AHİSİAD ile PENMAB Güçlerini Birleştirdi

Pendik Markalar Beraberliği (PENMAB) ile Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) güçlerini birleştirerek aynı çatı altında faaliyet yürütme kararı aldı. Bu karar PENMAB tarafından organize edilen ortak basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Basın toplantısına, AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam, PENMAB Başkanı Selim Halıcı’nın yanı sıra her iki derneğin yönetim kurulu üyeleri katıldı.

PENMAB Başkanı Halıcı yaptığı açıklamada; “2012 yılında kurulan ve 2015 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğüm derneğimiz bundan böyle AHİSİAD ile aynı çatı altında hizmetlerini sürdürecektir. Dolayısı ile PENMAB’daki  başkanlık görevimi bırakmış bulunuyorum. AHİSİAD çatısı altında güçlerimizi birleştirerek hareket etmekle çok daha verimli olacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Selim Halıcı konuşmasını, görev yaptığı süre içerisinde PENMAB Kart, Esnafım Candır Projesi, Mesleki Eğitim ve Geliştirme Seminerleri, Sosyal Sorumluluk Aktiviteleri gibi değerli birçok hizmetin altına imza attıklarını ifade ederek tamamladı.

AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam ise gündeme ilişkin konuşmasında; “PENMAB ilçemizin işini iyi yapan, seçkin esnaf ve iş adamlarından müteşekkil güzide bir derneğimiz. Bu güne kadar ki faaliyetleri ile Ahilik felsefesine uygun bir yürüyüşleri mevcut. Dolayısı ile aynı felsefe ile hareket eden iki kurumun güçlerini birleştirdiği önemli bir karar almış bulunuyoruz. AHİSİAD olarak şimdi sorumluluklarımız daha da arttı.
Aramıza katılan arkadaşlarımız ile birlikteliğimizin pozitif yansımalarının olacağına ve çok daha iyi işlerin altına hep beraber imza atacağımıza inanıyorum. Bir olduk, iri olduk, diri olduk”
dedi.

AHİSİAD’ın Türkiye de dünya ölçeğinde, Ahilik disiplini çerçevesinde üretim – pazarlama – paylaşma modelinin hayata yansıtılması için kurulmuş bir dernek olduğunu belirten İbrahim Çam konuşmasının devamında; “Ülkemizin ekonomik özgürlüğü ahilik anlayışının algılanması ve yaşamın her alanına yansıması ile gerçekleşecektir. Biz dernek olarak kuruluşumuzdan bu yana geçen 8 yıldır bunun mücadelesini vermekteyiz.
Meslek liselerinin ara eleman değil; meslek erbabı olan, nitelikli ana elemanlar yetiştiren eğitim kurumları hâline getirilmesi ve gereken önemin verilerek geliştirilmesi gerektiğini savunuyoruz.
Meslek liseleri, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş garantisi aldığı, yüksek ücretler elde edebileceği liseler olarak organize edilmelidir.  Bu liseler, verimliliğin artırılması bakımından da özellikle organize sanayi bölgelerinde açılmalı ve okulların yönetimi – yürütülmesi noktasında sanayiciler sorumluluk üstlenmelidir.
Ahilik anlayışındaki ‘Kümelenme Modeli’ bugün Avrupa ülkelerinde uygulanmakta, en popüler e – ticaret modellerinde hayat bulmakta. Biz geçmişimizde var olan, kendimize ait bu mükemmel sistem ve anlayışı zaman içerisinde neredeyse tamamen terk etmişiz. Bunu yeniden, güncelleştirerek canlandırma gayreti içerisineyiz”
ifadelerinde bulundu.

‘Lider Ülke Türkiye Ormanı’ projesi çerçevesinde kısa süre sonra Bodrum’da 2023 adet fidan dikme etkinliğinde rol alacak olan AHİSİAD, yaklaşık 1 ay içerisinde de olağan kongresini gerçekleştirecek.

Bu kongrede PENMAB Başkanı Selim Halıcının da yönetime seçilerek AHİSİAD başkan yardımcılığı görevini üstlenmesi bekleniyor.


Haber Metni: Pendik Gazetesi – Metin Yazıcı
Fotoğraf: Gerçek Bakış Gazetesi – Sedat Savaş
Video: Pendikli TV – Ecem Uyucu