17. Uluslararası Pendik Geleneksel Sanatçılar Buluşması Başladı

Pendik Belediyesi tarafından 17.si düzenlenen Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması başladı. Bu sene cam temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte “cam kaplı Vosvos” büyük ilgi gördü. Belediye Başkanı Ahmet Cin “Çok degerli bir festivale ev sahipliği yapıyoruz. Geçen yıl ahşap olan temamız bu yıl cam olarak belirledik. Pendik, kültürel ve sanatsal faaliyetlere öncülük etmeye devam edecek.” dedi.

58’i yerli ve 7’si yabancı olmak üzere toplamda 63 sanatçının yer aldığı 17. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nda tüm sanatçılar en seçkin eserlerini stantlarda sergilemeye başladı. Makedonya Kültür Bakanlığı Devlet Müsteşarı Behüciddin Şehabi’nin de katıldığı açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Ahmet Cin “Çok degerli bir festivale ev sahipliği yapıyoruz. Geçen yıl ahşap olan temamız bu yıl cam olarak belirledik. Pendik, kültürel ve sanatsal faaliyetlere öncülük etmeye devam edecek.” dedi. Ekinliğe katılan AK Parti Milletvekili Erol Kaya da geleneksel ile popüler sanatları kıyaslayarak ” Popüler sanat bir buğday başağın tepesi, bu sanatlar ise köküdür. Bunlar olmadan onlar olmaz.” diyerek festivalin hayırlara vesile olmasını diledi.

Sanatlarını tezgahlarda icra ediyorlar.
Festival alanına gelen sanatseverler ahşap oyuncaktan bakır cezvelere, halı kilimden el işine onlarca farklı geleneksel sanat eserini yakında görme fırsatı buluyor. Bunun yanı sıra geleneksel sanat meraklıları halı kilim, bakır dövme, cam füzyon gibi tezgahlarda eserlerin nasıl üretildiğine pratik bilgi sahibi olabiliyor.

“Cam Vosvos” büyük ilgi gördü.
17. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nda özel bir “Vosvos” yer alıyor. Hafize Uncuoğlu’na ait tamamen camla kaplanmış “Vosvos” sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sanatçı eseri için “Geri dönüşüm malzemelerini kullanarak ilk arabam olan Vosvos’umu kapladım. Farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığım bu eseri 6 ayda tamamladım” dedi.

“Cam” bu yılın teması olarak belirlendi.
Bu yılki organizasyonun teması cam olarak belirlendi. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde 31 sanatçının katılımıyla “Kumdan Sanata Cam Sergisi” ve ardından panel düzenlenecek. Geleneksel Sanatçılar Buluşması ise 11 Eylül’de sona erecek.