Bakan Hulusi Akar Pendik’ten Seslendi: “Terörün Kökünü Kurutacağız!”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pendik’te bir dizi programa katılarak Pendikliler ile buluştu. İlk olarak Balkan Yeşilbağlar Spor Kulübü’nü ziyaret eden Bakan Akar, burada Boşnak vatandaşlarla buluştu. Daha sonra Pendik çarşıda esnafı ziyaret eden Akar, buradan Atatürk Kültür Merkezi’ne geçerek “Terörle Mücadele ve Suriye Konferansı”na katıldı. Günün sonunda, akşam yemeğinde şehit aileleriyle bir araya gelen Bakan Hulusi Akar, terörle mücadele vurgusu yaptı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 21 Mayıs 2023 Pazar günü Pendik’te bir dizi programa katıldı. İlk olarak Pendik’teki Balkan Yeşilbağlar Spor Kulübü ziyaret edildi.

Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan Bakan Akar’a kulübe girişinde “Balkan Yeşilbağlar Spor Kulübü”nün atkısı hediye edildi.

Türkiye ile Bosna Hersek arasında candan bağların olduğunu ifade eden Bakan Akar, “Bilge Kral” olarak bilinen Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatından bir gün önce kendisini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Bosna’yı sana emanet ediyorum.” dediğini hatırlattı. Sözlerinin ardından gözleri dolan Bakan Akar’ı salondaki vatandaşlar yoğun şekilde alkışladı.

Bir askerin en önemli işinin kendisine verilen görevi yapmak olduğunu vurgulayan Bakan Akar, Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa’da insanları, barış gücündeki Hollandalı askerlere emanet ettiğini ancak oradaki askerlerin görevlerini yapmadığını ve katliama göz yumduğunu belirtti. Bakan Akar, “Dolayısıyla bize karşı duruşu bilmeli ve buna karşı çalışmalıyız. Yerli ve millî duruş önemli. Kişiliğimizi ve kimliğimizi unutmamamız önemli. Bu kişilik ve kimliği taşımanın çok şerefli ve fakat zor olduğunu bilmeli ve bunu gençlere aktarmalıyız. Gençlerin buna sahip çıkması lazım. Tarihi bilmeli ve geleceğe bu bilinçle yürümemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de bir dönem Bosna’da görev yaptığını hatırlatan Bakan Akar’ın, sanatçı Nilüfer’in “Bosna’da bıraktım kalbimi” şarkısının sözlerini okuması salondakiler tarafından alkışlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin kişilikli ve kimlikli politikalarıyla uluslararası arenada özne olduğunu, artık söz dinleyen değil, sözü dinlenen bir ülke haline geldiğini belirten Bakan Akar, Türkiye’nin büyük ve güçlü olmasının sadece milleti için değil tüm dost ve kardeş ülkeler için önemli olduğunu söyledi.

Mazlum ve mağdur ülkelerin Türkiye’den, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan büyük beklentisinin olduğunu aktaran Bakan Akar, büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşarak hem ülkenin bekasına, milletin refahını sağlayacaklarını hem de dost ve kardeş ülkelerin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Büyük ve güçlü Türkiye önündeki en büyük engel arasında yer alan terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini, Mehmetçiğin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde teröristlerin “Girilemez!” dediği yerlere girdiğini, “Çıkılamaz!” dediği yerlere çıktığını dile getiren Bakan Akar, teröristlerin inlerini başlarına yıkmaya devam ettiklerini vurguladı.

Ziyaretinin sonunda adı yazılı 38 sırt numaralı Balkan Yeşilbağlar Spor forması hediye edilen Bakan Akar, Pendik merkezdeki esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla bir araya geldi.

Bakan Hulusi Akar “Terörle Mücadele ve Suriye Konferansı”na Katıldı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde, “Terörle Mücadele ve Suriye Konferansı”na katıldı. Millî Savunma Bakanlığının hazırladığı, sınır ötesi operasyonlarından elde edilen görüntülere de yer verilen konferansta Bakan Akar, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde teröristlerin “Girilemez” dediği yerlere girildiğini belirterek, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 37 bin 860 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.
Bakan Akar: “Terörist nerdeyse hedefimiz orası. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, biz bunların karşılarına dikileceğiz. Ya teslim olacaklar, ya yok olacaklar!”

Bakan Akar, “Mehmetçik; teröristleri kazdıkları çukurlara, mağaralarına gömmeye devam ediyor. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 37 bin 860 terörist etkisiz hâle getirildi. Fırat Kalkanı harekât bölgesinde 6 terörist daha etkisiz hâle getirildi. ‘Terörist neredeyse hedefimiz orası!’ anlayışı ile terörle mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.” diye konuştu.

Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlatılan Pençe serisi operasyonların büyük kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar; Gara’da, Zap’ta, Hakurk’ta, Metina’da, Avaşin Basiyan’da terör yuvalarının tek tek teröristlerin başlarına yıkıldığını söyledi.

Terörün sonunu getirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Akar, teröristlerin önünde iki yol olduğunu bunlardan birinin adalete teslim olmak, diğerinin ise çukurlara gömülmek olduğunu kaydetti.“TERÖRİSTLER KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMÜLDÜ”

Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik operasyonların kararlılıkla devam ettiğini belirten Bakan Akar; terör yuvalarının tek tek yıkıldığını, teröristlerin kazdıkları çukurlara gömüldüğünü bildirdi.

Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik yapılan başarılı harekâtları hatırlatan Bakan Akar, “Teröristlerden arındırılan, kontrol altına alınan yerlerde bir an önce hayatın normalleşmesi için çalışıyoruz. Devamlı konuşulan bir konu var: ‘Suriyeliler ne zaman dönecek?’ Bunun birtakım usulleri, kuralları var. Bunlara göre gerekli çalışmalar yapıldı, yapılıyor. Bunların akabinde onlar da kendi topraklarına dönerek güven içinde yaşayacaklar.” diye konuştu.

Bu kapsamda, Moskova’da Suriye’nin de yer aldığı Savunma Bakanları ve İstihbarat Başkanları arasında gerçekleştirilen üçlü ve dörtlü formattaki iki toplantıyı anımsatan Bakan Akar; bölgede hayatın normalleşmesinin, güvenliğin sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Suriye’nin kuzeyinde güvenliği sağlanan, Mehmetçiğin kontrolündeki bölgelere gerek Türkiye’den gerekse Suriye’nin kuzeyinden 1 milyondan fazla Suriyelinin döndüğünü ifade eden Bakan Akar, “Bazıları ‘Bizim Suriye’de ne işimiz var?’ diyor. Bilgisiz bir kanaat bu. Eğer biz Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu önlemeseydik, şu anda başımız büyük beladaydı. Orada kontrol edilemeyecek belalarla karşılaşacaktık. Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında, zamanında gerekli kararları verdik ve ülkemizin, 85 milyonun hak ve menfaatleri ile hudutlarımızın güvenliği yerinden bizzat sağlandı.” dedi.

“UTANMIYORLAR”

Hudutların Cumhuriyet tarihinin en güçlü tedbirleriyle korunduğunu vurgulayan Bakan Akar, yüksek teknoloji sistem ve araçlarla ile en yüksek sayıda personelle en etkin tedbirlerin alındığını aktardı.
Birkaç gündür sosyal medyada yer alan ve “Türkiye sınırında çekildiği” iddia edilen yasa dışı sınır geçişi görüntülerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Bakan Akar, “Bir makama bir fotoğraf, video götürüyorlar, o makam hiç onun gerçekliğine bakmadan hemen konuşmaya başlıyor. Bunun sonunda kendisi batıyor. Çünkü o getirilen fotoğraf, Türkiye sınırı değil; Pakistan, İran sınırı. Utanmıyorlar, rezil olmuyorlar.” dedi.
Mehmetçiğin vatan, millet, bayrak sevgisi ile hudutlarda 7 gün 24 saat esasıyla kararlılıkla görevini yerine getirdiğini dile getiren Bakan Akar, “Kendi şahsi emelleri, ihtirasları, siyasi amaç ve hedefleri için Mehmetçiğin faaliyetlerini hiçe sayıyorlar ve ülkemize, milletimize ciddi zarar veriyorlar. Bu çok yanlış. En azından emeğe saygısızlık.” diye konuştu.

Bakan Akar, son 5 senede hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 milyon 300 bin kişinin engellendiğini de açıkladı.“KAÇTIKLARI DELİKTEN ÇIKARACAĞIZ”

Millî Savunma Bakanlığının FETÖ ile mücadelesinin de kararlılıkla sürdüğünü aktaran Bakan Akar, “Bu hainlerden temizlendikçe Silahlı Kuvvetlerimiz daha da güçlendi. Bunun da göstergesi etkin, caydırıcı ve saygın operasyonlarımız ve saygın, büyük tatbikatlarımız.” dedi.

FETÖ ile mücadelenin yeni bilgi ve belgeler geldikçe kararlılıkla devam ettiğini belirten Bakan Akar, “Bugüne kadar 24 bin 724 kişi ihraç edildi.” diye konuştu.

Konuşması sırasında terörle mücadele ve hudut güvenliğine ilişkin videolar da gösteren Bakan Akar’a salonu dolduran kalabalık “İşte ordu, işte komutan!”, “Türkiye, seninle gurur duyuyor!” sloganları ile sevgi gösterilerinde bulundu.

Terörle mücadeleye yönelik değerlendirmeleri sırasında “Terörist neredeyse hedefimiz orası!” ifadesini kullanan Bakan Akar’a salondan “Darısı Kandil’in başına.” demesi üzerine, “Kandil de var, ötesi de var. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, bunları kaçtıkları delikten çıkaracağız. Ya teslim, ya yok olacaklar!” karşılığını verdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, günün sonunda akşam yemeğinde ise şehit aileleriyle bir araya geldi.

İrem Aydın – Pendikli TV