma programında ödül alan İstanbul’daki tek belediyeyiz.” diyerek sosyal işlere verdikleri öneme yaptı.

Kentsel dönüşüm çalışmaları…
Çalışmaların devam ettiğini belirten Ahmet Cin; “Taşlıbayır projemiz sonunda nihayete erdi. Vatandaşla anlaşma oranımız %70’in üstüne çıktı. Orada bulunan binaların yıkılması ile ilgili hukuki süreci başlattık. Tebligatları gönderiyoruz ve binaların yıkımına başlayacağız.
Muhtemelen önümüzdeki aylarda orada bir temel atma töreni gerçekleştireceğiz. Toplam 920 bin metrekare kentsel dönüşüm alanı olan sahada, ilk etapta 142 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüme başlamış olacağız. Sağolsun bakanlığımız ile bir anlaşma yaptık çok uygun ve iyi şartlarda vatandaşın lehine tamamlanacak bir süreci yaşayacağız.” dedi.

Basın buluşması hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Ecem Uyucu – Pendikli TV